Лобното място на на Гоце тъне в разруха Към Бяло море по стъпките на Гоце Само камбанарията е оцеляла в Баница
Не едно и две са свeтите места в българската история, изпълнени преди всичко с трагизъм. Във всеки голям град у нас и днес има „македонски“ махали. След Илинденското въстание от 1903 г. и най-вече в резултат на Междусъюзническата война през 1913-та стотици хиляди българи са прогонени от родните си огнища и приютени от родината майка, наричана тогава Горна България.
На мястото на опустошените и изгорени български села Гърция отдавна е изградила нови. Единствено друга е съдбата на Баница, Серско, кротнала се в полите на планината Шарлия (Врондос). От учебниците по история знаем, че тук, на 4 май 1903 г., Гоце Делчев е обграден със своята малобройна чета и убит.
При потушаването на Илинденското въстание турците изгарят 88 къщи. И въпреки това, по данни на Българската Екзархия, през 1905 г. в селото са живеели 1080 българи екзархисти (данните сочат само мъжкото население). Българската войска освобождава Баница през 1912 година – обитаемите къщи тогава са 120. За да дойде следващата трагична 1913-та. Гръцката войска опожарява изцяло селото и прогонва всички семейства на север.
Сега село Баница, наричано от гърците Кария, представлява по-скоро декор за исторически филм. Оцеляла е единствено камбанарията и надписа в горната й част: „Мастора Георги Лиму Жилюв 1883“. Около нея надлъж и нашир са руините от голямото някога село. А под пътя тъжно стоят останките от църквата. Само
олтарът още се съпротивлява
на времето. От вътрешната му дясна страна православни християни са направили абсида. И поставили в него шест икони, кандило, две шишета зехтин и толкова запалки. На юг и изток около руините на храма са се ширнали поляни. В дъното им се вижда римски мост, а под него тече река Серовица.
Не са вече малко българските туристи, които предпочитат Бяло море за почивка. Ще е осмислена и одухотворена ваканцията им, ако кривнат малко и се поклонят в памет на Гоце. А защо да не опънат палатки и прекарат няколко дни тук?
До Баница се стига през град Гоце Делчев и ГКПП-Илинден – 50-ина са километрите от границата. Само последните от тях
не са асфалтирани но се вижда, че и те се подготвят. Може да се пътува и през Кулата и Серес. Тук километрите от Серес до Баница са 20.
По пътя ще видите интересни неща – екоферми за отглеждане на хибрид между диво и питомно прасе. Развъдник за сърни и елени. Всичко това е създадено със средства на Еврофондове.
В България се строят и възстановяват много църкви и параклиси. Какво пречи да се възстанови и църквата в Серска Баница. До 1917 г. гробът на Гоце Делчев е бил зад олтара й. Сигурен съм, че потомците на баничани, разпръснати из цяла България и извън нея, ще се замислят над това.
{{ reviewsOverall }} / 5
Users
(0 votes)
Rating0
What people say...
Leave your rating
Show more
Order by:
Be the first to leave a review.
{{ pageNumber+1 }}