Програма Еразъм + заведе ученици от Хаджидимово в екзотичната Гваделупе
СУ „Никола Вапцаров“ – Хаджидимово се утвърждава като едно от училищата в общината и областта, което активно участва в програма Еразъм+. От 10 до 14 февруари 2020 г. ученици от СУ „Никола Вапцаров“ посетиха една екзотична страна – Гваделупе, където се проведе Втора работна среща по Международен проект по програма Еразъм+: „Калейдоскоп“. Срещата премина под мотото „Кръстопът на култури“. Домакин беше колеж „Генерал де Гол“. В училището на карибския остров се събраха отново учители и ученици – от България, Македония, Португалия и Румъния. Преди няколко месеца бе проведена първата работна среща по проекта в хаджидимовското училище. Ето какво сподели за Топ Преса след завръщането на групата старши учител Заприна Глушкова която е и ръковдител на проекта .
„ Отпътувахме от гр. Хаджидимово на 09.02.2020 година. Предстоеше ни едно много дълго пътуване във въздуха. Полетът ни до Париж бе 3 часа, а от там до Поант – а – Питра още 9 часа и 1 час до гр. Муле – Гваделупе. И в двата полета обслужващият персонал се грижеше за комфорта ни през цялото време.
По време на визитата нашите партньори успяха да ни запознаят не само с техния град, но и с културното наследство на острова чрез посещението на Поант – а – Питра, където се запознахме отблизо с карибската култура и история. Там посетихме Мемориала Акте, заедно с изложбата „Карибски връзки“.
В програмата на срещата бяха включени разнообразни дейности, от които най-интересна се оказа „Търсенето на съкровища“, която накара участниците включително и нашите ученици на прибежки из центъра на града да откриват посочените монументи в техните задачи.
Борбата за първото място бе голяма, а учениците работиха в смесен екип.
Срещнахме се и с представител на общината в град Муле. Имахме възможност да опитаме и от вкусната местна храна, наслаждавайки се на силното слънце и приятното време.
Акцентът от дейностите падна на дискусията, проведена между нашите ученици и тези от чужбина, които работиха заедно, разпределени в международни екипи.
Основната тема „Кръстопът на култури“ даде началото на изработка и на общи финални продукти, един от които бе „Пътуващият тефтер“. Учениците представиха в него работната среща ден по ден с мисли, снимки и рисунки.
Детската фантазия създаде прекрасен продукт. Последния работен ден учениците записаха своите мнения на различни езици на цветни листчета, с които оформиха пъстра мозайка, наподобяваща картата на многолика Европа. Те учиха песни и традиционни танци. С интерес се включиха в дейностите, предложени им от домакините, целящи да докажат, че работейки в екип, нещата винаги се получават, а именно да свирят на местна тарамбука и да се представят на местния език на гуаделупчани – креолски.
Последната вечер за нас беше организирана гала вечер, на която бяха връчени и сертификатите на ученици и учители. Специалната изненада тази вечер бе типичното за страната карнавално шествие. В реален контакт имахме възможността да се срещнем, да докоснем карибските кукери.
Сбогувахме се и с част от нашите любезни домакини, които се грижеха за координацията, организацията и нашия комфорт през цялото време.
По време на работната среща нашите ученици бяха изключително стриктни и изпълнителни. Оставиха добри впечатления у хората, с които живяха, което направи раздялата им накрая още по – тежка.
Ние, всички партньори сме единодушни в мението си, че сме посетили една необикновена страна с богата култура и широко скроени хора. Цветът на кожата не наруши взаимоотношенията ни, напротив накара ни да разберем, че в тези хора се крие истинска добра и обична душа.
Тръгнахме си заредени с много впечатления, позитивни емоции, но и с пожелание, че един ден и при нас, в България, всичко ще бъде подредено, цветно, чисто. Без дупки по улиците и повече усмивки по лицата на хората. Дано да се получи! Ние го заслужаваме!
Защото макар и на другия край на света ние носихме България със себе си, развявахме българското знаме на не едно и две места.
Be the first to leave a review.