Здравословно с Цветелина Хаджиева: Помисли и след това се нахрани
Още в дълбока древност е установен изключително важният факт относно храната, а той е, че тя може да бъде и лекарство. Свикнали да я използваме единствено и само като „гориво“ забравяме, че тя е една уникална комбинация от нутриенти в различни съотношения, които доставят на организма всички необходими минерали и витамини.
Храната и по-точно хранителните вещества в нея катализират биохимичните и психологични процеси в организма, като водят до производството на невротрансмитери, които изпълняват жизнено важни когнитивни и физиологични функции.
Или за още по-нагледно представяне, човешкият организъм може да се визуализира като една уникална, малка, но сложна лаборатория, където протичат хиляди процеси, като единствения източник на енергия за тях е храната!
„Добра храна, добър живот“ – парадоксалното обаче в тази реална истина е, че това е мотото на световно известна хранителна марка, за която е невъзможно да се каже, че произвежда истинска храна, още по-малко добра и е абсурдно, също така да повярваме, че прави живота добър!
Факт е, че в днешно време информацията е една безкрайност от факти, твърдения, доказателства и т.н., но и също така в тази безкрайност от безброй единици информация има такава, която обърква и подвежда.
Така стои сериозният въпрос с храната и храненето.
Навсякъде в социалните мрежи е залято от правдоподобна и най-често далеч не професионална и некомпетентна информация относно диети, полезни свойства на храната, състав на храните, какво трябва да ядем и какво трябва да избягваме, по колко и кога…..
Това е некачествено и безотговорно „информиране“ на потребителя, което дори има потенциала да му навреди сериозно.
Ето защо в тази връзка известният изследовател на когнитивния процес мислене Едуард де Боно (1992) изтъква, че мисленето не е заместител на информацията, но информацията може да замести мисленето, като това се отнася единствено и само за качествената информация. Затова е необходимо всяка информация да се подлага на критичен анализ, в частност информацията за храната.
Как можем да повярваме на рекламната манипулация, че сокът в кутия е прясно изцеден, натурален, без консерванти и оцветители, без добавена захар ……
Критичният ум веднага ще заключи, че това е абсурдно невъзможно.
И защо?
Защото всеки би трябвало да знае, че след нарязване, обелване, изстискване и т.н. плодовете се окисляват от взаимодействието си с кислорода и губят своите качества и полезни свойства.
Поради тази причина наистина е необходимо да търсите качествен източник на информация, която да съпоставяте с друга такива, за да извлечете възможно най-полезната и качествена информация, особено когато става въпрос за храната, защото тя е определяща за вашето здраве.
И ако за някоя храна разберете, че лекува нещо или вреди запитайте се все пак защо?
Знаем, че цвеклото например помага при желязодефицитна знамения, но как точно?
Освен, че съдържа желязо, цвеклото спомага за образуването на червени кръвни клетки, съдържа магнезий, който регулира сърдечно – съдовата дейност, разширявайки кръвоносните съдове и понижавайки артериалното налягане.
Но също така това кореноплодно съдържа и бетаин – вещество, което детоксикира организма, прочиства жлъчката и черния дроб, пази тялото от дехидратация, съхранява енергия и подобрява издръжливостта на мускулите, оптималните нива от бетаина в организма предпазват от депресия и др.
Така, когато се анализират свойствата на дадена храна се вижда и нейното по-мащабно въздействие. И да, храната лекува, но за да се постигне това, преди всичко трябва да се достигне до реална качествена информация. Много често, когато попитаме някой защо пие или яде нещо, той отговаря „защото е полезно“ и „защото някой така е казал“, а на въпроса как точно „това“ му помага той вдига рамене в знак на сериозен информационен дефицит. Затова отговорноста, когато решите да ядете или пиете нещо, защото някъде някой нещо е казал е голяма, като така подлагате на риск здравето си.
И тук, по пътя на логиката, след като процесите в тялото изискват сериозно количество енергия и ежедневен приток на различни хранителни вещества, съвсем логично следва да разнообразяваме всекидневно храненето си, с цел да доставим на тялото си всичко необходимо за неговото психо-физиологично функциониране и развитие.
Дефицитното, ограничено хранене единствено нанася вреда на организма и разклаща неговата хомеостаза. Не е важно само да се нахраниш, важно е и да помислиш какво ще предоставиш на тялото си, защото мисловния процес съпътства всяка дейност в живота на човек……, просто защото е крайно необходим….. дори когато се храним.
МИСЛИ, КОИТО МОГАТ ДА ТИ БЪДАТ ОТ ПОЛЗА, КОГАТО СИ ГЛАДЕН:
Какво ми се яде?
От къде ще е най добре да си го набавя?
Как ще е най-добре да си го приготвя?
С какво е най-подходящо да го комбинирам?
Количеството в порцията ми достатъчно ли е?
Как се нахраних? Сито ли ми е или гладно?
Как се чувствам след като се нахраних?
Това са мисли, които ще ви помогнат да слушатe и опознаете инстинктивните пориви на тялото си, които обикновено не лъжат и да направите най-добрия избор, когато се храните.
Изборът и отговорността за храненето са във вашите ръце…. Мисли и яж!
За консултации:
0877 34 74 14
Цветелина Хаджиева
Психолог
Be the first to leave a review.