Домашно от Юндола“ – Голямата измама на родния пазар! Разследване на „Топ Преса“
На пръв поглед всичко изглежда идилично – сергия, баба със забрадка, дъска с надпис „домашно сирене“, мирис на пушена луканка и пластмасови кутии със сладко от горски плодове. Клиентите минават, пазаруват с вяра, че подкрепят малкия производител, село, традиция, честен труд. Ала зад този привидно невинен пазар се крие една от най-доходоносните и напълно нерегулирани схеми в сивата икономика на България.
Централна фигура – Салих Синап от село Света Петка
Разследване на „Топ Преса“ разкрива, че в основата на тази схема стои човек, добре познат в търговските среди – Салих Синап, жител на село Света Петка, известен с луксозния си автомобил Porsche Panamera с регистрационен номер РВ4744ВЕ и два товарни буса. По информация от множество независими източници именно той стои зад основното зареждане на почти всички търговци, които обикалят борсите в София, включително популярните пазари на Долни Богров и други тържища в региона.
Как работи схемата?
„Домашното“ сирене, „чистата“ извара, сладкото, луканките, пилешкото месо, яйцата и дори кашкавалът – всичко се доставя на черно от складове и мандри, без етикети, без фактури и без абсолютно никакъв контрол от Агенцията по храните или НАП.
Месото и пилетата се доставят от складове около Пазарджик, включително известен обект в мрежата на „Мечкаров“.
Млечните продукти – кашкавал, сирене, извара – се транспортират в кофи и чували, понякога директно от производствени халета в района на Крайще, без хладилна верига и без санитарен контрол.
Сладката са също промишлено производство, префасонирани в буркани без етикет.
Централен склад за съхранение е обособен във вила в началото на Юндола (от страна Белово), където в двора има фризер и складирани палета от мандри.
Колко струва фалшивото „домашно“?
По изчисления на запознати, основният „зареждач“ реализира минимум 7 000 лв. седмично, а дребните търговци, които не произвеждат нищо, но продават „селско“, изкарват между 3 000 и 4 000 лв. всяка седмица – без касов бон, без данъци, без отчетност. За сметка на това – с много риск за здравето на потребителя.
Печалба без отговорност
Цялата верига работи в пълна сянка. Няма етикети, няма производител, няма срок на годност. Купувачът не знае какво яде, къде е произведено и в какви условия е съхранявано. По закон това е престъпление, но в реалността – това е практика. Никой не проверява сергиите по борсите, защото всеки твърди, че продава „за комшията“, „на жена му“, „за леля от село“.
Кой печели и кой губи?
Губи държавата – бюджетът не получава и стотинка.
Губят истинските производители – онези малки фермери, които работят легално, с регистрации, с проверки и с мъка свързват двата края.
Губим ние – потребителите – защото купуваме опасна, неконтролирана храна под маската на „автентично българско“.
Заключение: Време е за действия
„Топ Преса“ разполага със снимки, видеоматериали и свидетелства, които ще бъдат предоставени на компетентните институции. Очаквайте в следващите ни броеве:
кадри от зареждането на фалшивата „домашна“ стока,
разкази на хора, които са част от схемата,
и анализ: защо държавата мълчи?
Кой ще спре хранителната мафия на пазара?
Be the first to leave a review.