ВКС потвърди присъдата на Окръжен съд – Благоевград, по делото срещу бившия полицай Каламски
Постановеният акт от Окръжен съд – Благоевград, бе обжалван и протестиран пред всички съдебни инстанции
С Решение № 219/03.07.2020 по наказателно дело № 892/2019 тричленен състав на Върховен касационен съд потвърди решение на Софийски апелативен съд и остави окончателно в сила постановена присъда №2049 от 25.04.2019 г., по НОХД №519/12 г., наложена от Окръжен съд – Благоевград, с която Окръжният съд, под председателството на съдия Петър Пандев, призна за виновен Е. Каламски за извършено престъпление по чл. 115 от НК.
Постановеният акт от Окръжен съд – Благоевград, бе обжалван и протестиран пред всички съдебни инстанции.
Въззивната проверка, извършена от магистратите от Апелативен съд – София, потвърди изцяло първоинстанционната присъда, а като последна съдебна инстанция, върховните съдии постановиха решението на Окръжен съд – Благоевград, за окончателно.
В съдебното заседание пред Върховен касационен съд подсъдимият Е. Каламски, в лична защита, заявява, че повдигнатото му пред съда обвинение е било скалъпено, а доказателствата и експертизите по делото – приспособени към обвинителната теза.
При предоставеното му право на последна дума подсъдимият моли да бъде оправдан.
Върховните съдии определиха, че касационният протест и касационните жалби са допустими, но неоснователни. И потвърдиха изцяло постановения акт от Окръжен съд – Благоевград.
Припомняме, че Окръжен съд – Благоевград, наложи наказание „лишаване от свобода“ за срок от 9 /девет/ години при първоначален „строг“ затворнически режим на подсъдимия Каламски за това, че през 2010 г., пред заведение на съпругата му в село Михнево, е пребил Димитър Г., който издъхнал вследствие на нанесените тежки травми.
Делото е изключително обемно и фактологично сложно. Общият брой материали по делото надхвърли 1300 страници, бяха разпитани над 30 свидетели и назначени единична и тройна съдебномедицински експертизи. Насрочени бяха 27 съдебни заседания, като първото от тях беше в края на месец февруари 2013 година, а финалът – в края на април 2018 г.
Съдът постанови подсъдимият да заплати обезщетения в общ размер на 310 000 лева за причинени в резултат на престъплението неимуществени вреди.
Решението на ВКС е окончателно и не подлежи на обжалване.
На 07. 07. 2020 г. са предприети действия по изпълнението на постановената присъда.
Be the first to leave a review.