През лятото, в жегата, хората със сърдечно-съдови заболявания са особено уязвими
В горещината натоварването на сърцето се увеличава, така че хората със заболявания са изложени на особен риск.
Пациентите с хипертония са най-застрашени, хората с коронарна болест на сърцето могат да се разболеят от ангина пекторис, защото сърцето работи на извънреден режим.
Съвети за всички
Опитайте се да не излизате от 12 до 16 часа на деня. Ако това не може да се избегне, потърсете сянка и почивайте.
Облечете се в естествени материи в светли нюанси.
Избягвайте тесни яки, тесни колани, тесни блузи.
Опитайте се да ядете по-малко месо, животински мазнини. Съсредоточете се върху млечните и растителните храни. Въведете повече зеленчуци в диетата си – магданоз, копър. Яжте малко. Опитайте да избягвате солта.
Пийте течности. Но не газирани напитки – от тях няма да има полза. Вода, плодови напитки, зелен чай – са идеални. Добри са и отварите от билки – мащерка, мента, маточина, с добавка на лимон и лед.
Ако сте на плажа, тогава не влизайте рязко във водата. Спадът на температурата може да предизвика сърдечен удар дори при млад и на пръв поглед здрав човек.
Можете да се пръскате от пулверизатора през деня. Но предпочитайте малко топла вода пред студена. Това е такава вода, която ще освежи по-добре кожата.
Основни съвети
Но в някои случай излишната течност може да бъде вредна. Тези с диагноза коронарна болест на сърцето трябва да намалят приема на вода и плодови напитки до 800 мл на ден. Застоялата течност в организма може да доведе до високо кръвно налягане. Ако сте жадни, но не непоносимо, по-добре е просто да изплакнете устата си с вода със стайна температура.
Консултирайте се с лекар – трябва ли да промените дозировката на лекарствата за кръвно или, обратно, да намалите количеството диуретични лекарства, за да не дехидратирате тялото.
Носете слънчеви очила. Напрежението на очните мускули може да доведе до вазоспазъм.
В горещината не забравяйте да ядете сушени кайсии, стафиди, банани, елда, боб, с една дума, онези храни, които ще ви наситят с калий и магнезий, необходими за нормалната работа на сърцето.
Опитайте се да не пушите. Никотинът предотвратява навлизането на кислород в кръвта. На сърцето ви сега не му е лесно.
Синдром на летния работник
През последните години летни работници започнаха по-често да влизат в болници, които линейката взема директно от оранжериите. Сърдечните пристъпи, получени при такива състояния, са толкова тежки, че не всеки може да бъде спасен.
Не забравяйте, че в най-голямата жега не може да работят дори здрави хора под слънцето и това е строго противопоказно за сърдечноболните.
Да стоиш надолу с главата, като например плевенето на градината е много, много лоша идея! Кръвта се влива в главата, може да се случи рязък скок на налягането и – здравей, удар.
Оптималният режим на работа в градината е 30/15. Тоест работите 30 минути, а след това взимате 15-годишна почивка.
Трябва да помните, че къщата ви не е центърът на света и лекарите няма да могат да стигнат до вас моментално. Затова попълнете аптечката си за първа помощ, който трябва да съдържа лекарства за намаляване на кръвното налягане, валидол, нитроглицерин и лекарства, предписани от Вашия лекар.
Ако някой се разболее
Вземете болния, отнесете го на сянка, поръсете лицето и гърдите с вода. Отворете яката, разхлабете колана или вратовръзката. Ако пострадалият се оплаква от болка в гърдите, усещане за тежест или тежест, дайте му таблетка с нитроглицерин под езика и се обадете на лекар възможно най-скоро./zdrave.to
Be the first to leave a review.