С какви мерки ще посрещне Европа първата COVID Коледа?

Вече започва да се изяснява картината около мерките срещу разпространението на COVID-19, които ще бъдат в сила в европейските държави около Коледните и Новогодишни празници.

Германия ще удължи срока на въведените заради новия коронавирус ограничителни мерки до 10 януари, съобщи канцлерката Ангела Меркел, цитирана от Ройтерс.

„Провинциите ще удължат срока на мерките от 20 декември до 10 януари. По принцип нещата ще останат каквито са сега“, каза Меркел след разговори с ръководителите на германските провинции.

„Още през ноември казахме, че мерките ще останат в сила, ако няма съществени изменения (в ситуацията с коронавируса). Ако положението със случаите на заразяване продължи да се развива като сега, ще се срещнем още веднъж на 4 януари“, съобщи Меркел.

Меркел заяви, че не може да каже кога ЕС ще разреши ваксина срещу новия коронавирус. „Не мога да кажа дали това ще стане преди Коледа или веднага след това. Трябва да се изчака“, каза тя.

Меркел уточни, че първо ще бъдат ваксинирани здравните работници и силите на реда, както и хора от третата възраст и болни.

„Знаем, че през първото тримесечие (на 2021 г.) ще получим 7 милиона дози“, заяви тя, имайки предвид ваксините на „Модерна“ и на „Пфайзер-Бионтех“. За ваксината на „АстраЗенека“ Меркел каза, че засега не може да съобщи нищо конкретно.

На този фон стана ясно, че италианците няма да могат да присъстват на църковна литургия в полунощ на Бъдни вечер и да пътуват между областите в страната по празниците, съобщи заместник-министърът на здравеопазването Сандра Дзампа, цитирана от Ройтерс.

В последните седмици Италия съобщава за повече смъртни случаи, свързани с коронавируса, от всяка друга европейска страна, и макар увеличаването на новите случаи и на хоспитализациите да се забавя, правителството се тревожи от събиранията по Коледа.

Дзампа каза, че месата на Бъдни вечер трябва да приключи към 20.30 ч., за да могат вярващите да се приберат по домовете си преди началото на вечерния час в 22.00 ч. Освен това италианците не бива да канят в дома си хора, които не са членове на семейството им, на Коледа.

От 20 декември хората ще могат да пътуват извън района си единствено по неотложни причини, например за да се погрижат за самотен родител, каза Дзампа в интервю за частната телевизия „Ла7“. Правителството вече съобщи, че ски курортите ще бъдат затворени по време на коледно-новогодишните празници.

Здравното министерство съобщи за 20 709 нови заразени и 684 смъртни случая, свързани с коронавируса, вчера при 785 починали във вторник.

Междувременно испанското правителство взе решение заедно с регионалните власти за Коледа и Нова година в едно домакинство да не се събират повече от десет души, заяви испанският министър на здравеопазването Салвадор Иля, предаде Ройтерс. Целта на мярката е да бъде ограничено разпространението на коронавируса.

Взетото решение е смекчение на действащите към настоящия момент в Испания правила, съгласно които в едно домакинство могат да се събират най-много шестима души. Вечерният час на 24 и на 31 декември ще започва в 01:30 ч. след полунощ, а не както сега в 23:00 ч.

Въпреки тези смекчения пътуванията на хора между различните региони в Испания ще продължи да бъде забранено, като ще има някои изключения в периода от 23 декември до 6 януари, заяви Иля на пресконференция, като добави, че най-скорошните данни за коронавируса в Испания вдъхват оптимизъм. Министърът подчерта обаче, че трябва да се действа предпазливо.

„За да обобщим, тази Коледа ще си стоим у дома… Желателно е хората да ограничат до максималната възможна степен движението си и социалните си контакти“, изтъкна Иля.

Общият брой на заразените с коронавирус в Испания е над 1,66 милиона души, като това е един от най-високите показатели в Европа. Броят на смъртните случаи от вируса в Испания към настоящия момент е 45 784.

Карането на ски по празниците разцепи Стария континент

Няколко седмици преди коледната ваканция Европа изглежда е разделена по въпроса каква линия да възприеме за практикуването на зимни спортове по празниците, пише АФП.

След като по едно време се стремяха към обща позиция, на фона на пандемията от COVID-19 всяка от основните засегнати страни в крайна сметка прие свои разпоредби.

Курортите във Франция ще бъдат отворени. Хората обаче ще могат да правят преходи или да се спускат с шейна, но не и да карат ски по пистите, тъй като лифтовете няма да работят – решение на правителството, което е остро критикувано от туристическия сектор.

Ресторантите също ще бъдат затворени, като във Франция е предвидено те да отворят най-рано на 20 януари.

Германия, която е ротационен председател на Европейския съвет до края на годината, се опита да издейства забрана за престой в ски курортите до края на януари, но не успя да убеди всички свои съседи.

Бавария обаче действа решително и няма да отвори своите ски зони в края на годината.

Австрия, ски дестинация номер едно в Европа и една от най-зависимата от зимния туризъм държава на континента, планира да разреши отново индивидуалните спортове на открито, включително ските, от 24 декември.

Но туристическата инфраструктура, по-специално хотелите, ще остане затворена до 7 януари, съобщи канцлерът Себастиан Курц.

В Швейцария някои ски зони вече работят и страната, която не е част от Европейския съюз, възнамерява с комбинация от санитарни протоколи и икономически предписания да отвори курортите си по празниците.

В България курортът Банско, Меката на евтините ски в Европа, също планира да отвори в момент, когато страната се сблъсква с рязко ускоряване на епидемията и запълване на капацитета на болниците.

Италианският министър-председател Джузепе Конте споменаваше по едно време идеята за координация с Франция и Германия за „общи европейски правила“ за ски сезона, но не успя да я осъществи.

Италианският министър на здравеопазването Роберто Сперанца каза, че е необходимо да бъдат „избегнати потенциалните посещения на туристическите места, свързани с карането на ски“. Испания възнамерява да отвори своите ски курорти, но предстои условията да бъдат определени от централното правителство и регионалните власти според министъра на здравеопазването Салвадор Иля.

СЗО: Няма да има достатъчно COVID ваксини през следващите 6 месеца

Световната здравна организация предупреди, че през следващите три до шест месеца в световен мащаб няма да има достатъчно ваксини срещу коронавируса, за да се предотврати ново нарастване броя на случаите.

От организацията изразиха очакване първите ваксини в страните да са налични през второто или третото тримесечие на 2021 г. Въпреки това „ограничен брой ваксини могат да бъдат налице за високорискови групи още през първото тримесечие на 2021 г“.

Тъй като първите дози ще са ограничени, ще трябва да се даде приоритет на уязвими групи като здравните работници и възрастни хора.

Същевременно изпълнителният директор на американската фармацевтична компания „Пфайзер“ призова световните правителства да не бързат с отваряне на икономиките си, обнадеждени от очакванията от разработваните ваксини. Според Алберт Бурла началните етапи в националните програми за ваксинация вероятно ще окажат значително въздействие, тъй като ще бъдат насочени към уязвими групи.

Започнете да пишете и натиснете Enter за търсене