Кандидатите за СЕМ представиха вижданията си за регулатора
Кандидатите за СЕМ представиха вижданията си за регулатора. Народното събрание трябва да избере двама от тримата кандидати за членове на СЕМ. Кандидатите за поста са Симона Велева, предложена от „Продължаваме промяната“, Пролет Велкова, издигната от „Демократична България“ и Тодор Беленски, който е кандидатура на „Възраждане“.
Процедурата за запълване на състава на Съвета с двама членове бе открита на 7 април тази година. Тя предвижда преди избора в пленарна зала те да бъдат изслушани от Комисията по културата и медиите към парламента. Депутатите от комисията също решиха и тримата кандидати да бъдат допуснати до изслушването, тъй като отговарят на изискванията.
Пролет Велкова изрази убеждението си, че независимостта е първо условие за всеки член на СЕМ. „На СЕМ трябва да се гледа действително като на независим орган, като на една институция, която пази медиите от управляващи и властимащи“, каза още тя. Велкова представи идея СЕМ да организира експертно-граждански форум, който да обсъжда най-острите, важни и болезнени въпроси, свързани с медиите. Велкова отговори и на въпрос за педофилията, като каза, че това е престъпление и педофилите трябва да бъдат преследвани, но според нея, ако се приеме, че това е болестно състояние, то е вид страдание и трябва да бъде лекувано.
От своя страна Симона Велева заяви, че фокусът на нейната работа е правото на изразяване на мнение. „Моят принос би бил в познаване на правната рамка в сферата на медиите и медийното право“, каза тя. Велева заяви, че сред каузите са подобряване на достъпа до медийни услуги за глухи лица, регулаторът да бъде по-активен, а не реактивен, както и да се обвърже работата му с факултетите по журналистика и масови комуникации. Тя изтъкна необходимостта СЕМ да излиза с регулярни анализи на медийния мониторинг и да е по-активен в двата международни органи, от които е част.
Тодор Беленски счита, че няма да бъде избран, но се е впуснал в тази надпревара, защото счита, че журналистическата среда е в опасност. Според него СЕМ няма да я оправи, но може да е елемент, който да й помогне. „Свободата на словото и печата са изключително важни за едно общество и една правова държава“, каза той. Беленски обърна внимание, че именно свободата е била идеал за възрожденците ни.
Законът за радиото и телевизията гласи, че Съветът за електронни медии се състои от 5-ма членове, от които 3-ма се избират от Народното събрание и 2 -ма се назначават от президента на републиката.
Днес изслушването на кандидатите за членове на медийния регулатор не е единствената новина за СЕМ. За председател на комисията бе избрана Соня Момчилова. Тя бе назначена от президента Румен Радев за член на съвета през юли 2021 г.
Be the first to leave a review.