Контролът на цените – рецепта за недостиг и фалити
Сред най-видимите и най-често обсъждани последици от войната в Украйна е рязкото повишаване на цените на част от най-масово купувани стоки. Както често се случва в такива ситуации през изминалата седмица се чуха множество гласове в подкрепа на въвеждане на тавани за продуктите с най-бързо растящи цени или на тези от първа необходимост. Такава политика обаче може да доведе единствено до изчезване на стоките от рафтовете, но не и да облекчи домакинските бюджети.
“Въвеждането на централизиран контрол на цените носи негативи и постига съмнителен резултат”, предупреждава Адриан Николов от Института за пазарна икономика. Презапасяването с желани стоки води до дефицити на стоките. Не е изключена и появата на черен пазар, където дефицитните стоки са достъпни, но на реалните си, пазарни цени. Контролираните от държавата цени могат да влияят единствено на пазара на светло, но незаконната търговия не е обвързана със спазването им.
Таваните на цените имат неизбежни последствия и върху производителите. В ситуация на бързо нарастване на цените на редица суровини – в каквато се намираме в момента, и съответно производствена инфлация, която няколко пъти надхвърля ръста на потребителските цени, разходите за производителя (или вносителя) се увеличават. Ограничаването на крайна цена на стоките може изцяло да премахне печалбата на производителя. Това от своя страна може да доведе до пълно спиране на производството. По този начин мерките, въведени в подкрепа на домакинските бюджети могат доведат до пълна загуба на доходите на заетите в производствата, чиито цени са ограничени. Не е изключено и влошаването на качеството на предлаганите стоки в случай, че производителите се насочат към по-евтини и некачествени материали в опит да задържат ниски разходите си, за да продължат производството.
“Ако управляващите въпреки това искат да смекчат удара на кризата върху домакинските бюджети, има поне две алтернативи на таваните – временно свиване на данъчното бреме продажбите и доходите от труд, или директна помощ през социалната система за най-засегнатите домакинства, които не носят същите негативи и рискове”, коментира още Адриан Николов.
kmeta.bg
Be the first to leave a review.