Директора на училището в Сатовча Джеват Дунчев  проведе интересен урок с деветосладници на тема „Историята на Колизеума в Рим“

Във връзка с проекта „Модерна и инте- рактивна класна стая чрез творчество и

педагогически иновации“, Програма „Ера- зъм+“, Ключова дейност 1, Училищно образование,  дирестора на СУ  Сатовча ,Джеват Дунчев който е и

учител по история и цивилизации, проведе  изключително интересен интерактивен урок с учениците от 9-ти„б“клас на тема „Историята на Колизеума в Рим“.

Основните цели на урока бяха:

  • запознаване с историята на Колизеума
  • формиране на знания у учениците за историческите обекти в Древен Рим
  • извличане на информация от Интернет, изображения и историческа карта

Чрез увлекателен и любопитен видеофилм, преподавателят  запозна учениците с Колизеума – символ не само

на Рим и на Италия, а и на силата на цяла

една велика империя.

Най-големият амфитеатър в Античността, наричан Амфитеатър на Флавиите или Амфитеатър на Цезарите, а името Колизеум му е било дадено

към VIII век.

Строителството му започва император Веспасиан през 72 г. сл. н.е., а

неговият син Тит го открива.

Когато амфитеатърът е бил завършен, той

можел да побере повече от 50 000 седящи човека.

В древността бил с дължина 189 метра, 156 метра широк и с 50 метра височина .

Въпреки,че строежът отнема само осем години, император Веспасиан умира преди завършването му и неговият син Тит го открива. Първите игри продължили  цели 100 дни и до

тях хората били допускани безплатно.

Игрите са започнали в прослава на боговете, но много бързо са загубили религиозния си привкус и е останало само зрелището,за жалост  често кърваво. Сред най-популярните били битките между гладиаторите, между животни, военноморски игри, при които арената е била обилно наводнявана. Арената на Колизеума служела и за наказание на престъпниците.

Теренът на който са се провеждали игри- те, наречен хипогей, представлявал дървена платформа, покрита с пясък. Под него имало система от тунели и стаи, където живеели гладиаторите, осъдените и животните.

По време на Средновековието е бил

крепост, а през XV – XVI век е разграбен и

превърнат в каменоломна. Едва през XVIII век папа Бенедикт XIV успява да спаси останалото от амфитеатъра. Малко по-късно е започната и реставрацията на Колизеума който и до днес е най-голямата туристическа атракция в Рим, а туристите, които го посещават са милиони.

Любоитният урок на директора Джеват Дунчев  завърши със ситуационни упраж- нения „По следите на римската цивили- зация“ и „Един ден в Древен Рим“, които

формираха компетентностите на учениците по история и цивилизации. Задачата, която преппдавателят  постави на учениците бе да потърсят информация от Интернет за Колизеума и да изготвят мултимедийни презентации или видеофилми.

Чрез този урок, учениците усвоиха  уникални знания за приноси, постижения и обекти на римската култура.

Започнете да пишете и натиснете Enter за търсене