Мурсалският чай – „здравословното чудо“ на България!
Мурсалският чай (Sideritis scardica), или както е наричан още пирински чай и миризлив бурен се среща по високите части на Пирин, Славянка и Средните Родопи. Тази билка се смята за несравнима заради лековитата си сила.
От растението се използват целите цъфтящи стръкове, които се сушат на сянка при температура до 35 градуса.
Благодарение на специфичните и напълно натурални вещества, които се съдържат в чая, действието му е изключително благотворно за здравето.
Още от векове мурсалският чай е познат в народната ни медицина. Благодарение на него можем да поддържаме здравето си и да се спасим от редица здравословни проблеми.
Мурсалският чай съдържа голямо количество антиоксиданти. Има тонизиращо, укрепващо и антианемично действие. Понижава кръвното налягане и съответно редуцира риска от сърдечен инфаркт и инсулт. Цялостно укрепва организма, дарява дълголетие. Известна е с това, че дори и стимулира потентността при мъжете.
Също така има и противораково действие, освобождава организма от натрупаните токсини, бори се с бъбречни заболявания, чернодробни заболявания, със заболявания на дихателната система. Подобряване функцията на ендокринната система и панкреаса (при диабет и др.)
В него се съдържат 19 жизненоважни микроелемента, плюс цинк, който помага за тяхното усвояване. Не случайно в народната медицина Мурсалския чай е наречен „здравословно чудо“.
Мурсалският чай е приложим при редица други заболявания. При бронхит и бронхиална астма, при кашлица и възпаление на сливиците, при грип. Тази билка действа като естествен антидепресант и е една от малкото, които могат да се дават безпроблемно на деца под 5 години.
Как да си приготвим мурсалски чай ?
Три супени лъжици от чая се поставят в 1 литър прясна вода. Загрява се до кипене. След това се оставя да ври 3 минути до появата на златист цвят. Прецежда се и се пие по 1 чаена чаша преди ядене 3 пъти дневно, вместо вода. Мурсалският чай е с приятен аромат и през зимата може да се изолзва като чай, подсладен най-добре с чист пчелен мед.
Легенда
Растението от местността Мурсалица, над родопското село Мугла, се счита за едно от чудесата на Родопите. Легендата разказва, че бог Дионис сам е избрал мястото, където да расте билката. Там и до ден днешен се правят курбани по времето, когато тя се бере. Тъй като не се среща често у нас, мурсалският чай е включен в Червената книга на България.
/Zdrave.to.
Be the first to leave a review.