Фотожурналистите се разбунтуваха срещу забраната за снимане
Връчиха декларация на Зинаида Златанова
Декларация, в която възразяват срещу криминализирането на снимките на обществени места, връчиха днес фотожурналисти и професионални видеооператори на министъра на правосъдието Зинаида Златанова.
Министърът прие документа от известния фотожурналист и президент на фондация „БГ Прес Фото“ Цветан Томчев.
Благодаря на г-жа Зинаида Златанова, заместник министър-председател и министър на правосъдието, която ние прие и лично получи нашия документ. Надяваме се, че след внасянето на този протестен документ няма да има изненади и позорния текст за криминализиране на нашата професия с предложения текст за поправка в НК ще отпадне наистина и няма да се предлага за гласуване, каза след срещата Томчев.
ЕТО ГО И ПЪЛНИЯ ТЕКСТ НА ДЕКЛАРАЦИЯТА:
До Зинаида Златанова
Заместник министър-председател и министър на
правосъдието на Република България
Д Е К Л А Р А Ц И Я
от името на професионални видеооператори и фотожурналисти
Уважаема г-жо Златанова,
…
Ние, долуподписаните собственици на фотографски агенции, председатели на журналистически сдружения, видеоопретори, фотожурналисти от медии и фотографи на свободна практика, изразяваме категорично си несъгласие с промените в чл. 146. (1) от проекта за нов Наказателен кодекс, според които снимането на обществени места се криминализира. Конкретният текст е: „Който противозаконно фотографира, филмира, записва или подлага на друго подобно действие другиго без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие, се наказва с лишаване от свобода до една година, с пробация или с глоба.”
Криминализирането на нашата всекидневна работа за снимане е в противоречие на решенията Европейския съд за правата на човека(ЕСПЧ), според който не може национален законодател да предвижда лишаване от свобода за снимане и видеофилмиране. Нещо повече, абсурдно е днес да се забранява една толкова разпространена дейност в нашето съвремие. Немислимо да запечатваме и разпространяваме образи и същевременно да сме получили разрешение буквално на всяко лице, когато става дума за масови прояви, улични сцени, улавяне на духа на времето.
Нелепо е в това законодателно предложение да се вменява вина за извършване на престъпление за снимки по време на работа на журналистите. ЕСПЧ ясно посочва критериите за преценка на нарушението, които са единствено според стандартите за намеса в личния живот и според това дали придобитата визуална информация е от обществена полза и интерес.
Настояваме да отпадне текста за криминализиране на нашия труд с поправките, които Вашето министерство предлага за обсъждане и гласуване за нов Наказателен кодекс.
Към нашето становище се присъединяват и фоторедактори от „Агенция Франс Прес” и изданията на „Икономист”.
Фондация „БГ Прес Фото”, Клуб на Фоторепортера, Агенция БУЛФОТО, Дружество на операторите от БНТ и професионални фотографи и видеооператори от цялата страна
Be the first to leave a review.