Как един път от 13 км. поскъпна с 50 млн. лв.

Да отстраниш „Джи Пи груп“ от търг се оказва скъпо упражнение. Допреди две седмици изглеждаше, че компанията е фаворит да построи част от пътя Ботевград-Мездра. „Джи Пи груп“ беше предложила най-ниска цена от всички участници – 174.4 млн. лв. при пределна цена от 178 млн. лв. Именно цената беше критерият с най-голяма тежест при оценката на офертата – 60%.

С решение от 6 юни 2019 г. обаче Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) изненадващо избра друг изпълнител – „Обединение „МБ Лот 2 – 2019“, който предлага да построи отсечката, дълга 13 км., за цели 44 млн.лв. над предвиденото – офертата на обединението е 222.4 млн.лв. Така разликата между двете оферти е почти 50 млн. лв., което е почти една трета от прогнозната стойност на цялата поръчка.

Основанието за по-високото класиране на скъпата оферта е по-доброто техническо предложение. АПИ пък отстрани предварително останалите четири кандидата, сред които ГБС и „Трейс груп холд“. Така пътят към Мездра ще излезе златен на държавната агенция.

Победителят се състои от компаниите „Европейски пътища“ (със старо име „Пътища Пловдив“, свързано с бившето „Агромах“, сега „Грома холд“), „Водно строителство – Благоевград“ (пак от орбитата на „Грома Холд“, познати до миналата година като „Агромах“) и словашката „Вахостав – СК“ а.с.



Разликата в единичните цени – поне 400% 

Разликата в ценовите оферти е необяснимо странна. 

На сайта на АПИ са публикувани единичните цени, които са оферирали победителите, „Джи Пи“ и ГБС.
Само на първата страница на офертите могат да се видят скандално големи разлики в дейностите (виж таблицата) от поне четири пъти.

„Капитал“ се обърна към строител на пътища за кратък коментар за тези големи разлики. Той обясни, че няма логика в тях. За знаците например смята, че реалистичната цена е около 25 лв., а тази на победителя е твърде висока. Същото се отнася за дейността по отстраняване на 10 см. хумусен пласт – най-близо до средните е тази на „Джи Пи“ за около 11-12 лв.

Стойността на проектирането също е различна, като обаче офертата на „Европейски пътища“ е за 2.5 млн.лв., а на „Джи Пи“ четири пъти повече – за 10 млн. лв. Най-шокиращата разлика обаче е в строителството: 53 млн.лв., като победителят е предложил цели 209 млн.лв.

По-късно плащане

Още по-странен е изборът на високата оферта, ако се има предвид новия начин на плащане, който АПИ предвижда. При него цялата стойност на договора ще се разплати, след като бъде подписан Акт 16 за завършване на обекта и има издадено разрешение за ползване на новопостроения пътен участък. Това означава, че каквито и да е скрити недостатъци на по-евтините оферти би трябвало да бъдат видени и поправени преди плащането на свършената работа. 

Според източника на „Капитал“ оскъпяването, докато стане време да се изплати поръчката след няколко години, може да е около 10%. Но дори такова оскъпяване да е предвидено, не става ясно как се формира толкова голяма разлика между двете класирани ценови оферти. Финансирането е от държавния бюджет. 

Завръщането на благоевградските строители

Фирмите от обкръжението на „Грома холд“ спечелиха търгове за над 200 млн. лв., но успехът им секна през 2016 г. Серия от събития маркираха падението на компанията. Едно от тях беше август 2016г., когато местен новинарски сайт публикува клип, на който се вижда, че Методи Бачев (който формално не участва в управлението на „Агромах“, но се смята за неформален съсобственик на дружеството) отправя нецензурен коментар, свързан с кмета на Симитли и премиера Бойко Борисов, по време на събор в село Черниче.

В последствие тогавашното „Агромах“ беше отстранявано от всеки един търг на АПИ, защото не им беше зачетен опитът като строители на отсечката до Сандански от магистрала „Струма“, когато се включиха да заместят гръцката „Актор“, тъй като изграждането се забави драстично.

През есента на 2018г. „Агромах“ се преименува на „Грома холд“, а „Пътища Пловдив“ стана „Европейски пътища“.

Настоящата поръчка за отсечката Ботевград – Мездра може да е знак, че компаниите, свързани с „Грома холд“, се връщат на хоризонта. В последно време в строителния бранш се говори неофициално, че има смяна на собствеността във фирмата, но официално в регистрите няма такава. 

Вестник “ Топ Преса „

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search