През Гоце Делчев към ЕС
Какъв е модерният македонски въпрос за България? Ако съдим по новините от последните две седмици, постигането на съгласие за личността на Гоце Делчев е едва ли не екзистенциален за правителството въпрос. Екзистенциален, защото вицепремиерът Красимир Каракачанов заплаши, че ВМРО ще напусне правителството и властта, ако България подкрепи Северна Македония на 17 октомври. Тогава ще се реши дали да бъде насрочена дата за начало на преговорите за присъединяване на Северна Македония към ЕС – дата, за която Северна Македония чака от 2006 г. насам, а Германия вече я е подкрепила.
Въпреки че заплахата не се осъществи, този случай показа как споровете за миналото може да определят европейското бъдеще на Северна Македония и извади наяве липсата на напредък на Съвместната историческа и образователна комисия, създадена с договора за добросъседство между двете ни държави от август 2017 г.
КАКЪВ Е ЗАЛОГЪТ В ТЕЗИ СПОРОВЕ
Въпреки че в момента на преден план излезе Гоце Делчев, това е само част от голямата игра за влизането на Северна Македония в НАТО и ЕС. Премиерът на западната ни съседка Зоран Заев активно се опитва най-сетне да завърши забуксувалите за последните 14 години амбиции на Северна Македония да се присъедини към двете международни институции. Както политологът Димитър Бечев посочва в публикация за „Свободна Европа“, Северна Македония се намира в преломен момент, като до края на годината Заев се надява да може да се похвали с двоен успех – НАТО и начало на преговорите с ЕС. Европейската интеграция на съседката ни е важна и за България.
Ние еднозначно може да спечелим от падането на границите между двете страни. Това би довело както до културно сближаване, така и до икономически позитиви – повече търговия, повече възможности за работа на български фирми в съседката ни и по-голяма размяна на кадри. Начало на преговори на Северна Македония с ЕС и евентуално присъединяване също означава и допълнителна политическа стабилизация на Западните Балкани – цел, която третото правителство на Борисов превърна във водеща външнополитическа инициатива през последните две години и по време на българското председателство на ЕС. В момента регионът е едно от местата на много ясен геополитически сблъсък между Русия, от една страна, и Европа и САЩ, от друга. Очевидният интерес на Путин е разширяването на ЕС да не се случва, а Македония, Сърбия и Албания, дори и да не влязат в сферата на влияние на Москва, поне да останат сива зона на нестабилност и потенциални конфликти. България няма никакъв интерес това да се случи. И в този момент на сцената отново излезе Гоце Делчев и историческите спорове между двете държави. Как и защо обаче те станаха толкова определящи?
ЦЕЛ НА СЪВМЕСТНАТА ИСТОРИЧЕСКА КОМИСИЯ
Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по исторически и образователни въпроси е създадена съгласно чл. 8, ал. 2 от Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между Република България и Република Северна Македония, като основната й цел е да допринесе за обективното, основаващо се на автентични и основани на доказателства исторически извори, научно тълкуване на историческите събития. Договорът влиза в сила през февруари 2018 г., а комисията започва работа през май, като оттогава е имала седем заседания. Целта, накратко, е да се спре това, което по-националистически настроените политици наричат „кражба на история“ – приемането на хора и събития от последните няколкостотин години, които се свързват с България, като македонски.
Според пресцентъра на МВнР „постигането на конкретни резултати в работата на комисията остава ключов индикатор за напредък в изпълнението на договора и ще продължи да има определящо значение за по-нататъшната подкрепа за интеграцията на Република Северна Македония към ЕС“. За България изпълнението на договора за добросъседство има подобно значение, каквото Преспанското споразумение за името на Северна Македония има за Гърция – изчистването на досегашни проблеми между двете държави, за да се осигури път напред за Северна Македония в ЕС.
За разлика от промяната в името, която, както Ивайло Дичев посочва в своя публикация за „Дойче веле“, е конкретно и ясно измеримо изискване от страна на Гърция, търсеният резултат от страна на съвместната комисия е по-мъгляв. В самия договор за добросъседство целта на комисията се определя като „задълбочаването на взаимното доверие“, „да допринесе за обективното, основаващо се на автентични и основани на доказателства исторически извори, научно тълкуване на историческите събития“. Работата на комисията трябва да доведе до „укрепване добросъседските отношения в духа на европейските ценности“. Подобна формулировка без срокове оставя време както за безкрайни исторически интерпретации, така и за нарочно забавяне на процесите. Също не става ясно какви са очакванията на България – дали очакваме Северна Македония да обяви всички части от Титовата югославска пропаганда за исторически манипулации и да отрече голяма част от националната си идентичност, или самата България е готова на отстъпки. Все пак самата съвместна комисия е експертна и историческа, но резултатите от нея имат външнополитически отражения.
ГОЦЕ, ГОЦЕ, ПА ЛИ КЕ ТЕ ДЕЛИМЕ
„Постигнати са договорености, предложения до правителствата на двете страни за честване на важни личности от общата история на двете страни. По хронологически ред това са Кирил и Методий, св. Климент Охридски, Наум Охридски и цар Самуил. Важна е аргументацията в тези предложения, която стъпва на общо за цялата комисия тълкуване на тяхната историческа роля“, споделя зам.-председателят на българската част на съвместната комисия доц. Наум Кайчев. Според него подобни съгласия са били немислими преди няколко години, но не са достатъчни за седем заседания и една година работа.
Кайчев допълва, че „има далеч повече възможности за разбирателство по много повече теми и по редица теми разговорите вървят трудно, бавно, има обструкции от страна на колегите“. Например става дума за спорове дали в текста за Гоце Делчев името на днешната държава да се впише като Република Северна Македония или само като Македония, което е далеч по-обширна географско-историческа област, обхващаща територия от поне три държави, въпреки че това е пределно ясно от конституцията на страната; дали в българските учебници за Средновековието е приемливо да се пише „българските земи“. „Фактически това според тях не е точно, не е коректно и изразява претенции към териториите на Северна Македония, иредентизъм и „есенциализъм“, докато ние ясно обяснихме, че става въпрос за територии, за земи, които са били тогава част от българската средновековна държава или обитавани от българската средновековна народност.“
Вестник “ Топ Преса „
Be the first to leave a review.