Мамят с продажби на коли в нета
Нова измама с покупката на скъпи стоки коли, каравани и трактори втора употреба, е плъзнала в интернет, купувачите пращат големи суми авансово на незнайни продавачи и в крайна сметка не получават нищо, алармираха от Европейския потребителски център (ЕПЦ), където има подадени вече жалби за подобни случаи, съобщава „Монитор“.
За връзка с фалшивия търговец първоначално има телефон, от който обясняват, че автомобилът се намира в Белгия, но след като се изпрати аванс от 50%, колата ще бъде доставена от английска компания у нас. До това обаче почти никога не се стига. Услугите, които предлагат мнимите търговци, са най-уникални – продават се каравани, трактори, булдозери и всевъзможни стоки, които са на по-значителна стойност.
Измамниците са много изобретателни и трудно се откриват предупреждава още Игнат Арсенов, директор на ЕПЦ в столицата. При такива сделки парите задължително биват загубени и много често те са извън Европейския съюз. Виртуалните продавачи избягват системите за онлайн разплащане, не искат да се ползва и кредитна карта. Те предпочитат да получат средствата чрез банков превод, който не може да бъде спрян, или през системите за директни разплащания. В тези случаи, след като парите се пратят и бъдат изтеглени отсреща, не може да се оспорва операцията.
Тези системи трябва да се използват само за пращане на пари на близки и познати хора, а не да се предоверяваме на непознати, съветва още експертът. Сериозните търговци не ползват такива мрежи, защото те отнемат време и някой трябва да стои на гише, за да вземе парите, вместо да ги получи директно по сметка, това пък е абсолютно невъзможно, когато става дума за стотици сделки.
„Не съветвам потребителите да дават авансово пари, особено огромни суми, каза още Арсенов. „Ако една кола е 6000 евро, може да се приеме, че отсреща е нормално да поискат капаро от 500–600 евро, но да се плати половината сума е съвсем нелогично решение. След това да продължим да плащаме други услуги по доставката – това е съвсем несериозно”, категоричен е той. Експертите от Европейския потребителски център съветват потребителите да си купуват колата на място.
Губим 40% от парите, ако ги получим с чек, те трябва да се върнат по начина, по който са получени
Връщането на парите от рекламирана стока с чек е изключително неизгодно за българите, защото нашите банки удържат до 40 на сто от сумата, когато заверяват чека, предупреждават от ЕПЦ. Практиката е често срещана в Англия, но за нас не е подходяща, а доста хора от България пазаруват именно в английски сайтове.
Задължително търговецът трябва да върне парите по същия начин, по който му е платено, гласи влязлата наскоро в сила европейска директива за онлайн пазаруването. Това е важно ново положение, защото сме имали доста куриозни случаи, разказва Игнат Арсенов. Купува се самолетен билет, за който се плаща с кредитна карта, за тази услуга няма допълнителни такси. Парите при рекламация обаче не се връщат в кредитната карта, а през банков превод. Това обаче е международен превод в евро и нашата банка взема 30 евро за услугата.
Е79
Be the first to leave a review.