Моделът Сандански: хейтъри ще кажат, че е като в Гърция
„Пардон, дон, дон, дон, дон, дон, хейтъри ще кажат, че е фотошоп“, пее „антилопата“ Тита и енергично жестикулира с ръце и крака, стъпила върху невъзможно тънки токчета на сцената на Летния театър в Сандански. Срещу нея двухилядната публика, съставена предимно от тийнейджъри, е в състояние на делириум. В тукашните клубове гостуванията на поп-звезди не са рядкост, но там хлапетата няма как да попаднат, за да видят отблизо изпълнител на хитовете, които слушат по цял ден. След края на концерта те ще я чакат на изхода, за да вземат автограф и да се снимат с нея, а после да пълнят инстаграмите и фейсбуците си.
Рециталът на Тита е част от BG Music Festival – конкурс за нова българска поп и рок-музика, който се проведе за втора поредна година в южния град. Преди нея току-що са пели Дичо и Теди Кацарова. В края на другата вечер, когато се обявяват победителите в 4-те категории – поп, рок, рап и денс-музика – на сцената ще излязат и миналогодишните призьорки Клавдия и Ева, „Дийп Зоун Проджект“, както и всеобщият любимец 100 Кила. Той води двама гайдари и три танцьорки със себе си и докарва множеството до екстаз с едно парче в стил „патриотичен рап“.
Поп-фестивалът, организиран от BG Music Channel, е само едно от многото културни събития в Сандански всяко лято. Този типично курортен град е един от първите у нас, които са осъзнали, че да имаш само хубава природа, топъл климат и добре развита хотелска база далеч не е достатъчно, за да привличаш целогодишен интерес. Затова и почти всеки летен уикенд в огромния местен парк „Свети Врач“ се случва нещо интересно. Тийнейджърите се радват най-много на поп-феста, защото той им води на крака любимци като Криско, Гери-Никол, Тита, 100 кила и Ева. Родителите им пък чакат с нетърпение маратона „Балканско веселие“ под егидата на „Фен тв“ – ново попълнение в културния афиш, което ги среща със звезди като Алисия и Азис. Тази година той се проведе между 5 и 8 юли и доведе в града „Сигнал“, Андреа, Сашо Роман и Тони Стораро, както и звезди от Гърция и Сърбия. А „черешката на тортата“ е легендарният „Пирин фолк“, който „Фен фолк тв“ провежда в последния уикенд на август. През последните три години този фестивал буквално се възроди и завърна към автентичния си македонски облик, след като в предишни сезони беше поел в съвсем друга посока. Миналото лято за първи път се проведе и „Детски Пирин фолк“ за деца от 8-15 години, който предизвика огромен интерес не само в региона, а и в цялата страна.
Обикновено лятото не е най-силният туристически сезон в Сандански – заради южния климат предпочитани са есента, зимата и пролетта. Но през последните години има все по-голяма плътност на резервациите и през летните месеци. Причината е именно в гъстотата на културния афиш.
„Тук вече се чувстваме като у дома си и една от причините е, че общината не само не подценява значението на музикалните развлечения, но дори акцентира върху тях“, казва Виктор Касъмов от „Мюзик медия клъстер“ – обединението от компании, които развиват повечето събития в Сандански. „От това лято стартираме и тридневен фест „Фолклорна магия“ в Банско. Когато е налице успешен модел като този тук, е много по-лесно да убеждаваме и други общини в смисъла от подобни усилия“.
Кметът на Сандански Кирил Котев е млад и енергичен прагматик, който си е степенувал приоритетите и работи методично по реализирането им. „Покрай културните мероприятия идват много хора, които после решават да се завърнат отново. Веднъж като видят уникалния ни парк, както и търговската ни улица и хубавите хотели, след това не е трудно да вземат такова решение. Ако само разчитахме на реклама и туристически изложения, там ви
наги може да се окаже, че някой град е извадил по-голям и по-лъскав щанд от нашия и по-хубав клип. Докато директното впечатление е незаменимо. И резултатите започват вече да се усещат“, казва без излишен патос градоначалникът.
