Благоевградската студентка с корени от Югозапада Софи Йотова: Художничката в кухнята, която разбива табута

Представете си двама души, чиито пътища се преси­чат на ранен етап от живота им. През следващите някол­ко години те се сре­щат редовно – не защото са невероятно добри приятели, а защото единият има остра нужда от другия. В един момент, на пръв по­глед от нищото, отношения­та им охладняват все повече и повече и са на прага да се пропукат необратимо. Тога­ва единият поема инициа­тивата, посочва проблемите пред другия, който откликва, и двамата започват да си помагат. Съвсем скоро дори изграждат връзка, която е смесица от приятелство и любов.

Точно такава връзка очер­тава живота на 29-годишна­та Софи Йотова. От другата страна обаче не стои човек, а нейно величество храната – онзи комплекс от микрое­лементи, които в подходящи­те количества ни поддържат живи, но при предозиране или недостиг могат да ни убият.

През голяма част от вре­мето в гимнази­ята и универси­тета Софи води ежедневна, дори ежечасова битка с храната. След много бол­ка, сълзи и паре­що усещане за безнадежност тя взема съдбовно решение: да превърне храната от враг в най-верен приятел.

Въпреки че промяната от­нема много време и енергия, днес Софи има пълното пра­во да се смята за повелител на храната.

От неуверено момиче, кое­то – меко казано – е в обтег­нати отношения с храната в продължение на 7-8 години и не проявява особен инте­рес към готвенето, Софи се превръща в едно от най-раз­познаваемите кулинарни лица в българското онлайн пространство. Днес в посто­янно растящата ѝ визитка пише: създател на кулинар­ния блог Foodie Boulevard, автор на книгата „Вкусно с усмивка: 123 кулинарни приключения“, организатор на работилници със семи­нарен характер, посланик на инициативата на Джей­ми Оливър Food Revolution и сертифициран коуч по психо­логия на храненето към The Institute for the Psychology of Eating в Колорадо, САЩ.

Като истински боец, Софи си е поставила повече от амби­циозна задача: да разбива кулинарни (и други) табута, митове и легенди и да предлага идеи и инструменти, с чи­ято помощ всеки от нас да намери своята собствена дефиниция за здра­вословен начин на живот.

ПРОБЛЕМЪТ КАТО РЕШЕНИЕ

Когато навлиза в пубертета, Софи, подобно на връ­стничките си, за­почва да намира редица причини да се срамува от себе си и да се възпри­ема като кълбо от провали. Отново подобно на връ­стничките си, тя търси спасение в нещо познато. В нейния случай това е хра­ната, тъй като още от малка се е научила да търси утеха в сладки хра­ни като шоко­ладови яйца.

Постепен­но храната започва да определя це­лия ѝ емоцио­нален живот. Софи попада в лапите на емоционал­ното хранене, като се хвър­ля от едната крайност в другата – от преяждане с храни с висо­ко съдържа­ние на захар и мазнини до изчисляване на калориите приета храна. В продължение на около 10 месеца Софи не хапва ника­къв плод, а на друг етап от битката си с храната свежда приема си на калории до 500 на ден.

Софи проглежда за сери­озността на проблема, дока­то следва в Американския университет в България. В онзи период на мода е про­теиновата диета на Пиер Дюкан и Софи решава да ѝ даде шанс. За около десе­тина дни се храни основно с храни, богати на белтъчини. Тогава на вратата почуква 8 декември и тя и колегите ѝ си организират събиране, за да отпразнуват студентския празник. По време на парти­то Софи отива до тоалетна­та. Там ѝ причернява пред очите, ушите ѝ заглъхват и усеща топли и студени въл­ни по тялото си, докато не се свлича на земята и няма сили дори да помръдне.

През следващите няколко години Софи успява да вне­се някакъв ред в отношени­ята си с храната. Проблемът обаче не изчезва, а просто притаява дъх и чака следва­щия удобен повод да се поя­ви отново. Този повод идва през лятото на 2015 г., кога­то бабата на Софи умира от рак. Въпреки че тогава все още не ѝ дава уют, в храната Софи съзира възможност да си възвърне поне частичен контрол над ситуацията.

След поредното изпитание Софи в крайна сметка опито­мява храната, като започва да вижда в нея инструмент за справяне с проблемите си, свързани с… храненето. Така тя поставя дистанция между себе си и проблема, което ѝ позволява да го ана­лизира отстрани.

