Богдан Боцев: „Визия за България“ е нещо, което не се е случвало досега в политическия живот на страната ни
– Г-н Боцев, през тази седмица Народното събрание прие едно от най-важните си решения за следващата година – бюджета на страната. Това е бюджета подготвен от управляващата партия ГЕРБ. Като финансист и член на бюджетната комисия, какво е вашето мнение за него?
– Правителството представя бюджет 2019 като най-добрия и най-социалния изготвян някога. Но освен, че е най- големият като числа, в него няма нищо друго, което да е за отбелязване. За това, че е най-големият бюджет си има обективни причини – световната и европейската икономика са във възход. Освен това има натрупана инфлация, а и всички сме свидетели, че през последните месеци се увеличиха цените на основните стоки и услуги – хляб, горива, електроенергия, транспорт. Всичко това води до по-високи отчисления на ДДС в бюджета. Освен това от 1-ви януари 2019 ще се увеличи размера на данъка върху моторните превозни средства, акцизите върху бездимните тютюневи изделия, ще се въведе и тол таксата, ще се увеличи цената на застраховка „гражданската отговорност“. Всичко това са приходи, които ще влязат в бюджета на държавата. На практика това какво означава? – С едната ръка правителството взема от хората, а с другата им дава под формата на минимални увеличения на средствата в някои сектори.
За двете най-уязвими групи – младите семейства и децата от една страна, и пенсионерите от друга, няма нищо положително в този бюджет, който уж е много социален. За пенсионерите се предвижда увеличение само с 5.7 % от 1 юли 2019 г., с което няма да се компенсира по никакъв начин натрупаната инфлация, а най-тежките зимни месеци ще трябва да изкарат със старите си пенсии. Замразени са почти всички социални плащания за младите семейства и децата – няма промяна в размера на еднократната помощ при раждане; за отглеждане на дете от 1 до 2 години; за майките – студентки; детските надбавки; еднократната помощ на първокласници за първия учебен ден. Освен това бюджета е основното средство за правене на реформи, а през 2019 –та в него не е предвидена реформа в нито един сектор, т.е. парите са раздадени „на калпак“. Ето и конкретен пример: ние приветстваме увеличаване на учителските заплати, но означава ли това, че ще се повиши качеството на образованието в страната? За целта са необходими реформи, които правителството няма воля да направи. Същото е положението в здравеопазване, сектор „Сигурност“, както и по отношение на регионалното развитие и демографската политика.
– За поредна година, вие от БСП подготвихте алтернативен бюджет, който съществено се различава от този на управляващите. Какви са вашите предложения относно бюджета и с какво той е по-добър ?
– Нашият алтернативен бюджет, който по-размер е по-голям с около 3 милиарда лева, съществено се различава от този на ГЕРБ с това, че предлагаме реформи във всеки един от секторите. По отношение на здравеопазването предвиждаме повече средства за общинските болници, както и болниците в слаборазвитите и труднодостъпните региони. Голяма част от тези болници, правителството, с настоящата си политика ги води към фалит и закриване, а това ще лиши голяма част от българското население от достъп до здравеопазване. По отношение на образованието и културата предлагаме въвеждането на безплатни учебници от 1-ви до 12 ти клас, които обаче да са едни и същи за всички ученици, а не както се получава в момента – за всеки предмет има по няколко различни учебника. Предвиждаме повече средства за читалищата, фонд „Национална библиотека“ и популяризиране на българската култура. По отношение на социалната сфера в нашия бюджет е предвидено предоставяне на еднократна помощ в размер на 6400 лв. за всяко второ и трето дете на работещи родители. Освен това помощта за отглеждане на дете от 1 до 2 години да бъде обвързана с минималната работна заплата и всяка година ще се актуализира. Предвиждаме също увеличение на еднократната помощ за майките – студентки, разширяване обхвата на помощта за първия учебен ден – да не е само за първокласници, а за ученици от 1-ви до 4-ти клас. Заложили сме минимална работна заплата от 1 януари 2019 г. в размер на 640 лв., максимален осигурителен праг в размер на 3900 лв. и вдигане тавана на пенсиите на 1560 лева. Преизчисляване на всички пенсии, което ще доведе до увеличение на пенсиите средно с около 20 %. Предвиждаме средства за намаляване на икономическите различия в отделните региони. В момента около 70 % от населението и икономиката на България, са съсредоточени в столицата и няколко големи града. За да се промени това, предвиждаме средства за създаване на три регионални фонда – фонд „Рехабилитация на четвъртокласна пътна мрежа“, Национален фонд за инвестиции и Фонд за регионално развитие.
