Бертрам Ролман пред „Капитал“: Драстично намаленият обем на поръчките, прави невъзможно планирането и поддържането на заетостта
Шивашката индустрия пострада силно от ковид-затварянията, като в България това засяга около 100 хил. работещи в сектора. 12% спад или почти половин милиард лева. Това показват статистическите данни за износа от сектор „Облекло и текстил“ през 2020 г., който се смалява до 4 млрд. лв.
COVID-19 донесе на шивашките компании запаси от дрехи, огромни количества на склад, отложени продажби на миналогодишни колекции, забавени плащания, фалити по веригата.
„Ситуацията в сектора на облеклата е изключително тежка. Спадът е драстичен, повечето фирми са с минимум 20% спад на приходите през 2020 г. спрямо предходната година. Между 5 и 10% от компаниите в сектора са прекратили дейността си – основно фирми, свързани с производството на мъжки и дамски официални облекла, които са сред най-високотехнологичните за сектора, но и сред най-пострадалите от пандемията“, коментира за „Капитал“ Радина Банкова, председател на Българската асоциация на производителите и износителите на облекло и текстил.
Спад на продажбите отбелязва и „Пирин-текс“ – гр. Гоце Делчев, собственост на германския инвеститор Бертрам Ролман. Групата се състои от четири дружества: „Пирин-текс“ (което управлява и администрира цялостния бизнес), „Пирин текс продакшън“ (в което е нает производственият персонал), „Пирин текс трейдинг“ (което се занимава с търговия на дребно и едро със собствената марка Rollmann) и „Пирин текс сървиз“ (което извършва различни други съпътстващи услуги, свързани с бизнеса).
„Пирин-текс“ произвежда годишно около 1 млн. бройки облекла – сака, панталони, палта, якета, поли, рокли, ризи, блузи. Освен собствената марка Rollmann тук се шият и костюми за Hugo Boss, Joop, Kenzo и др. марки във високия ценови сегмент.
„Пандемията има силно отрицателен ефект върху нашия бизнес, съответно за почти всички наши клиенти. Причина за сравнително малкия спад на приходите за 2020 беше, че преориентирахме частично капацитетите си в производство на предпазни продукти, за които имаше голямо търсене в първите месеци на пандемията. Това беше краткосрочно решение, с което успяхме временно да запазим заетостта в предприятието“, коментира в интервю за „Капитал“ Бертрам Ролман. Според него „най-голямото предизвикателство в краткосрочен план е драстично намаленият обем на поръчките, което прави невъзможно планирането и поддържането на заетостта“.
„Със сигурност в рамките на настоящата година не можем да очакваме възстановяване до нивата отпреди кризата. По-скоро борбата в сектора ще е за оцеляване, като за съжаление ще има немалко компании, които няма да издържат“, прогнозира Бертрам Ролман. Според него в средносрочен план продължава да стои проблемът с цените на международните пазари и силния ценови натиск върху производителите. „Цената е водещият фактор за вземане на решение за покупка за сметка на други фактори като качество, устойчивост, социална отговорност и надеждност. За съжаление в международен план се е създала една изкривена картина за разходите за труд в България поради големия дял на недекларирания труд в страната. По тази причина официалната статистика, по която често се ориентират чуждестранните клиенти, показва много по-ниски разходи за труд от реалните, а това от своя страна потиска силно цените в преговорния процес“, обобщава собственикът на „Пирин-текс“.
„Като цяло модната индустрия е силно засегната от ковид пандемията. Това се отнася по-специално за официалното облекло, което се носи на работа или по други официални поводи. Този тип дрехи почти не се търсят по време на локдаун. Коментира и Ахим Байерл от „БТБ България“. „Тъй като официалното облекло е съществена част от нашата продуктова гама, ние усещаме значителен спад в обема на нашите поръчки. Освен това някои от нашите клиенти трябваше да бъдат обявени в несъстоятелност поради пандемията. Резултатът е, че някои от поръчките, които вече бяхме произвели, не бяха приети от клиентите. Нашето предимство е, че „БТБ България“ се управлява много консервативно и поради това разполагаме с необходимите финансови резерви, за да можем да оцелеем в тази криза“, заяви в интервю за „Капитал“ Ахим Байерл, собственик и член на съвета на директорите.
Be the first to leave a review.