„Това [храната] спря да бъде печат „Никога повече няма да си нормален“. Аз си казах: „Добре, вадя те, слагам те на масата и поч­вам да те обгрижвам и да опитвам да трансформирам влиянието ти върху [мен], да катализирам цялата гадост, през която съм минала, и да излезе нещо хубаво.“

ХРАНАТА КАТО ИЗКУСТВО

До края на следването си

 в Благоевград Софи на прак­тика не готви, нито проявя­ва интерес към готвенето. След завършването си през декември 2011 г. прекарва няколко месеца в родния си Плевен. Мести се в София, когато намира сравнително привлекателна позиция, коя­то ѝ позволява да се издър­жа сама в столицата. Уста­новява се в малка квартира и тъй като все пак трябва да яде, започва да си приготвя разни неща.

В началото изобщо не ста­ва въпрос за здравословно хранене, а за „опити без кон­кретна посока“. Първите си по-сериозни стъпки в кухня­та Софи прави с пасатор за двайсетина лева, с който си приготвя крем супи. Експе­риментът дава сравнител­но добри резултати, което я окуражава да експеримен­тира още по-активно.

„Създала съм си навик избираемо да си създавам дискомфорт и да разби­рам какви са нещата, които ми пречат, и съответно да пробвам, докато не намеря начин“, казва Софи за един от основните си принципи, към който се придържа и до днес.

Любовта ѝ към готвенето се засилва, след като сре­ща настоящия си приятел и започва да готви и за него, понеже „когато имаш няко­го, за когото да създаваш неща, тогава вдъхновението ти, вътрешният ти инстинкт става много по-обострен“. Той съзира таланта ѝ и я насърчава да го използва за нещо по-голямо. Тя се вслушва в съвета му през лятото на 2013 г., когато съз­дава Sophie’s Bakery. Блогът просъществува около две години – без особен успех.

БЪРЗО, ЛЕСНО, ВКУСНО (С УСМИВКА)

Вероятно най-големият ус­пех на Sophie’s Bakery е пре­образяването му във Foodie Boulevard. Софи се захваща с трансформацията на бло­га след смъртта на баба си през лятото на 2015 г., кога­то освен всичко друго запал­ва и последната си цигара.

Foodie Boulevard идва на бял свят през ноември 2015 г. Започва като блог, пре­раства в любимо занимание, а от есента на 2017 г. е рабо­та на пълно работно време. И източник на енергия. И на спокойствие. И на радост. И на вдъхновение. С три думи – начин на живот.

„Аз от малка винаги съм се занимавала с някакъв вид изкуство. За мен бяла­та чиния е като бяло платно и аз рисувам с продукти, с текстури, с цветове, с фор­ми, канализирам цялото си вдъхновение по този начин. Нещата, които искам да кажа, отиват много отвъд чинията, и отвъд кухнята, и отвъд трапезата. Храната е моят инструмент и езикът, на който аз успях да прого­воря на най-висок глас.“

Кулинарните шедьоври на Софи са наслада за сетива­та, макар че самата тя няма обоняние от малка – спо­ред докторите, вследствие на инцидент. Те също така доказват, че „скучно“, „едно­образно“, „скъпо“, „безвкус­но“ и всички други етикети, които лепим върху „здраво­словното хранене“, са неоп­равдани.

Митът, че готвенето е „скучно и еднообразно се дължи на това, че хората не знаят как да си приготвят продуктите, не знаят какво да ги правят, буквално“, под­чертава Софи. „На практика точно това започнах да пра­вя: да създавам вкусна хра­на с различни продукти.“

За Софи „здраво­словното хранене“ е „всичко друго, но не и някаква абсолют­ност, някаква край­ност“. То е по-скоро динамичен баланс и функция на успешна­та „оптимизация на контекста“ – способ­ността да се адапти­раш към всяка ситу­ация и да приготвяш питателна и добре изглеждаща храна според времето и продуктите, с които разполагаш.

Софи подхожда към готвенето като към подреждането на пъзел от четири съставни части: сух продукт, лепкав про­дукт, спояващ про­дукт и добавка за вкус. Основно прави­ло: на всяко хранене в чинията ѝ трябва да присъстват белтъчи­ни, въглехидрати и мазнини. Останалото е въпрос на ком­биниране, на съотношение, на термична обработка и на импровизация.

