Говори народният представител от ДПС, Елхан Кълков: Още от самото начало правителството беше погрешно създадено – крайно националистическо и говорещо на езика на омразата!
Едно интервю на Веселин СТАМЕНОВ
БИОГРАФИЯ:
Елхан Мехмедов Кълков е роден на 26.10.1973г. в с.Плетена
Завършил основно образование през 1988г. в Основно училище „Св. св. Кирил и Методий“, с.Плетена
Завършил средно образование през 1992г. в Строителен техникум „Никола Парапунов“, гр. Благоевград
От 1992 г. до 1994 г. отбива редовната си военна служба в гр. Грудово (дн. Средец)
Завършил висше образование през 2000г. в ЮЗУ „Неофит Рилски“, гр. Благоевград. Специалност- публична администрация.
От 1994 до 2000 г. работи в общинска администрация Сатовча като специалист териториално и селищно устройство. От 2000 до 2003 г. е управител на общинска фирма „Стройинженеринг-94“ ЕООД – с.Сатовча. От 2004 до 2007г. е стопански мениджър в Държавна дивечовъдна станция „Дикчан“- с. Сатовча. От 2007 до 2011 г. е председател на общински съвет, с.Сатовча. От 2011 до 26.03.2017г. е заместник кмет на община Сатовча.
Политическа кариера:
През 1995г. става член на местния съвет на Движение за права и свободи в с. Плетена. През 1999г. е избран за местен председател на ДПС в с. Плетена. От 2000 г. до 2011 г. е общински председател на ДПС в община Сатовча. От 2011 г. до настоящия момент е член на областния съвет на ДПС – гр. Благоевград.
– Господин Кълков, вече сто дни Вие сте действащ народен представител от партия ДПС. Моля, дайте отчет за направеното от Вас в това си качество…
– С полагането на клетва на 19.04.2017г. на 44-я Парламент и едно от първите решения, преди да бъдат създадени постоянните комисии към Парламента се създадоха две временни комисии: комисия за Проучване на случаите на неизплатените заплати и комисия за установяване на потенциално опасните и конкретни случаи на радиоактивно замърсяване на питейни води на територията на Република България, причините за тяхното възникване и последиците за здравето на гражданите.
В първата комисия от името на ПГ на ДПС за членове бяхме избрани аз и д-р Хасан Адемов. Комисията, в рамките на два месеца събра и анализира голям обем информация и конкретни случаи за неизплатени заплати в страната. Бяха изслушани почти всички институции, имащи отношение по този казус. След като всичко беше обобщено комисията изготви доклад пред Народното събрание и консенсусно предложение за законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда, внесен на 06.07.2017г., където се взеха доста рестриктивни мерки срещу некоректните работодатели. На 26.07.2017г. законопроектът беше гласуван единодушно от всички народни представители. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за политическа и гражданска реабилитация на репресирани лица е другият законопроект, в който участвах по инициатива на Председателя на ДПС и група народни представители, внесен на 07.07.2017г. и касаещ промени относно искания за обезщетения от лица или техните наследници ранени с огнестрелно оръжие по време на митинги и групови протести от органите на МВР.
На 08.06.2017г. внесохме Законопроект за изменение и допълнение на Изборния кодекс, с който се предлагаше да отпадне т.нар. феномен 15/15 както и разкриване на секции във всички държави извън страната, където има подадени най-малко 40 заявления за гласуване, при водене на предизборна кампания на майчин език да бъде осигурен превод на български език. За съжаление и последните два законопроекта бяха отхвърлени от управляващото мнозинство.
Един от най-важните законопроекти, който успяхме да направим и внесем между първо и второ четене е в закона за концесиите. Тези промени касаят изключително много хората от нашия регион, занимаващи се с добив и обработка на скално-облицовъчни материали. Нашата идея е да облекчим процедурата като вместо министерски съвет, общинските съвети да одобряват този вид концесия, както и таксите, които ще бъдат заплащани от бъдещите концесионери да отидат в бюджетите на съответните общини, които средства ще подпомогнат подобряване на техническата инфраструктура в населените места. На предстоящото гласуване през септември искрено се надявам колегите от всички политически сили да вникнат в проблема, да подкрепят промените и да се реши един дългогодишен проблем на региона, касаещ заетостта на хората, преодоляване на безработицата, осигуряване на доходи и поминък.
