Кървави пари от чума: БАБХ мълчи, докато нелегалната търговия води до 60 огнища на шарка у нас и крах на животновъдството

През последната седмица има рязко повишение на случаите

Нараства броят на животни с шарка у нас. Само преди три дни стана ясно, че расте броят на огнищата в Пловдивско. Властите успокояват, че заболяването не е опасно за хората. Има ли други засегнати райони, какви мерки се предприемат и какви са последиците за стопаните на животните?

„Обстановката като цяло е тежка. От началото на годината са регистрирани около 60 огнища. Болестта не е опасна за хората”, каза вчера пред медиите Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация.

Караколев обясни още, че самото заболяване е много силно заразно и има фатален край. Първият случай е открит още през миналата година.

В последната седмица има рязко повишение на случаите. България не е изключение – в Румъния също има огнища, а в Гърция вече са избили над 200 хиляди животни с шарка”, обясни още той.

Към момента държавата предприема мерки за ограничаване на разпространението на заболяването. Част от тях са забрана за струпване на животни на едно място (например изложения или панаири), както и забрана за придвижване на животните в страната.

„Трябва също да се забрани влизане на външни хора и животни във фермите”, заяви Караколев и допълни, че е редно полицията също да подпомогне процеса.

Добре е полицията да спира и проверява превозните средства, в които има животни. Нелегалната търговия в момента се раздвижва, а това е предпоставка за разпространение на заразата”, каза още Симеон Караколев.

Друга възможна мярка за справяне с проблема е кръговата ваксинация на животните в засегнатите райони. По този начин заразата може да бъде възпрепятствана и да не разпространява извън огнищата, смята съпредседателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация.

По късно вечерта стана ясно, и че заразените и определени за умъртвяване дребни преживни животни с шарка в Пловдивско няма да се загробват, а ще бъдат изгаряни в инсинератор.

Това съобщиха от община Първомай, където се проведе Общинска епизоотична комисия. Решението е на ръководството на Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) – Пловдив и бе съобщено от д-р Иван Шиков, началник на отдел „Здравеопазване на животните“ към дирекцията.

В Пловдив е инсталиран инсинератор, който ще работи за обезвреждане на труповете. Вече умъртвените животни ще бъдат транспортирани до него посредством специализиран превоз, след който ще се прави обеззаразяване и дезинфекция.

По време на заседанието д-р Шиков съобщи, че след пробовземане е установено, че на територията на с. Дълбок извор има регистрирани положителни проби от два животновъдни обекта. Регистрирани положителни проби има и в с. Драгойново. Той поясни, че ако собственикът на обекта не допусне екипите на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) доброволно, няма да бъде упражнен натиск върху него и без неговото изрично разрешение няма да се организира хуманно умъртвяване на стадото. Ще бъдат предприети ограничителни мерки спрямо заразения обект с цел недопускане разпространението на вируса. Д-р Шиков акцентира, че вирусът е изключително заразен за дребните преживни животни и единственият начин за ликвидиране на огнището е хуманното умъртвяване и последващото обезвреждане.

На територията на община Първомай ще бъде засилен контролът върху нерегламентираната продажба на живи дребни преживни животни и продукти от тях.

Общинската епизоотична комисия бе сформирана със заповед на кмета на община Първомай, Николай Митков.

Няма риск за хората и околната среда след загробването на животни, болни от шарка по дребните преживни животни в животновъден обект в Първомай, съобщиха от БАБХ през миналата седмица. Тогава жители на с. Татарево сигнализираха, че от мястото, където са загробени над 400 трупа на овце, изтича субстанция и излъчва остра миризма.

Тогава кметът на Първомай, Николай Митков, коментира, че осем институции са съгласували през годините трите места, избрани за загробване на животни в община Първомай. Администрацията единствено е избрала в случая кое да е мястото от трите – землището на с. Татарево.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search