Убедени сте, че пицата е изначално вредна храна? Софи ви отговаря с пица с основа от червено цвекло. Вярвате, че „сладолед“ и „здравословно“ не могат да се сместят в една и съща ку­пичка? Софи ви отговаря с домашен сладолед от банан, авокадо и мед. Не закусвате, защото смятате, че пригот­вянето на пълноценна храна рано сутрин изисква време, с каквото не разполагате? Софи ви отговаря с оризов­ки с пастет от извара и спа­нак.

Въпреки че поддържа ку­линарен сайт и Facebook страница с над 26 000 по­следователи и въпреки че е написала книга, с която на­сърчава хората да намерят своята дефиниция за „здра­вословно“, Софи се възприе­ма като аматьор, който умее да „хаква“ слабостите си.

Тя знае какво знае, но още по-добре знае какво не знае. Дава напътствия, но не нази­дава. Провокира, но не съди. Споделя мнението си, но не отхвърля чуждите гледни точки. Дава ни четката и идеи за нейното използване, но оставя на нас да решим кои точно бои да използва­ме и как да ги съчетаваме.

„Много хора, които са с на­гласата, че знаят всичко по дадена тема, не могат да се развиват точно заради на­гласата, че няма какво пове­че да научат, няма какво по­вече да подобрят. За мен е много важно да запазя това детско любопитство и тази нагласа на начинаещия, за­щото това ми позволява на практика всеки следващ ден да знам нещо повече от вче­рашния – за всичко.“

Освен че обожава да учи нови неща, Софи се радва искрено, когато успее да помогне „на някого да си повярва, защото знам кол­ко е трудно да си вярваш“. А поводи за подобна радост Софи има много – както във вид на положителна обра­тна връзка от почитатели, така и под формата на кули­нарни блогове, които нейни последователи създават, след като се вдъхновяват от Foodie Boulevard.

 ХРАНАТА В ПОМОЩ НА НАЙ-МАЛКИТЕ

Наред с авторски­те рецепти, които създава за различни брандове, и с прак­тическите семинари, които провежда по покана на компании, Софи отделя немал­ка част от времето си за работилници с деца. Организира ги предимно в търгов­ски центрове, но в края на април вли­за за първи път и в класната стая. В ра­ботилниците извън училище се включ­ват и родителите. Така Софи цели да създава навици и отношение към хра­ната, които могат да се пренесат у дома и да са от полза на цялото семейство в дългосрочен план.

В работилниците участват деца на възраст от 4 г. до 12-13 г, като с уве­личаването на възрастта нараства и сложността на задачите, които Софи им възлага. По време на тези занимания не става въпрос за готвене, а за рисуване с храна, за сглобяване на сво­еобразно „ядливо лего“. На­пример Софи дава на децата снимка на зайче, направено от плодове и зеленчуци, кое­то те трябва да пресъздадат. По този начин тя ими пома­га да направят първи малки стъпки, които във времето се натрупват и водят естест­вено до етапа на готвене.

С работилниците Софи преследва една цел: да про­вокира малчуганите да по­гледнат на храната като на изразно средство.

„Когато се опиташ да пре­възпиташ някой човек на 15, 20, 30, 50 г., е много по-труд­но, отколкото ако създадеш контекст и терминология на едно дете от самото на­чало и местенце за храната за това дете извън чинията. Аз използвам храната като образователен инструмент. Правя много игри, всякакви творчески занимания, в кои­то децата забравят, че става въпрос за храна, и разсъж­дават от гледна точка на творци, абстрахират се, че родителите им казват „Сега трябва да ядеш броколи“. По този начин си свалят гарда и им става много по-ком­фортно да допускат някакви неща, които ако им се дадат [принудително], ще бъдат скептични. И ти виждаш как по този начин естественото им любопитство се събужда и те стават много по склон­ни да дават шанс на нови неща.“

В края на април тази го­дина Софи за първи път провежда работилница и в училище. Младата кулинар­ка претворява посещението си в 18 СУ „Уилям Гладстон“ в кратък документален със заглавие „Отвъд чинията: храната – моят приятел“.

Има ли начин обучението в класната стая да бъде ед­новременно забавно и ефек­тивно? Не са ли храната и здравето прекалено сложни теми за децата? Може ли храната да се използва като образователен инструмент? Отговорите на тези и дру­ги въпроси ще намерите в 10-минутния филм на Софи. Ще си позволя да ви дам жокер: търсете отговорите в усмивките на първолаците.

СВОБОДАТА ДА ПРАВИШ ТОВА, КОЕТО ОБИЧАШ

Успехът на Foodie Boulevard не идва безпре­пятствено. Той е резултат от съз­нателния избор на едно момиче да прави нещо, което ѝ носи удо­влетворение – с цялата свобода и отговорност, съ­пътстващи този избор.