Управляващите твърдят, че нашият бюджет е нереалистичен, но сега бих искал да ги оборя с конкретни примери. Миналата година нашият алтернативен бюджет също беше с около 3 милиарда по-голям от техния, но сега, в края на 2018-та година ще се окаже, че те като ще изпълнят предложения от нас бюджет. Министърът на финансите умишлено залага по-нисък размер на приходите, за да може в края на годината да се реализира излишък, който тази година ще бъде около 2 милиарда лева, и да го харчат с постановления на Министерски съвет без решение на парламента /т.е. парите да се раздават еднолично и по избор/. Средствата, които сме предвидили в повече могат да влязат в бюджета чрез по-добра работа на НАП и агенция „Митници“, както и по-ефективна борба с контрабандата.
– Вече няколко месеца продължават вашите срещи относно представянето на проекта на БСП „Визия за България“. Разкажете ни какво всъщност представлява Визията, как преминават срещите ви с хората, на които я представяте и какво е мнението им за това, което предлагате?
– „Визия за България“ е нещо, което не се е случвало досега в политическия живот на страната ни. До момента, от БСП сме изготвяли управленски програми, като алтернатива на управлението на ГЕРБ, които са били спускани директно до нашите членове и симпатизанти. С проекта „Визия за България“ ние обръщаме пирамидата – експерти от парламентарната група на БСП, от партията, както и външни експерти, сме изготвили отделните приоритети в различни области, и в рамките на тези 2 месеца, в които обикаляме страната, се опитваме да се срещнем с колкото се може повече хора. Сред тях са не само членове и симпатизанти на БСП, а и представители на други политически партии или аполитични хора, както и с представители на браншови и неправителствени организации. На тези срещи чуваме мнението на хората, техните забележки, идеи и препоръки. След това всички получени предложения и идеи ще бъдат обобщени, Визията ще бъде актуализирана и приета на конгреса на партията, който ще се проведе на 26 януари 2019-та г. Ние искаме с „Визия за България“ да бъдат изведени няколко национални приоритета, зад които да стои по-голямата част от българския народ, без значение от политическата принадлежност.
Ето някои от основните приоритети във визията:
по отношение на икономиката – връщане на държавата в икономиката на страната, чрез забрана на приватизация на предприятия в структуроопределящи сфери /енергетика, транспорт/, и ограничаване на концесионните процедури. Освен това, укрепване на държавните фирми чрез назначаване на мениджъри на конкурсен принцип, а не както досега – на партийно-квотен принцип; създаване на индустриални зони по региони в зависимост от материалния и кадровия ресурс в региона.
Здравеопазване: премахване на търговския статус на държавните и общински лечебни заведения; безплатна специализация на лекари и медицински сестри с ангажимент за работа минимум 5 години в България; въвеждане на ДДС върху лекарствата в размер на 9 %, което ще доведе до поевтиняването им.
Образование: издръжка с публични средства само на държавните и общински училища; въвеждане на системата „един учебник по предмет“, който да бъде безплатен за учениците от 1-ви до 12-ти клас; безплатни детски ясли и градини.
