НА ЖИВО В ДЕЙЛИ ПРЕС TV! Лозан Панов цензурира медии през ВСС! Пробута през съдийската колегия декларация, налагаща забрани над журналистите Агенция ПИК на протест (СНИМКИ/ВИДЕО/ОБНОВЕНА)
„Съдиите“ от Висшия съдебен съвет скочиха срещу медиите, че им създавали имиджова криза. За целта излязоха с декларация, в която изразяват възмущението си от това, че „ПИК“ и „Правен свят“ си позволили да коментират съдийски решения, а работата на медиите е точно това да коментират.
Медиите създавали „неадекватна“ представа за зависима, корумпирана и некомпетента съдебна система, посочват в декларацията си от съдийската колегия, предаде репортер на Информационна агенция „Дейли Прес“.
В нея си признаха още, че пиарите им не стават и се нуждаят спешно от кризисен пиар, защото медиите „пишели“ неверни и „манипулативни“ твърдения, с които „сривали общественото доверие в съдебната система“. Абе идиоти прости, я кажете в България каква съдебна система има!? Ще Ви кажем никаква, такива идиоти като Вас във системата на съда, я правят на нищо.
Докато съдиите приемаха декларацията си, отвън няколко десетки граждани подкрепиха протеста на журналисти от ПИК и издигнаха плакати „Да извадим Сорос от Темида“ и „Народен съд за предателя Джасим и Хазърбасанова“, съобщи още журналистът ни на място Тодор Стефанов.
Последната отсъди в полза на човека от партията на Христо Иванов – Емил Джасим. Тъй нареченият историк бе порицан в публикации в ПИК, че е нарекъл българската икона Васил Левски „лайно“, а въпросната съдийка осъди медията да плати 3000 лв. за това, че са му причинили непоправимо душевно разстройство, като са го нарекли „хулителя на Левски“.
Протестът на колегите се предвождаше лично от собственика на ПИК Недялко Недялков, а шефът на ВКС Лозан Панов, след като гласува декларацията, отмина безмълвно въпросите на Информационна агенция „Дейли Прес“ пред входа на ВСС дали и той смята Левски за „лайно“, след като подчинената му Хазърбасанова е отсъдила в полза на Джасим.
През това време няколко десетки граждани подкрепиха протеста на журналистите срещу опита съдиите да им диктуват какво да пишат и какво – не. Рамо им даде и зам.-председателят на НФСБ и зам.-шеф на ПГ на ОП Борис Ячев. Ячев се възмути, че действията на съдиите са удар върху свободното слово.
„Системните негативни коментари от политици, медии и публични личности, както и неглижирането на проблема постепенно формираха в обществото неадекватна представа за зависима, корумпирана, некомпетентна и неработеща съдебна система.
Трудът на българските съдии, прокурори и следователи, техният професионализъм, морал и отговорност системно са обезличавани с неверни и манипулативни информации, които доведоха до срив на общественото доверие в съдебната власт“. Това становище одобри днес Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет. Поводът бе сезиране на Съвета заради публикации в сайтовете „Правен свят“ и „ПИК“, в които се коментират съдебни решения.
Становището изразява принципна позиция по отношение на медийни публикации и коментари от представители на държавната власт, с които се засяга независимостта на съдебната власт, безпристрастността, компетентността на съдебните органи, както и вътрешното убеждение, и личността на българския съдия, съобщиха от ВСС.
На протеста на Информационна агенция ПИК бяха дошли и платените журналисти от БНР, „Клуб Z“, „Дневник“.
Ето и самото становище без редакторска намеса:
„Утвърждаването на Република България като правова държава, отстояването на конституционно прогласените демократични ценности и присъединяването ни към Европейския съюз са сред най-големите предизвикателства в най-новата ни история, като безспорно една от най-трудните и противоречиви области е съдебната реформа.
Системните негативни коментари от политици, медии и публични личности, както и неглижирането на проблема постепенно формираха в обществото неадекватна представа за зависима, корумпирана, некомпетентна и неработеща съдебна система. Трудът на българските съдии, прокурори и следователи, техният професионализъм, морал и отговорност системно са обезличавани с неверни и манипулативни информации, които доведоха до срив на общественото доверие в съдебната власт.
Конституцията на Република България прогласява принципите на правовата държава, разделението на властите и независимостта на съдебната власт, а Висшият съдебен съвет представлява съдебната власт, осигурява и отстоява независимостта ѝ. Водени от своето вътрешно убеждение и по силата на правомощията ни определени със Закона за съдебната власт, членовете на Съдийската колегия, категорично заявяваме, че ще реагираме при всеки опит за въздействие и посегателство срещу независимостта на съдебната власт, съда и всеки български съдия.
Призоваваме българското общество, законодателната и изпълнителната власт да ни подкрепят в противопоставянето на системните публични атаки и обругаването на съда. Всяко противопоставяне между представители на държавните органи има за резултат дефицит на обществено доверие, нарушаване на конституционно установения баланс на държавната власт, уронване престижа, както на съдебната, така и на законодателната, и изпълнителната власт.
Считаме, че са недопустими публични коментари по съдебни актове подлежащи на инстанционен контрол, когато същите не съдържат обоснована критика с конкретни факти, данни, обстоятелства и правни аргументи, а единствено употреба на епитети, квалификации и внушения, които накърняват, както независимостта на конкретния съдия, така и неговото лично достойнство, професионална репутация и доброто му име. Налагащата се практика да се коментират и интерпретират съдебните актове през призмата на личността на съдията чрез груба, арогантна и обидна лексика са не само посегателство върху личността му, но и посегателство върху българската държавност, чийто представител е съда. Всяко подобно действие може да се квалифицира единствено като опит за вмешателство и натиск, с цел компрометиране на съдебния процес.
Предизвикателството пред българските медии, не само в областта на съдебната власт, е да работят в полза и подкрепа на обществото. Правото на мнение и свобода на словото са израз на съществуващата медийна среда и ролята ѝ на регулатор в правовата държава, поради което те са дълг, призвание и лична отговорност на информирани и компетентни професионалисти от обективни и независими медии“.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В ДЕЙЛИ ПРЕС!
Be the first to leave a review.