Костадин Паскалев: В последните месеци БСП, за мое огромно съжаление, заприличва на ГЕРБ
ПРОФИЛ
Костадин Паскалев е бивш вицепремиер и министър на регионалното развитие (2001-2002). Зае тази позиция след един мандат като кмет на Благоевград, какъвто беше още веднъж през 2007-2011. В периода от 2002 до 2007 г. беше съветник на президента Георги Първанов и за кратко депутат от БСП. По образование е математик. Паскалев беше предложен от Корнелия Нинова за член на изпълнителното бюро на партията през 2016 г., но няколко месеца по-късно напусна – „установих, че няма доверие в мен“. В момента е член на националния съвет. Възможно е да е кандидатът на партията за кмет на Благоевград на вота през 2019 г., но на този етап отказва коментар.
– ГЕРБ губи доверие, но БСП не покачва. Защо това е така?
– Трябва да се анализира по-дълъг период от време – от избора на Корнелия Нинова за председател на партията през 2016 г. Енергията, която е част от личностната й характеристика, й помогна в началото да създаде усещане у членовете и симпатизантите на БСП, че нещо много бързо и съществено може да се промени. Президентските избори бяха доказателство за това. Но след това нещата потънаха и може би някаква истеричност в поведението на БСП създаде усещането за хаос. Може би усилията трябваше да са към опит за консолидация около БСП на хората, които не приемат това управление. Със значително по-внимателно говорене и с по-систематично подредени цели. БСП е достигнала своя праг на чисто партийна подкрепа в обществото. Или с други думи – ако БСП иска да спечели изборите, трябва да работи за разширяване на влиянието си към центъра и към дясно, ако трябва.
– Защо подписахте позицията на 50-те членове на националния съвет срещу смяната на главния редактор на в. „Дума“ и станахте част от вътрешната опозиция на БСП?
– В последните месеци забелязвам тенденция, която не ми харесва. Започваме да приличаме, казвам го с огромно съжаление, на политическото поведение на ГЕРБ. Не може да елиминираш националния съвет, когато се взимат важни решения, и да очакваш подкрепа от цялата партия. Пък да не говорим – от обществото, особено ако целта ни е да се разшири подкрепата за БСП. Некоректно е, от една страна, да се ограничава взимането на решения в тесен кръг от хора, а носенето на отговорност да е от цялата партия. Изпълнителното бюро би следвало много сериозно да се замисли как ще процедира. В противен случай се получава следното – вместо енергията на хората от БСП да се насочи към анализ на поведението на управляващите, към недостатъците, щуротиите, които се правят, се насочва навътре, към партията. Аз не съм опозиция в БСП, твърдя, че аз съм позицията в БСП.
– Трябва ли правителството да напусне властта предсрочно и как ще стане това?
– Това правителство трябваше отдавна да си е тръгнало. Липсата на достатъчно интелигентност в левите и десните политически опозиционери даде шанс на Бойко Борисов да управлява държавата ни вече десет години. Това се преодолява с интелект. Човек трябва да надскочи своето политическо его, задължително. Всеки, който смята да се занимава с голяма политика. И само такива хора са останали в историята.
– Корнелия Нинова по-различна ли ще е от Бойко Борисов? Имат съвпадение в позициите за Виктор Орбан, за Истанбулската конвенция, за АЕЦ „Белене“?
– По отношение на Истанбулската конвенция очевидно няма съвпадение. Корнелия Нинова не иска да се приема, аз също. Борисов много дълго време искаше конвенцията да бъде приета. По отношение на АЕЦ „Белене“ – до този момент не съм чул нито от БСП, нито от ГЕРБ, че работят за реализацията на проекта. Искам да го чуя от изпълнителното бюро. Да каже – предприемаме следните стъпки, предлагаме решение на Народното събрание, задължаваме министъра на енергетиката да предложи екшън план за централата. По отношение на Виктор Орбан – Нинова не подкрепя лицето Орбан, а политиката, която трябва да провежда всяка една държава, отразяваща националните интереси. Никой не смее да критикува в момента Орбан, че има отношения с Русия. Вижте абсурда – нашият премиер като папагал отива в САЩ и твърди, че е спрял три огромни руски проекта в България – „Южен поток“, АЕЦ „Белене“ и Бургас – Александруполис. Идва си в България и оттук твърди – „Ние ще правим АЕЦ „Белене“ или „Ние ще правим газов хъб“. Кой хъб, алонкоолу? След като си спрял „Южен поток“, сега започваш да говориш за газ от „Турски поток“. Ние в България малоумни ли сме, че слушаме тази неща! Това не е гъвкав подход, а безмозъчно поведение, това не е защита на националните интереси. Това е липса на адекватно поведение.
– Какво да прави БСП?
– Да се готви за избори. Когато си в парламента с най-голямата група и нямаш мнозинство, трябва да си готов да предложиш правителство на малцинството, включително включвайки в него хора, които не са само от твоя политически сектор. Не става въпрос за заиграване и сделки, става въпрос за принципи. За това твърдя, че има неща, за които би следвало да се проведе публичен обществен дебат по тях. Много ще ми е интересно БСП да изрази позиция по тази програма, която ДПС ще предложи за ускорено икономическо развитие на България.
ТРИ ТЕМИ, ПО КОИТО БСП ТРЯБВА ДА РЕАГИРА
– Концесионирането на ВиК услугите – „за пръв път новият министър на регионалното развитие Петя Аврамова обяви, че ще се занимават с концесионирането на ВиК услугите. Моделът на Софийска вода ще бъде разпространен в страната. Връщането на Николай Нанков като зам.-министър евентуално означава, че на него ще се възложи тази „тежка и отговорна“ задача да се търсят концесионери, които да се отблагодарят на управляващите. Това е вреден и погрешен модел.“
– Промяната на такса смет – „измененията в Закона за местните данъци и такси влизат в сила от янаури 2020. Най-вероятно през юли-август 2019 г. ще започнат да валят предложения в общинските съвети за новата формула за такса смет, хората ще разберат, че им я увеличават два-три пъти, но съветниците ще оставят решенията да се вземат след провеждането на местните избори. Това не е политически популизъм, а политическа измама. Това е характерно за поведението на ГЕРБ.“
– Акциите срещу Миню Стайков, Маринела и Ветко Арабаджиеви – „доколкото разбирам правят проверки и на Петя Славова. Очевидно всеки, който е над средното ниво, ще го проверят по някакъв начин. Това какво е? Опит за въвеждане на ред от управляващите?! Ами досега какво са правили, колко години управляват? Това е абсурд. Какво стана с КТБ? Какво направи БНБ по този повод, какво направиха синдиците на тази банка? Какво стана с вземанията, които трябваше да се съберат? Какво става с „Олимпик“, има ли други застрахователни дружества, които предстои да минат през същата процедура. Какво работи КФН? Не е ли крайно време да има президентска квота в КФН?“
Вестник “ Топ Преса „
Be the first to leave a review.