„Всеки с 3 бона в лева в джоба е потенциален престъпник за банките. Все пак живеем в беден регион. Как така местните „цървули“ ще имат толкова много пари?“

3 бона в банката? Потенциален бандит!“ – Или как скромните спестявания вече ни правят подозрителни

„Обмяна на левчета в евро ли?! При 3 бона в банката те мислят за бандит!“ – този възглас, който все по-често чуваме, отразява абсурдната реалност, в която се оказват обикновените българи, опитващи се да боравят с честно спечелените си пари.

 

Когато 3000 лева са „много“ ​

„Всеки с 3 бона в лева в джоба е потенциален престъпник за банките. Все пак живеем в беден регион. Как така местните „цървули“ ще имат толкова много пари?“, споделят наши читатели от Родопите, които са се сблъсквали с подобни ситуации.

Случаят на един родопчанин е показателен. Той опитал да обмени 3000 лева в евро за почивка, но в банковия клон бил посрещнат с недоверие и изискване за декларация за произход на парите. ​„Накараха ме да пиша декларация за произход на парите. До два бона нямало проблем, за клиенти на банката също, но видиш ли – една т.нар. „средна заплата“ за страната или аванс в София, е много съмнителна сума. Какво да им обясня? Че това са спестявания във фонд „Малко в Гърция“? Толкова загриженост за „чистите пари“.“ – разказва той с горчивина. ​

Двойни стандарти и очакван „цирк“

​В същото време, докато скромните спестявания на обикновените хора биват подлагани на щателен контрол, съществува очевиден двоен стандарт. „Има хора с автомобили за стотици хиляди, водещи се обаче безработни, няма кой да ги накара да докажат средствата си, тия се съмняват в едни 3 бона?“ – пита родопчанинът.  Това повдига въпроса за реалната ефективност на мерките срещу прането на пари и доколко те са насочени към действителните проблеми. ​

Очакваният преход към евро в края на годината предизвиква сериозни опасения.

„Такъв цирк ще настане при масовата обмяна на закътаните левчета до края на годината, че не ми се мисли“ – прогнозира той. Ако обмяната на 3000 лева създава такъв проблем, какво ще се случи, когато хиляди българи се опитат да обърнат по-големи суми, събирани цял живот?

​В писмото до редакцията се посочва и още един абсурд: „Впрочем, бабите, които мятат по 20-30 бона на всеки, който им се обади по телефона, що не ги питат „аджеба, бедни пенсионери, откъде са тези пари?“. То глупост, ама глупост.“

Случаят с родопчанина не е единичен, а е огледало на по-широк проблем, който засяга доверието между гражданите и финансовите институции. Необходимо е преосмисляне на правилата, за да не се превръщат честните спестявания в повод за подозрения и унизителни процедури.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search