Ето как бившият кмет на Благоевград и семейството му са се облажили с милиони

Огромно количество инертни материали с години наред са добивани от река Струма незаконно. Това установи акция на отдел „Икономическа полиция“, ГДНП и ГД „Жандармерия, специални операции и борба с тероризма“ преди дни.

В рамките на проверката на място е намерена техниката, камиони и багери, като на няколко места реката е заустена. Изграден е и път, по който камионите да се движат. От свои източници агенция ПИК научи, че практиката за добив на интертни материали е продължава години наред, а в основата на всичко стоят хора на бившия кмет на Благоевград.

Според събраните до момента данни в незаконния добив са замесени няколко фирми на територията на Благоевградска област, като едната е „Бултур“ 2012, а другата е „Костанидов и сие“. Собственик на първата е Елена Камбитова, дъщерята на бившия градоначалник.

Така години наред реката е незаконно преградена с диги, като има и участъци със заблатявания. Според експерти това създава опасност от наводнения, които засягат и съседна държава, тъй като реката е трансгранична.

Хора, ставали свидетели на всичко това през годините, разкриват, че въпросното престъпление е било обществена тайна, но никой не е посмял да пипне бившия кмет на Благоевград. Преди няколко месеца от местната Басейнова дирекция са правили проверка, но след многократни заплахи от страна на него и анонимни доноси, служителите решили да не действат сами, а да се обърнат към икономическа полиция в София, тъй като местните власти се ослушвали и не правели нищо срещу бившия кмет.

Така през август е сезирана прокуратурата с постъпило писмо до Върховна административна прокуратура и зам.-главния прокурор Десислава Пиронева незабавно възлага проверка.

Схемата е лъснала при разследването. Дъщерята на бившия кмет – Елена, наемала камиони от фирма и останалите необходими машини. Работело се предимно в ранните часове на сутринта и по тъмно, от 4 до 6 преди изгрев слънце. Така бе осъществена и акцията преди дни – в ранните часове на деня. Акцията стартира в 4 часа сутринта. На пост е имало джип със съгледвач, който да препречи пътя към мястото за добив. Когато полицаите идват, той стои на пътя и нарочно забавя колите на униформените, като дава възможност на останалите да избягат, като ги предупреждава по телефона. Полицаите обаче преминават и настигат камионите и багера, който набързо е скрит в предварително подготвено за такива ситуации скривалище в една гора. Камионите са пълни с пясък, следите по реката се виждат ясно, както и мокрите купчини добит материал, току-що взети от реката.

„Дори фаровете не пускат, за да не ги види никой. На подхода стои мъж в джип и, ако случайно някой приближи ги предупреждава. Работниците крият машините в храстите по най-бързия начин и бягат в гората, за да може да не ги заловят“, споделят пред ПИК очевидци, които се страхуват да говорят, тъй като по думите им в района бившия кмет „коли и беси“. Така се добиват тонове интертни материали, които се депонират в село Ръждак, където са открити огромни количества от добития материал. Местни споделят, че половината окръг са били снабдявани от тази незаконна инсталация. Според експерти добитите тонове инертни материали струват милиони при продажба. Така простата сметка е, че цяло състояние е спечелено на гърба на държавата и природата, без почти никакви разходи или платени данъци.

Според разследващи става дума за организирана престъпна група, тъй като бизнесът с незаконен добив на материали не е имало как да се развива без знанието двама кметове – този на село Драганово и село Ръждак, където в последното са открити приблизително 3 хиляди тона от добития материал.

Медията ни научи още, че въпреки скандалната схема, върху камионите няма наложена възбрана, както е по закон и може да се окаже, че само след няколко дни камионите и багерите могат да продължат добива и съсипването на река Струма. Разследването не е и преместено към специализираната прокуратура, въпреки доказателства за повече от две замесени лица и фирми, което според местните е повод да се замаже поредната проверка, най-вероятно с глоба и до там.

„Разчитаме, че този път няма да се заметат всичко под килима. Главният прокурор Иван Гешев е доказал, че няма недосегаеми и се надяваме, че това, което направиха тези хора с реката и природата ще бъде обстойно проверено. Не може просто така да решаваш и да копаеш, да печелиш милиони и да няма никакви последствия, възмущават се местни.

Още по-скандалното е, че въпросното заустяване и изкопи са повредили и моста, по който минава влака. „Не дай Боже да стане някоя трагедия и да пропадне мостът докато минава влака. БДЖ какво ще обясняват тогава, как ще покрият поразиите“, допълват още хората.

Добивът на инертни материали е забранен със закон още пред 2015 година. Още тогава категорично е отменена възможността за добив на интертни материали от реките. Ако се установи такова престъпление и, че при добиването към момента е нарушена проводимостта на реката в следствие на дейността на дадена фирма, добитите от нея инертни материали трябва да бъдат конфискувани и продадени, а средствата да се харчат само за дейности по опазване на околната среда.

При съмнение за нарушаване на проводимостта на река, областният управител трябва да назначи комисия, която да включват експерти от Басейнови дирекции и специалисти от Държавна агенция за метрологичен и технологичен надзор, за да установят дали има екологични щети.

Ако се установи нарушена проводимост трябва се изготви проект за почистване на реката, да се избере с обществена поръчка фирма-изпълнител, извадените инертни материали да се депонират и да се продадат на търг от областния управител.

фсв

 

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search