2800 от страната и чужбина в „Малешево пее и танцува”

4dd6b38868884bcfca9b15911a04c091_LМногообразието от песни, ритми, ритуали и настроения, многоцветието на националните носии на 28 български области и 19 чуждестранни ансамбъла, неописуемата атмосфера на площада на малкото малешевско село в община Струмяни привлича за пореден път хиляди творци и гости от страната и чужбина.

Изключително богата и атрактивна е програмата на фестивала, който тази година бе удостоен със „Златна кобилица” на Международния съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства -CIOFF – официален партньор към Юнеско. Престижната награда се връчи на международния фестивал в Микрево за дългогодишен принос в развитието и популяризирането на фолклорното изкуство и съхраняване на нематериално културното наследство на България.

За трета, поредна година, фестивалът се организира съвместно с Фондация „Арт център Илинденци” и БНР – Радио Благоевград, в партньорство с Телевизия „Родина” под патронажа на Министерството на културата. Фестивалът има конкурсен характер, а журито е под ръководството на проф. Костадин Динчев.

В програмата заявиха участие 12 ансамбли от Р. Македония, 3 – от Р Сърбия, Албания, Украйна,Турция, Грузия, Черна гора, Молдова, Мароко, Гана, Лима, Того, Индия, но африканските ансамбли не успяха да получат визи с изричното условие да дойдат през 2015.

Над 270 фолклорни ансамбли, състави, групи и индивидуални изпълнители ще изпълнят сцената на „Малешево пее и танцува” на 24, 25 и26 октомври – от Бургас, Варна, Плевен, Шумен – до малките радомирски села. Най-много са участниците от област Благоевград. Всички ансамбли от община Струмяни участват с нови програми във фестивала. Известно е, че под ръководството на хореографа Любомир Марянски голямата награда на 2013 година спечели сборен танцов ансамбъл на танцьорите от община Струмяни и Симитли, прочутата женска певческа група от Никудин стана носител на първа награда през 2013, а групата от Игралище спечели достойно второто място. Към тях се присъединява ансамбъл „ Струма” при читалище „Будител”- с. Струмяни, ансамбъл „Мрамор” при читалището в Илинденци, ансамбъл „Малешевци” при читалището в Микрево.

За поредна година фестивалът започва програмата си с творческите прояви в Арт център Илинденци на 18 октомври, когато ще се направи и официална пресконференция за фестивала.

Юбилейната изложба на Иван Русев „Преди 60 милиона години- реката” „идва” на мястото си и с почетното присъствие на Калина Тасева, проф. Емил Попов, проф. Красимир Джидров, Нина Русева и творби от пленера, организиран от Съюза на българските художници и Арт център Илинденци, ще се представи нов маршрут в Мраморния град на изкуствата в Илинденци. Успоредно с голямото творческо събитие, ще започне и пленерът на фестивала, организиран от Община Струмяни и Арт център Илинденци, с участието на световноизвестната австрийска скулпторка Габриеле Бергер, Мариета Конова, Аргир Манасиев, Димитър Петрински и за първа година ще участва лично Иван Русев.

С експозиция на археологическите находки в Илинденци, където се установи ранноантично селище отпреди 5 хиляди години, официално ще се отварят вратите на новата сграда на МУЗЕЯ В СТРУМЯНИ. Фестивалните дни започват на 24 и завършват на 26 октомври, а гала-концертите побират най-доброто от фестивалните дни и са със специалното участие на Ирина Паскалева и „Щуро маке”, Емил Ристосков и Димитър Коларов, Танцива формация „Вакали”, Анелия, Райна, Струнен квартет „Мистик”. Официалната церемония по запалването на огъня и представяне на знамената на държавите –участници е в съботната вечер, когато ще се открие и изложбата от пленера на фестивала, а в неделната вечер празнична заря ще ознаменува церемония по награждаването.

„Ние живеем в изключително трудно време и благодарение на сърцати фирми и българи, Малешево оцелява. Душата на фестивала са хората. Община Струмяни има капацитет да работи за популяризирането и утвърждаването на фестивала на национална и международна сцена. Неслучайно сме сред 5-те най-добри фестивали и истински се надяваме да получим на голям фестивал- с достойно финансиране от държавните институции, сподели кметът на община Струмяни Емил Илиев.

Започнете да пишете и натиснете Enter за търсене