Свалените от власт екскметове на Банско, Гърмен и Сандански се регистрираха на борсата
Бившите вече общински кметове в Пиринско масово са се регистрирали на борсата като безработни, за да получават обезщетение. То ще бъде в продължение на 1 календарна година от регистрацията им в съответното Бюро по труда по местоживеене и ще бъде 60% от възнаграждението, на което са ги осигурявали като кметове. В тези пари освен гласуваната им от бившите общински съвети бруто заплата се включват още пари за клас, прослужено време и т.н., затова става дума за сериозни обезщетения.
На борсата сред първите, които се записаха, е екскметицата на Гърмен Минка Капитанова. След като загуби кметските избори от кандидата на ДПС Феим Иса и успя само да стане общински съветник, Капитанова подаде молба в местния клон на Бюрото по труда, за да си гарантира някакви по-солидни приходи извън заплатата, която ще получава като съветник, и се оттегли в дома си, за да гледа баща си, който е на легло. Миналата година с 10-процентната индексация на заплатата Капитанова получаваше по 2440 лв. месечно без добавките за клас и прослужено време. 60% от тази сума са 1464 лв., които с добавките гарантират един приличен едногодишен доход на бившата кметица от над 1600 лв. месечно. Във всички случаи на Капитанова ще й липсват обаче бонусите, които тя раздаваше предколедно на себе си и селските кметове в общината. В зависимост от свършената от тях работа /по нейна преценка/ през годината и броя на населението, което обслужват, тя определяше различни премии на колегите си, приблизително близки на месечните им възнаграждения. Самата тя пък през 2 поредни години си определи по 2200 лв. коледна премия и по тази причина сега за празниците ще трябва да постегне колана.
Седмица след балотажите на местните избори регистрация в Бюрата по труда си направиха и други двама вече бивши общински кметове: Георги Икономов – на Банско, и Кирил Котев – на Сандански.
Икономов напусна поста с месечна заплата от 2244 лв., която получаваше от началото на годината до октомври т.г., така че и той ще взема приблизително колкото М. Капитанова. Преди да стане кмет на 30.10.2011 г., той беше 2 г. депутат, а още 2 г. по-рано – председател на ОбС, така че никога не е бил без пари. Държавната помощ за настоящата му безработица най-вероятно ще му послужи да поддържа огромната си къща, която съгражданите му наричат „Малкия Рилски манастир” заради внушителните й размери и архитектурната визия. В нея Икономов живее от края на 2018 г. Съгласно последната му декларация пред Сметната палата от началото на тази година той не е много закъсал финансово – със съпругата му Павлина имат спестени над 380 000 лв. в 9 банкови сметки, дружествени дялове в 6 фирми, срещу част от които са получили солидни дивиденти, и само 1 банков кредит на стойност 63 000 лв.
На борсата е и Кирил Котев, бившият управник на Сандански. След като си почине добре от изборите, той планира да се върне към семейния хотелиерски бизнес, който генерира и един от най-големите скандали по време на управлението му заради частния водопровод с минерална вода, прокаран до хотела по времето, когато Котев беше кмет. Обезщетението за безработица, първото от което Котев ще получи преди Коледа, е 60% от брутната му заплата като кмет, възлизаща на 2766 лв. С 1660-те лв. той трябва да се издържа и да си плаща банковия кредит от 47 700 лв.
До вчера обезщетение от държавата чрез Бюрото по труда в Благоевград от бившите кметове не бе поискал само ексградоначалникът на Благоевград Атанас Камбитов. Години наред той пускаше пред Сметната палата празна имуществена декларация, според която няма нито кола, нито жилище на негово име. Според последната му декларация от юли 2019 г., отразяваща имотния му статус към 31 декември 2017 г., Камбитов бе декларирал единствено придобиването за кратко на фирма „Старт 2015“ ЕООД. Тогава приходът му от заплата беше 33 422 лв., а от друга стопанска дейност Камбитов бе декларирал 79 800 лв.
ВАНЯ СИМЕОНОВА в.Струма
Be the first to leave a review.