– Вие правите постоянни срещи с хората и сте един от най-активните народни представители в областта. Кои са най-честите проблеми, с които Ви ангажира обществото?
– Проблемите, които поставят хората при нашите срещи са изключително разнообразни и актуални, в зависимост от териториалната част на областта. Докато при хората в Белица и Якоруда проблем е липсата на заетост, изключително висока безработица и липсата на инвеститорски интерес от бизнеса, в общините около район Гоце Делчев проблемите са в областта на тютюнопроизводството, липса на алтернатива, както и решаване на проблема с добива и обработката на скално-облицовъчните материали. Но общият проблем в областта е голямата административна тежест при подготовка на документи за строителство, както и още по-големите проблеми от страна на експлоатационните дружества – ЧЕЗ, ВиК, относно доставката на техните услуги до съответните обекти. Не по-малко са и проблемите в сферата на социалните услуги, снабдяването на населението с дърва за огрев, както и проблемите в здравеопазването.
– Какво промени у Вас постът, даден Ви от хората – народен представител?
– Надявам се, освен, че ме задължава да нося по-голяма отговорност и да бъда по-близо до хората и техните проблеми и да се стремя за тяхното разрешаване. Работодателят на Народния представител са хората.
– Определят Ви като един от най-стриктните и активни народни представители в парламента. Разкажете ни повече за Вашата вътрешно парламентарна дейност?
– От началото на работата на Народното събрание до края на тази сесия нямам нито едно отсъствие от пленарна зала или от работата на постоянните комисии към Народното събрание. Член съм на комисията по въпросите на децата, младежта и спорта и на комисията за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специалните разузнавателни средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения. Същинската работа по отношение на законопроектите и тяхното обсъждане се извършва в постоянните комисии и не бива да си позволявам да отсъствам от тяхната работа. А самото присъствие на комисия те задължава да се подготвиш предварително, да си прегледал материалите, да прецезираш и отделиш най-важното от тях, да запознаеш колегите в групата и да получиш санкцията на групата за последващи действия. Отделно от това си тече и чисто политическият живот в партията по населени места, където се опитваме да бъдем по всяко време.
– В личен план как Ви се отрази работата като народен представител?
– Като нова месторабота, в началото изпитвах леки притеснения, но след първия месец, след като се опознахме с колегите и самата работа в Парламента, започнах да свиквам и да се приобщавам към новия начин на работа и начин на живот.
– Повече ли Ви даде политиката или повече Ви взе?
– Преди доста години съм чувал една сентенция от нашия почетен Председател – д-р Ахмед Доган, която гласи – „Политиката е професия, която повече взема, отколкото дава, но и това което взема е много сладко, защото дава възможност винаги да бъдеш сред хората.“ Аз го приемам, че да влезнеш в политиката е доброволен акт на съгласие и в никакъв случай човек не бива да се оплаква. В случая, ако има някой ощетен, то това безспорно е моето семейство.
– В личен план много Ваши колеги, след като бъдат избрани за народни представители, решават трайно да заживеят в столицата, сякаш забравят мястото, откъдето са тръгнали. Какво е мнението Ви за подобни маневри?
– Всеки за себе си взима това решение- дали да заживее в столицата трайно или не. Към този момент, аз лично за себе си съм решил, че за да бъде успешен моят мандат трябва да продължа да бъда сред избирателите си, за да съм в постоянна връзка с тях, да контактуваме, да се интересувам от техните проблеми и да се опитвам да им помагам с каквото мога.
– Партия ДПС е опозиция на днешното управление, това спъва ли работата Ви като народен представител относно инициативи, които подемате и проблеми, които искате да решите? Как се справяте с това?
– По моя преценка, още от самото съставяне на правителството, то беше погрешно създадено, заради включването на крайни националисти в него и използването на езика на омразата. Дори и към днешна дата тази агресия се пренесе в обществото. Към настоящия момент правителството все още няма ясна и точна формулирана програма за управление, работи се на парче и се вижда, че цари хаос и безпътица сред управляващите. Не случайно до настоящия момент повечето от законодателните инициативи са дело на депутати от опозицията, а министерския съвет все още няма разработени ясни инициативи за промени в съответните сектори.
Be the first to leave a review.