Смятам, че най-големият проблем за България е демографския – ние сме страната с най-ниска раждаемост, най-висока смъртност и голяма емиграция. Затова, населението в страната намалява с около 45 000 души годишно. За съжаление правителството в последните години не прави нищо, за да се намали тази тенденция. Именно затова, във „Визия за България“ сме заложили редица мерки, за да се стимулират младите българи да живеят и създават своето поколение тук. Искаме да се въведе семейно подоходно облагане – за всяко дете в семейството на работещи родители, да се приспадат по 50 лв. от дължимия Данък за облагане доходите на физическите лица. Предвидено е също въвеждане на диференцирани ставки на ДДС за храни, учебници и лекарства.
С „Визия за България“ ние не искаме просто смяна на управлението, а целим това, което искат българските граждани – промяна на системата в България от последните 30 години, за съжаление част от нея е била и БСП. Нашите обиколки в страната за представяне на Визията са към своя край. Срещите до момента във всяко едно населено място преминават при изключителен интерес, хората оценяват възможността, която им се дава да споделят мнението си, активни са със свои предложения. Сигурен съм, че всичко, което попадне в окончателния вариант на „Визия за България“ ще бъде изпълнено, ако БСП получи възможността да управлява страната.
– Няма как да не засегнем и един въпрос, който в последните месеци сериозно вълнуваше българското общество – оставката на Валери Симеонов като вицепремиер. Как смятате, тази измъчена оставка, дали може да компенсира поведението му и дали е достатъчен този акт на поемане на отговорност?
– Най-напред искам да кажа, че тази оставка наистина е много закъсняла. Повече от 30 дни майките на деца с увреждания протестираха по улиците на София и цялата страна, а Валери Симеонов демонстрираше нагло и цинично отношение към тях. В крайна сметка под натиск той подаде оставка, но неговата смяна няма да доведе до никаква промяна. Проблемът е в цялостната политика по отношение на хората с увреждания. А колкото до новото назначение, според мен за вицепремиер трябва да бъде назначен човек с политическа тежест, който да има подкрепата на хората или да бъде експерт в ресорите, за които отговаря. В случая с Марияна Николова, тя не отговаря на тези критерии и ще продължи да води политиката на Валери Симеонов, каквато е била до момента.
– Въпреки оставката на Симеонов, страната продължава да се раздира от протести, а народното недоволство расте. Смятате ли, че тези протести са основателни и какво породи толкова масовото недоволство на хората?
– Исканията на протестиращите са справедливи. Искам категорично да заявя, че БСП не е организатор на тези протести, но стоим задисканията на хората защото те са основателни. Част от тези искания ние сме поставяли на дебат в Парламента чрез различни законопроекти, които обаче бяха отхвърляни от управляващите. Като например – предложихме промяна в закона за ДДС, с която да бъде намалено ДДС-то върху хляба и лекарствата; предложихме да не се увеличава данъка върху МПС, тъй като ще бъдат ощетени около 70% от българските граждани. На три пъти предлагаме намаление на заплатите на депутатите и на висшите държавни чиновници. За съжаление нищо от това не се прие. Според мен протестите на хората в по-голяма степен са не толкова срещу високите цени на горивата, а по-скоро срещу ниските доходи и стандарта на живот в България. Ние ще се опитваме да защитаваме справедливите искания на протестиращите, чрез изготвените от нас законопроекти, от парламентарната трибуна и чрез медиите.
– Заради недоволство, политическата ситуация в страната става все по-нестабилна и изглежда така, сякаш правителството може да падне всеки момент? Какво е вашето мнение и смятате ли, че наистина може да има предсрочни избори през следващата година?
– Предвид ситуацията с постоянните и увеличаващи се протести, скандалите в Обединените патриоти, между малкия и големия партньор в управлението и в самата управляваща партия ГЕРБ, мисля, че догодина е съвсем логично да има предсрочни парламентарни избори. Колкото по-дълго продължи това управление, толкова по-пагубно ще бъде за българската държава. С начина по който управляват, те не правят така, че хората да живеят по-добре, а единствената им цел е да се задържат на власт и да се облагодетелстват от нея.
Вестник “ Топ Преса „
Be the first to leave a review.