„Седмицата – въпроси и отговори“ с гост инж. Росица Димитрова
Срещаме ви и с инж. Росица Димитрова, управител на „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД – Благоевград, за да разберем кога, с колко и защо е наложително да бъде увеличена цената на водата.
– Само преди дни мина общото събрание на В и К асоциацията. Там стана ясно, че е наложително цената в Югозападна България да бъде увеличена. Около това мнение се обединиха г-жа Димитрова, кметове на Общини и представители на В и К асоциацията. Беше решено поскъпването да е до 30 %. Крайното решение ще бъде взето от КЕВР. То предстои. Да започнем с това кои са факторите, които налагат цената на водата да бъде увеличена?
– Здравейте. Първо да кажа, че ми е изключително приятно, че се вълнувате от тази тема. Позволявате ми да внеса яснота по нея защото колкото и да е неприятно за обществото и нашите потребители от област Благоевград като чуят за поскъпването обявено в медийното пространство си мислят, че ще бъдат извършени спекулации с приходите. Едва ли не положението ще е същото. Наложително е да се извърши едно такова поскъпване на комплексната услуга защото това нещо не се е случвало от 2010 година. 2013 година е имало едно леко повишение с 0,02 стотинки, което е нищожно. 2016 година беше изготвен бизнес план, който беше внесен в асоциацията за съгласуване. Той беше съгласуван, но в предвид това, че на нашата територия трябваше да се извърши консолидация, която не се случи. Но все пак разширихме обособената територия. Община Петрич взеха решение. Ние бяхме принудени да направим корекции на нашият бизнес план и затова към онзи момент КЕВР отказа да разглежда внесеният бизнес план и одобрен естествено от общото събрание на асоциацията по В и К на област Благоевград. Така че преди няколко дни на 09.10.2018 г. се състоя извънредно заседание на общото събрание. Бе съгласуван новият преработен бизнес план. Също така беше сключено допълнително споразумение към основният договор, който имаме с асоциацията по В и К, в който беше включена вече и община Петрич. Така че от 01.01.2020 година ние ще можем да предоставяме услугите на територията на община Петрич, а от 01.01.2019 г. – на територията на община Струмяни. Това ще стане поетапно. Сега отново да се върнем на темата за цената. В предвид всичко това, което казах и изложих наложително е защото факта, че не се консолидирахме изключи възможността да се кандидатства по европейски програми. Условията по ОП „Околна среда“ бяха да има такава консолидация. Това нещо при нас не се случи затова и неможахме да получим оттам един финансов ресурс за подмяна на старата водопроводна мрежа. Имаме пречиствателни станции, които са изключително сложни за поддръжка и експлоатация, но едновременно с това и много важни, за да можем да предоставяме качествена услуга. Със сигурност сме постоянно критикувани за авариите, които се случват. Ние сме отворени за гражданите и те винаги могат да получат необходимата информация. За 2017 г. авариите са около 1800 на брой. Имаме сериозна нужда от подмяна на мрежата. Средно между седем и десет аварии на ден, което значи, че положението е изключително тежко.
– Тоест вие в момента разчитате само на държавата?
