Шестима арестувани в Италия за трафик на отпадъци към България и Гърция
Разследването разкри незаконно пренасочване на хиляди тонове отпадъци и запор на фирми и превозни средства
Шестима души, включително шофьори, организатори на транспорт, посредници и официални и фактически управители на отговорните компании, са арестувани от карабинерите на Националния комитет за извънредни операции на Лече (NOE) за незаконен трафик на отпадъци между Италия, Гърция и България. Това съобщава Ansa.it.
Шестимата арестувани (четирима в затвора и двама под домашен арест) са обвинени в престъпен сговор, насочен към незаконен трафик на отпадъци с утежняващото обстоятелство транснационалност, както и в незаконен превоз и управление на отпадъци.

Общо 14 души са разследвани. Разследването, координирано от Дирекцията за борба с мафията на италианската област Лече и започнало през януари 2024 г., е довело и до изземването на две компании, 44 превозни средства и предполагаеми печалби от 300 000 евро от незаконната дейност, с участието на компанията Bri.Ecologica.
Според обвинителния акт, незаконните дейности по обезвреждане са включвали неопасни специални отпадъци – предимно отпадъци от третирането на специални/промишлени отпадъци, текстилни отпадъци и несортирани твърди битови отпадъци – от завод в провинция Бриндизи.
Замесената компания, използвайки посредници от индустрията, за да спести от разходи за обезвреждане, не е приложила правилните процедури за управление на отпадъците, изисквани от закона, като е транспортирала и обезвреждала хиляди тонове отпадъци до компании, разположени в България и Гърция.
Твърди се, че на отпадъците е бил присвоен фалшив CER код, удостоверяващ транспортирането на „възстановима“ пластмаса и каучук, а не истинският характер на отпадъците (развалини, дърво, изолационни панели, обшивка, дрехи и други текстилни материали). След това отпадъците са били изоставени, част от тях върху земеделска земя.
Разследващите потвърдиха чрез подслушвания, видеозаписи и отпадъци, че превозните средства, произхождащи от Bri Ecologica s.r.l., са били натоварени от пристанището Бриндизи с помощта на корабни агенти, отправени към Гърция и България.
След като са пристигнали в двете страни, отпадъците са били съхранявани в изоставени промишлени складове.
Превод и редакция: БЛИЦ
Be the first to leave a review.









