Изложба в музея разказва за книгите и книжовните средища през вековете у нас

Историческият музей-Благоевград подреди изложбата „В началота бе словото… Книгата през вековете“, посветена на българската азбука, просвета, култура и на славянската книжовност. В нея намират място българските средновековни книжовни школи с някои от по-известните им представители. Илюстрирани са манастирите като книжовни средища. Важно място е отделено на развитието на възрожденската просвета и духовност, като е обърнато внимание на български учители и техни произведения от историко-географската област Македония през ХIХ в.
Тематичната линия продължава с утвърждаването на следосвобожденската ни литература и изявите на първите жени писателки у нас. Представена е периодиката и традициите в учебникарството. За изготвянето на фотодокументалната експозиция са използвани интернет-източници, както и материали от фонда на Регионален исторически музей-Благоевград.
Акцент в изложбата е едно Свещено Евангелие, отпечатано в Москва през 1859 г. с висока художествена стойност и ценни учебници от ХIХ в. Интерес представляват печатни издания от фонда на музея, посветени на български средновековни, възрожденски и свързани с новата ни история просветители, книжовници и писатели. Представени са братята Кирил и Методий и Климент Охридски. Важно място заемат възрожденските будители Неофит Рилски, Петър Берон, Васил Априлов, Георги Раковски, Любен Каравелов, Христо Ботев. Не са пропуснати просветителите от Македония братя Миладинови, Григор Пърличев и Арсени Костенцев. Новата българска литература е илюстрирана от Пейо Яворов, Пенчо Славейков и Иван Вазов.
По-голяма част от книгите са били част от библиотеката на Солунската българска мъжка гимназия и са подарени на музея. Някои от тях датират още от Солунския й период, а други са използвани след като училището се мести в Горна Джумая.
Днес, навръх празника 24 май, Регионалният исторически музей показва книгата на Тодор Станков „Празднуването деня на Св.Св. Кирилъ и Методий въ турско време въ Македония /спомени и преживелици/ съ повече отъ 30/ 35 хубави илюстрации“. Отпечатана е в Печатарска кооперация „Едисонъ“ – София, през 1932 г., в обем от 32 страници. Изданието е одобрено от Министерството на народната просвета със заповед № 15096 от 19.05.1932 г. „за учащата се младеж, библиотеките и читалищата“. Цената на книгата е 10 лв., а както е отбелязано в нея, подвързана е 25 лв.
Постъпва в музея през 1980 г. като част от огромното книжно богатство, предоставено от Стоян Нейков от София. Първоначалното състояние на книгата не е добро, но след извършена реставрация и консервация тя е приведена в необходимото за ползване и експониране положение.

Започнете да пишете и натиснете Enter за търсене