150 години от рождението на ген. Димитър Ант. Жостов от с. Гайтаниново
Едва ли има подобен случай в България – трима братя от едно семейство, които правят изключително успешна военна кариера, достигат до висок военен чин, и оставят траини следи в историческата летопис. Това са братята Константин/генерал-майор/, Димитър /генерал-майор/ и Спас /полковник/ Жостови от с. Гайтаниново, Неврокопско.
Миналата година се отбеляза 150-годишнината от рождението на ген. Константин Жостов, а сега на по-малкия от него брат ген. Димитър Ант. Жостов. Той е роден на 20 август 1868 г. в с. Гайтаниново. Син е на известния по това време свещеник-родолюбец Антон Стоев Жостов, който смело се бори срещу асимилаторските домогвания на гръцкото духовенство, като утвърждава славянския /българския /език както при песнопенията в черквата, така и при преподаване в училищата.
Димитър е любознателно момче и завършва Солунската българска мъжка гимназия, след което през 1890 г. по примера на по-големия си брат Константин, завършва военото училище в София. След образуването през 1894 г. на Върховния македоно-одрински комитет, Димитър се присъединява към него и става активен член на тази организация, която милее и се бори за освобождението на братята-българи в поробена Македония.
Ръководството на комитета оценява високо военните и патриотични качества на Димитър Жостов и затова по време на четническата акция на ВМОК през лятото на 1895 г. той е военен ръководител на един от сформираните местни отряди.
В края на август същата година става едно знаменателно събитие в София, в което участва и Димитър Жостов а именно; около 300 софиянци по инициатива на Алеко Константинов осъществяват първото групово изкачване на Витошкия първенец Черни връх и поставят началото на организирания туризъм в България. Единственият неврокопчанин в похода е Димитър Жостов
През 1897 г. той завършва право в Софииското висше училище /дн. СУ ‘’Климент Охридски’’/и много години след това е военен прокурор.
Димитър Жостов взема участие в Балканската война през 1912 г. като офицер, а през Първата световна война /1914-1918 г. / е началник на военния съд към 2-ра армия. След войната преминава в запаса. Избран е за депутат в 22 Обикновено народно събрание от македонската парламентарна група като представител на Неврокопско.
Той е един от учредителите на Македонския научен институт през декември 1923 г. заедно с авторитетните по това време интелектуалци проф. Михаил Арнаудов, проф. Балабанов, проф. Йордан Иванов и др.
Ген. Димитър Жостов се изявява и като поет-сатирик, разобличаващ корупцията по онова време. Автор е на два сборника с фейлетони; ‘’Негово величество невежеството’’/1923 г. / и ‘’Негово превъзходителство социалното безгрижие’’/1929 г. /
Жизненият път на ген. Димитър Жостов завършва на 21 декември 1935 г. в София.
Най-малкият брат Спас Ант. Жостов е роден през 1881 г. Като поручик от Генералния щаб на армията е назначен през 1905 г. за първи военен аташе на
Княжество България в германската столица Берлин. По време на Първата световна война е представител на Българската армия в главната квартира на Германската армия.
Полк. Спас Жостов загива при атентата на 16 април 1925 г. в църквата ‘’Св. Неделя’’в София.
Be the first to leave a review.