Новаков купи апартамент за щерка си за 315 бона, докато обикновеният българин брои стотинки за наем!
Докато българите броят всяка стотинка за сметки, хляб и лекарства, политическият и административен елит на Пиринско продължава да трупа имоти, коли и банкови влогове за стотици хиляди.
Областният лидер на ГЕРБ и евродепутат Андрей Новаков е ударил с апартамент в София за 314 900 лв., записан не на негово име, а на дъщеря му Ема. Гордият татко обяснява в декларацията, че парите са от трудови доходи. Към това е добавил и 145 000 евро в инвестиционни фондове, лизинг за кола за 153 000 лв., а самият той плаща наеми от над 46 000 лв. годишно за апартаменти в София и Брюксел. Заплатата му – 16 000 лв. на месец. Да му мислят бедните, които с тези пари трябва да преживяват година.
Не по-назад е управителят на онкоболницата в Благоевград д-р Теодор Велчев. Той и жена му – прокурор Станислава Арабаджиева, са се сдобили с апартамент в София за 230 000 лв., плюс паркомясто. В същото време държи 270 000 лв. по влог, но и връща 315 000 лв. кредит. Заплатата му е 7880 лв. на месец, а жена му прибавя още над 10 000 лв. месечно. Двамата са истинска машина за пари.
Д-р Румен Кондев от Петрич пък гледа към Гърция – купил е парцел в Аспровалта за 38 400 лв. и се е обзавел с нов „Хюндай“, след като продал стария си „Мерцедес“. Наличното му кешово богатство – 140 000 лв., заплата – над 9200 лв. на месец.
Областният управител Георги Динев също не изостава – в Петрич семейството му върти къща, магазин и три апартамента, а в декларациите са записани и кредити за 105 000 лв. Доходите му заедно със съпругата му – близо 100 000 лв.
Бившият банкер и депутат Андрей Гюров е скромничък откъм покупки, но е натрупал над 265 000 лв. спестявания, плюс вземания за 85 000 евро. Бившата комисарка в КЗД Сабрие Сапунджиева си е купила гараж за 25 000 лв., а заедно със съпруга си държат общо над 318 000 евро налични и още 200 000 лв. в банката.
Членът на ЦИК Георги Баханов е вписал „Тойота Корола“ на лизинг и 110 000 лв. в банка, като се хвали със заплата от близо 160 000 лв. годишно. Това са декларациите – черно на бяло. Докато обикновеният човек брои левчетата за хляб и ток, местният политико-административен и лекарски елит живее в друг свят – свят на апартаменти в София, парцели в Гърция, кредити за стотици хиляди, но и заплати, за които обикновените хора могат само да мечтаят.
Експерти по недвижими имоти коментират, че цената, на която евродепутатът Андрей Новаков е придобил жилището си в София, буди сериозни въпроси. При пазарни стойности между 2 000 и 2 500 евро на квадратен метър в столицата, сумата от 314 900 лв. изглежда чувствително занижена. Според брокери подобни сделки обикновено се случват само при вътрешни договорки със строител или при закупуване на имот с вече покрити дефекти. В случая обаче става дума за политическа фигура, чиято публична позиция задължава към максимална прозрачност, а не към сделки под масата.
Икономисти подчертават, че подобни разминавания между декларирана и пазарна цена могат да бъдат сигнал за скрита форма на финансиране или нерегламентирана отстъпка. Според тях, ако сделката е реална и законна, следва да бъде представен ясен механизъм за намалението – било чрез държавни стимули, било чрез особеност на имота. В противен случай остава усещането, че управляващите получават „привилегировани цени“, докато обикновеният гражданин плаща пълната стойност на жилището си. Това поставя сериозен въпрос за равнопоставеността пред пазара и закона.
Be the first to leave a review.