– Не точно. Всичко което се отпуска отива първо в Община Благоевград. Нищо директно не идва към нас. Ние се издържаме от таксата, която събираме от нашите потребители. 97 процента от таксите се плащат редовно, но има и малка част нередовни платци. Парите за реконструкция се отпускат на общините. Всички кметове, които са по-активни получават такова финансиране.За нас е добре. Такива проекти се реализират и на територията на община Благоевград, и на община Банско и на община Гоце Делчев. Всичко, което се прави е в полза на гражданите на съответните общини, за да се подобри и нашата услуга. Хубаво е да се знае, че мрежата която ние поддържаме е публично общинска и държавна. Това значи, че цялата инфраструктура е собственост на съответната община. Така че кметовете трябва да бъдат максимално ангажирани. Екипите в общинските администрации трябва да ни съдействат, за да предоставяме по-качествена услуга на потребителите. Знаем, че имаме пропуски, но сме отворени към критики. Нека гражданите да не се притесняват и да внасят сигнали, да внасят предложения и въпроси. Не искам да се оправдавам с амортизираната мрежа, но факт е, че тя е такава. Миналият програмен период бяха реализирани само проекти на територията на община Сатовча, община Симитли – частично и община Банско. Даже големият воден цикъл се довършва и в настоящия програмен период. Имаше частична подмяна и в Благоевград – Струмско, Грамада и Четвърти Микрорайон. До някаква степен там където е подменена мрежата няма проблем. В същото време водопреносната мрежа е остаряла в по-голямата си част. Така че дори и да подаваме качествена вода отговаряща на Наредба №9, влезе ли в разпределителната мрежа качеството намалява. Тя придобива цвят, мътност, дори и песъчинки. Хубаво е хората да го знаят това. Няма друг начин да се отстранява авария освен да се копае. Естествено след това има недоволство от гражданите. На някои места има и запушване на водомери. Но пък ние сме за това. Гражданите винаги могат да сигнализират. Ние реагираме бързо и максимално оказваме съдействие. След като се извършват изкопни работи няма как да не попадне във водопроводната мрежа песъчинки и камъчета. Тук говорим и за вътрешните мрежи по жилищните блокове. Там също не е подменяна и прави проблеми. Но това вече не е наш проблем, а на потребителите. Ние отговаряме до водомерният възел. Хубаво е да се знае, че сега когато се прави саниране на блоковете е добре да се смени и вътрешният водопровод.
Правили ли сте сметки колко общо ще излезе смяната на подземната структура в цялата област?
Правени са проучвания. Изготвяни са мастър планове за периода 2009 година – 2012 година. Около 900 милиона за цялата област. Те включват и направата на пречиствателни станции. Готви се закон за В и К. Търсят се идеи за финансиране. Дори и да се бяхме консолидирали сумата е доста голяма. По ОП „Околна среда“ между консолидираните дружества ще бъдат разпределени милиард и триста милиона. Там ще бъде трайно решен проблема с водоподаването. При нас не стана консолидация, не е правено нищо. Търсят се варианти за решаване на проблемите. Ние ще продължим да се справяме с възможностите, които имаме. Въпреки че цената на водата не е вдигана досега ние изпълняваме програмите си на 100 % и за 2017 година и за 2018 година. Работим с общините много добре и се съобразяваме с предложенията, които имат. Знаем проблемите във всяко едно населено място.
Връщаме се пак към цената на водата. От сайта на КЕВР се вижда, че цената на водата при нас е много по-ниска отколкото в страната. Опитваме се с една финансова дисциплина да държим В и К Благоевград на едно от челните места. Това личи и от многото награди, които получаваме. Иновациите и проблемите, които се опитваме да решаваме са факт, но няма как да се справим към настоящият момент с тази цена на предоставената услуга. Към момента действащата цена е 1.67 с ДДС. На териториите на общините, на които няма изградени пречиствателни станции цената е много по-ниска. Искаме едно много разумно увеличение на цената на предоставената услуга. Между 20 и 30 процента. Това което КЕВР одобри, това ще бъде. Не бих казала, че много ще се влоши финансовото състояние на съответното домакинство от това увеличение. Най-много до два лева ще се оскъпят сметките за месец.
– Като гражданин да ви попитаме. Може ли да има ниска цена и добро качество?
– Със сигурност НЕ. И към момента с малки средства ние се опитваме да бъдем едно от водещите дружества. Няма как без пари да реализираме по-мащабни проекти. Необходими са средства и техника. Работят над 500 човека. Обслужваме над 130 населени места. Заплатите на тези хора бих казала, че са ниски и само отговорността ги държи още при нас. Тук е момента да им благодаря. Имаме доста добра социална политика. Визирам управлението на В и К като търговско дружество. Може би това кара хората да останат да работят при нас. Наемаме много млади инженери. Средната възраст на персонала е около 40 години и това може само да ме радва. Общият брой на квалифицирани работници е доста сериозен и това ни помага да се справяме със сериозните предизвикателства в ежедневието и ограниченият финансов ресурс, с който разполагаме. Благодаря на нашите служители и моля гражданите на област Благоевград да проявят още малко търпение и разбиране. Мисля че това увеличение ще ни даде възможност да предоставяме по-добра услуга.
Мисля че това ще го осъзнаят самите потребители на един по-късен етап. Когато сами се убедят, че това е било необходимо.
Вестник “ Топ Преса „
Be the first to leave a review.