Днес се навършват 81 години от началото на югославските бомбандировки над България по време на Втората световна война

Как се стига до югославаската инвазия в България? Кюстендил е с най-тежки поражения

Днес се навършват 81 години от началото на югославските бомбандировки над България по време на Втората световна война.

При априлските бомбардировки са убити 115 души, а 162 са ранени. Пуснатите бомби са 252, а бомбардираните населени места са 25. Едното от тях е град Кюстендил, понесъл най-тежки поражения.

Бомбандировките са в отговор на германската инвазия в Югославия и Гърция. България не уаства в нападението, но осигурява коридор на немските войски.

Югославия атакува България без изобщо да ни обяви война. Броени часове след нападението над Белград от немските ВВС, довели до близо 4000 жертви…

На 6 април 1941 година в 8.35 ч. над Кюстендил се появяват вражески бомбардировачи.  Самолетите са “Дорние До 17 К” от 64-та въздушна група от Трети югославски бомбардировъчен полк и излитат от летище „Стубол“ до Прищина. Командир на отряда е майор Бранко Фанедл. Групата, която бомбардира града е от 4 самолета, летящи на височина 1500 м. Те пускат няколко бомби, които нанасят тежки поражения, тъй като нападението е неочаквано, а по улиците на града много хора наблюдават преминаването на моторизираните германски части. Сред жителите настъпва паника. Най-тежко бомбардирана е гарата, където има спрени ешелони с войски, както и жилищен район. Загиват 76 души – 58 граждани, двама български и 16 германски войници. Ранени са 59 граждани, петима български войници и 31 германски. Малкият лекарски екип в градската болница прави героични усилия за спасяването на ранените. Част от населението напуска града.

При бомбардировката не излита нито един български или германски изтребител. Противовъздушната артилерия не е в състояние да окаже сериозно противодействие и бомбардировачите отлитат невредими. Жертвите са погребани в кюстендилското гробище, където има паметник на загиналите при бомбардировките.

По-късно същия ден още 2 югославски самолета се появяват над близкото село Гюешево. Те пускат две бомби, които не нанасят поражения.

В същия ден британската авиация извършва бомбардировки късно вечерта над България. Първоначално над Петрич и Хотово, а по късно и над София и околните села. Нападенията са отговор на Великобритания заради присъединяването на страната ни към Тристранния пакт месец по-рано (1 март, 1941 г.)..

В Петрич жертвите са трима германски войници и един цивилен, а други петима са ранени. В София са пуснати 43 бомби, като са убити 18 души, а 28 са ранени. Разрушени са 14 сгради и възникват три пожара. Атакувани са летище Божурище и селата Биримирци, Орландовци и Ораново. В 20.40 ч. са хвърлени бомби при село Джерман и махала Пуньова могила – загиналите са 5, а ранените трима.

Бомбардировките продължават и на 7 април, когато гара Ихтиман и село Златарица са нападнати, а на 14 април след спускане на осветителни авиобомби е бомбардирана София.

kmeta.bg

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search