Борисов: Тамън се договорим с румънците, и те влизат в ареста

От много време правим срещи с румънските колеги и след 2 месеца те са в ареста един по един, един по един, един по един. И тамън се договорим за третия мост, търсим финансиране за другите два, и тях ги няма, защото влизат в затвора. Сега наново трябва да правим съвещания.  А третият мост с Румъния е изключително важен, защото има много банки, които се натискат да дават кредити. Това заяви премиерът Бойко Борисов на 12-та годишна среща на бизнеса с правителството, организирана от „Капитал“.Според него това е причината да не напредва проектът за трети мост на р. Дунав.

Така сме си свършили работата, че мигрантският натиск по нашите граници е нула. По дни мога да ви ги кажа, вчера например 0,01 на сръбската граница, похвали се Борисов, цитиран от „24 часа”. Той си пожела и останалите му колеги в Европа да си вършат по този начин работата. Той заяви още, че всички вече стигнали до извода, че споразумението с Турция трябва да се преподпише, защото работи добре. И колкото да не ни харесва по темата с миграционната вълна и натиск трябва да намерим прагматично решение, допълни той, след което се прехвърли на темата за Западните Балкани.

Така сме свързани, че всяка държава може да генерира такова напрежение, че да срине и останалите, каза премиерът и припомни войната в Косово, която е върнала полуостровът 10 години назад. „България и Македония са дали голям пример в Европа, че има държави, които въпреки огромните си противоречия, са подписали договор за добросъседство и са отворили пътя напред“, заяви Борисов.

Политическият елит на Балканите усеща, че сега е моментът да демонстрираме разум и да покажем на Европа, че не генерираме проблеми, а успехи и места за добри инвестиции, посочи още премиерът Борисов, цитиран от „Фокус“.

„Не обичам да деля Балканите, защото така сме свързани, че всяка една държава може да генерира такова напрежение, че да срине останалите. Само преди години нещата, които се случиха в Косово, например. Така че България и Македония действително дадоха голям пример, че и на Балканите има страни, които въпреки големите противоречия, особено на тема „История“, могат да си сътрудничат и да отворят пътя си напред. И другите държави трябва да направят така. Например Хърватия и Словения трябва да се разберат за това заливче – защото то е едно такова малко заливче, ако го видите на картата, ще се смеете, че ако влезете във водите в Холандия, вече ще сте в Словения. А не може да се влиза по бански в другата държава. С ей такива неща се занимават“, коментира Борисов и изрази надежда, че скоро двете държави ще решат този проблем.

Премиерът говори и за инфраструктурата на Балканите. „Каква беше оста досега – София-Истанбул, София-Белград, София-Солун и оттам нататък Балканите ги няма. Аз съм изключително благодарен, че дори на пресконференцията с Ангела Меркел се съгласихме, основната ос, която сме длъжни да направим, е София-Скопие-Тирана-Кьолн“, каза още той.

„Трябва да има ЖП линия, да има магистрала, защото като тръгнем да правим бизнес с Албания, Македония и др., ни трябват няколко денонощия, за да се пренесе един товар. А това е прекрасна част на Европа с може би най-добрите ареали за животновъдство, прекрасно място за туризъм и страхотно място за инвестиции. Ние трябва да им предложим инфраструктура, която ще създаде възможност за инвестиции, и трябва да имаме ясен план. Защото геостратегическите играчи не само са се вгледали насам, но и вече са тук, на Балканите. И съм щастлив, че моите колеги в Брюксел съзнават, че ако една част от Европа си я дадем просто ей така, няма на кого да се сърдим после, че ни е влязъл в задния двор – влиянието на Турция например, или на Саудитска Арабия, или на Китай. Не на последно място, тук са и газовите връзки – въпросът е дали България ще продължи да бъде газопреносна мрежа или ще стане само клиент. Считам, че това не е редно да го допуснем. Всички прогнози на анализаторите, че Украйна няма да бъде заобиколена, също се оказаха много грешни. И на 1 януари 2019 г. ние ще осъмнем с Турски поток. Ние като държава много добре трябва да си направим сметката и запазвайки лоялност към НАТО и ЕС, дипломатично и спокойно да защитим своя интерес. Да загубим ние транзита в полза на Турция, Гърция и Италия не считам, че е нещо, което български политик би приел. А практиката показва, че там където има газопроводи – няма и войни“, каза още той.

/kmeta.bg

Започнете да пишете и натиснете Enter за търсене