През зимата Сандански привлича и много спортисти – заради топлия си климат и все по-развиващата се местна база за подготовка и рехабилитация. Тук идват да тренират доста футболни отбори, провеждат се и детско-юношески турнири в различни спортове. От това местната хотелска индустрия също печели.
И третият приоритет за общината, по думите на кмета, е развитието на индустриалната зона. „Ако успеем да привлечем обратно местните хора, които през последните години са потърсили работа в София и другаде, би било чудесно. Вече има някакви признаци за това, но ни предстои още много работа. На всеки нов инвеститор казваме, че не бива да очаква да плаща заплати под 1000 лева“, добавя Котев, който е оставил на заместничката си Зорица Органджиева да бъде част от журито на поп-фестивала това лято.
И наистина – бърза разходка из Сандански показва, че в него се работи усилено – наред с уличните ремонти, които това лято са завладели почти всички по-големи градове у нас. Повечето хотели са почти пълни с курортисти. В Интерхотела на пъпа на града, който е и една от емблемите му, се порежда – за 23-и път – традиционен медицински симпозиум с гости от цяла България. Вечер такситата са пълни с младежи, които се местят от дискотека в дискотека. „Няма да чуеш нито един мой колега да се оплаква, че няма работа“, ми казва шофьорът на една от жълтите коли. „Хората в Сандански работят, но и се забавляват. Непрекъснато има и туристи“.
Освен гърците и македонците, с които всички тук са свикнали, напоследък в Сандански все по-често остават да пренощуват и много румънци, тръгнали на път за беломорските курорти или връщащи се оттам. На сутринта си правят една разходка в приятната централна част и продължават пътя си.
Но най-голямото богатство и атракция на Сандански е паркът. „Свети Врач“ се простира на площ от над 340 декара от двата бряга на река Санданска Бистрица. Самата тя е с учудващо за българските стандарти бистра вода и чисто корито, а над нея са направени два красиви въжени моста.
Предстои паркът, който е единственият у нас с пясъчни алеи и с над 160 вида дървета, храсти и цветя, да се разширява допълнително. Някои от вековните чинари са обявени за природни забележителности. Има и растения чак от Далечния Изток и Америка. В изкуственото езеро плуват патици и лебеди.
Първите посадени фиданки в „Свети Врач“ са отпреди повече от век. През 1916-а командирът на Втора българска армия генерал Георги Тодоров и войниците му засадили бял и черен бор. Три години по-късно, като част от решаването на проблема с комарите, доставили от Италия 18 фиданки кедър и софора. Летният театър пък е построен през 1974 година и оттогава не е спирал да приютява различни фестивали и концерти. На сцената му гостуват дори оперни трупи с ефектни спектакли.
Въобще, в Сандански ценят културата и не залагат само на хотели с топли басейни, механи с гръцки специалитети и кафенета по Главната. Един модел, от който могат да се учат доста наши градове с не по-лоши природни дадености.
Не че няма да чуеш и оплаквания из града. Така де, ние българи ли сме, или какво. „С работната ръка положението е тежко“, почти примирено споделя местен предприемач. „Готов съм да плащам добра заплата, но за качествени служители, а такива се намират трудно. За сметка на това е пълно с бачкатори от околните села, за които и мизерното заплащане е като Рай в сравнение с живота, от който идват. Но от такъв персонал не можеш да очакваш голямо старание и мотивация. Имам чувството, че този тип хора никога няма да свършат у нас“.
„Поне напоследък започна да се вижда, че превъзхождаме гърците в доста отношения. Хотелите ни, първо, са по-хубави – по-нови и просторни, с по-добри условия.
Георги Неделчев
Вестник “ Топ Преса „
Be the first to leave a review.