От 2012 г. до есента на мина­лата година Софи гради успешна кариера в две международни компании. Започ­ва като асистент на графичен ди­зайнер в агенция за образователни събития. Когато ролята ѝ отесня­ва, моли мени

 джърите си да ѝ дадат по-го­леми задачи и те я назна­чават за пиар и създател на съдържа­ние. По-къс­но се мести в софутерна компания, къ­дето работи като автор на техниче­ски текстове. Въпреки че се определя за „крайно нетехниче­ски човек“, Софи счита този опит за изключител­но ценен, тъй като придо­бива увереност, че може да се справя с предизвикател­ствата, и осъзнава, че един­ствените граници са в глави­те ни.

Какво правят най-голе­мите професионалисти, за да продължат да се разви­ват? Прегръщат неизвест­ното и несигурността, както пише Остин Клиън в книга­та си „Покажи своето твор­чество“. Макар че не е чела книгата на американския „писател, който рисува“, на интуитивно ниво Софи е достигнала до същия извод и решава да напусне работа­та си в софтуерната компа­ния. Прави го през октомври 2017 г. и се отдава изцяло на Foodie Boulevard.

Няколко седмици преди напускането на корпоратив­ния свят Софи се записва за 8-месечна онлайн серти­фикационна програма към Института по психология на храненето в Колорадо, САЩ. Печели видео конкурс и по­лучава отстъпка от над 50% от таксата от 7 000 долара, като заплаща остатъка със спестяванията си. Колкото и да желае да направи програ­мата, когато инвестира поч­ти всичките си пари в нея и вече знае, че ще напуска ра­ботата си, Софи се пита дали не е направила най-голяма­та грешка в живота си. Днес вече е сертифициран коуч по психология на храненето, който познава науката зад изпитанията си с храната.

„На много хора може би им изглежда супер лудо и супер странно това, което правя, но аз знам, че съм жива, и се радвам, че съм си позво­лила да правя това, което ме кара да се чувствам щастли­ва, защото много хора не го правят. Хората коментират това, което се случва в мо­мента, но ти си шахматист, играеш много ходове напред и трябва да си култивирал адски много устойчивост и удовлетворението от това, което правиш, не трябва да е обвързано с моментните ре­зултати, трябва да можеш да видиш напредък. Да, никой не ти гарантира какво ще се случи, няма как, и затова ако не правиш нещо, за което не гориш наистина, нещата просто не се случват. Защо­то неминуемо има гадости по пътя – каквото и да пра­виш, има.“

Софи със сигурност е от хората, от които можем да научим много за преодоля­ването на „гадости“.

През лятото на 2016 г. Софи прави спонтанен аборт, като причината за него ос­тава загадка. Тогава Foodie Boulevard се оказва спаси­телен пристан, защото тя насочва цялата си енергия към нещо креативно, което ѝ позволява да превъзмогне болката. Софи вече се е въз­становила, доколкото е въз­можно, но у нея остава гор­чивината, че спонтанният аборт продължава да е тема табу в България, независи­мо че вероятността една бременност да завърши по този начин никак не е малка.

Софи преодолява още едно изпитание едва някол­ко дни, след като напуска ра­ботата си, за да се посвети на кулинарните си занима­ния. Заедно с приятеля си и техни общи приятели отиват на вила. Когато двамата се връщат в жилището си, раз­бират, че са станали жертва на обир. Губят компютрите си и информацията на тях, включи­телно мно­го скъпи за двама­та сним­ки. Ся­каш като знак от съдбата, най-ценно­то за Софи остава не­покътнато, а именно външни­ят хард с цялата ѝ работа по Foodie Boulevard и ръко­писа на „Вкусно с усмивка“.

Въпреки че развива Foodie Boulevard изключително стратегически, въпреки че вече работи по превода на „Вкусно с усмивка“ на ан­глийски език и въпреки че има планове за разработ­ването на курсове и създа­ването на инструменти в помощ на хората, Софи не знае накъде точно се е запъ­тила. Неизвестността обаче ни най-малко не я притесня­ва, защото в нейните очи не хората с мисия избират кон­кретна дейност, а дейността избира тях.

„Когато правиш нещо, кое­то ти доставя удоволствие, няма нужда непременно да знаеш къде искаш да стиг­неш с него, защото много често във времето се полу­чават различни възможнос­ти, които някак те водят“.

Ралица Василева

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search