Ученици от Първо ОУ – Гоце Делчев с вълнуваща виртуална визита в ЦЕРН – най-голямата Европейска организация за ядрени изследвания

С най-вълнуващото събитие, проведено днес в Първо ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Гоце Делчев ще запомнят отиващата си 2016 г. учениците от 7-и и 8-и клас, които осъществиха вълнуваща виртуална визита в ЦЕРН – най-голямата Европейска организация за ядрени изследвания, която се намира на границата между Швейцария и Франция.

Вълнуващото събитие според програмата започна с презентация от контролния център на ЦЕРН, чрез която инж. Атанас Батинков и Зорница Захариева представиха Европейския център за ядрени изследвания и мястото на България в него.

Всички ученици и учители имаха невероятната и първа по роди си в Гоце Делчев възможност да видят супер секретни места в ЦЕРН, до които само определени служители имат право на достъп.

Учениците се запознаха с големия адронен колайдер (LHC) и по-малките ускорители, експериментите, работещи на LHC, и детектора на експеримента CMS, както и с компютърната инфраструктура на CERN.

С помощта на доц. Георги Анчев бе осъществно посещение в контролния център на експеримента CMS (Compact Muon Solenoid), с изключително българско участие, тъй като  българи са правили повечето части в този детектор, който всъщност има задача да установява наличието на различни елементарни частици.

ЦЕРН е уникален с това, че там са най-високите и най-ниските температури, най-големия вакуум и подготвя утрешните учени и обединява нациите чрез наука.

Учениците от Първо ОУ обогатиха знания и научиха, че в ЦЕРН е създаден през 1989 година „уеб (WWW)“ или „The World Wide Web“, което осигурява непрекъснат достъп до милиони сайтове с информация в различни географски райони и мрежата „Grid (Грид)“. В началото тя е била само за консумация на учените в ЦЕРН, те да получават информация, но впоследствие е била подарена на света.

Впечатляващо беше запознаването на учениците с новите ГРИД технологии за управление и анализ на медицински данни – като в медицинската диагностика и терапия за локализиране и изследване на някой видове рак.

Те надникнаха и там, където се раждат идеите за нови открития и изобретения – Ideasquare, където именно могат да творят млади хора от целия свят. Необходимо е само да кандидатстват и защитят идеите, които имат.

Ученици и учители горещо благодариха за перфектната организация по осъществяване на визитата към Свежина Димитрова – директор на астрономическа обсерватория „Николай Коперник“- Варна, Теодора Николова – координатор на визитите в ЦЕРН и всички български учени в ЦЕРН.

 

Започнете да пишете и натиснете Enter за търсене