ЛРС-Петрич: Успешната ловна политика изгражда самочувствие
Крайното югозападно кътче на страната не е само територия, граничеща с двeтe съседни държави – Гърция и Северна Македония, а и място, където ловците от Петрич и района практикуват любимия си спорт.
Сдружението със 102-годишна история през годините не спира да налага морални и ловни принципи, които да отговарят на съвременните изисквания и критерии за ловно дело и политики. Ловните полета на дванайсетте ловни дружинки са разположени на прилежащи територии на планините Беласица и Огражден и поречието на Струма, преди да напусне пределите на България. В сдружението членува и една риболовна дружинка, чиито членове могат да практикуват риболовния спорт по Струма и река Струмешница.
Ловната площ на сдружението е 55176 ха. На нея ловуват 1200 ловци. Ловните дружинки на Петрич-изток, Първомай, Долене, Ключ, Габрене и някои други задават съвременните стандарти за далновидна ловно-стопанска политика не само за конкретния сезон, но и за налагане на традиции, които дават резултати и вдъхват самочувствие.
За неотдавна завършилия ловен сезон при планиран отстрел 137 диви свине те приключиха с резултат от 145 броя. Целогодишните грижи за дивеча не се коментират и обсъждат на отчетните събрания, а просто се преизпълняват по различните показатели – дивечови ниви, хранилки, солища, калища, стриктен и безкомпромисен контрол в месеците между два сезона.
Всички ловни групи са предупредени да следят отговорно за епизоотичната обстановка с повишено внимание за африканската чума, независимо че регистрираните огнища в страната засега са далече от района. През изминалия сезон има само два случая за наличие на трихинелоза в групите в Яково и Долене.
Специалистът по лова в сдружението Спас Кятипов сподели: „През последните години се наблюдава неприятна тенденция на миграцията на дивите свине от ниските пояси на Беласица, където има зрели кестенови гори, чиито плодове са любима храна за този вид дивеч.
Нощем идват от Гърция и след като се нахранят отново напускат района и се връщат обратно. Обяснението – за тях много е важно спокойствието, а през последните години увлечението по офроуд, колоездене, мотоциклетизъм, обикновен и билков туризъм, кестено-събирачи и дърводобив в Беласица създават среда, която се избягва от всички видове диви животни“.
Извън тези обстоятелства обособената паркова и резерватна зона в Беласица допълнително ограничават ползването на разрешените дивечови представители.
В това отношение Огражден планина предоставя по-добри условия за дивеча и благоприятни предпоставки за ловна слука.
Една от водещите програмни задачи на сдружението е неотстъпната борба с хищниците. Статистически отчетено Огражден се обитава от най-много вълчи глутници на хектар горска площ.
В равнинните полета край течението на Струма с всяка измината година нараства броят на чакалите, чието присъствие компрометира заешките и фазанови запаси.
В борбата с хищниците в ЛРС-Петрич през миналата година са се отличили ловците Севди Бекташев от с. Камена с 30 лисици и 10 белки, Огнян Трайков от дружинката в Самуилово с 2 вълка и 8 лисици и Георги Георгиев от групата в с. Митиново с 6 чакала.
Be the first to leave a review.