Въпреки че се намира в защитена зона "Яденица", водноелектрическата централа на река Чепинска нарушава екологичните изисквания, изпуска до 6 пъти по-малко вода от разрешеното и планира ново съоръжение в близост до вододайна зона, алармират еколози и местни жители

ЕКО-МАФИЯТА В ДЕЙСТВИЕ! Под крилото на ГЕРБ уреждат нов ВЕЦ до кладенците за пиене край Варвара – старият ВЕЦ „Ели дере“ краде вода и трови реката!

Село Варвара, прочуто с минералните си извори и живописната природа, се оказва сцена на сериозен екологичен и юридически скандал. Малката водноелектрическа централа „Ели дере“, разположена на река Чепинска, функционира в условията на съмнителна законност и с потенциално тежки последици за околната среда и местното население.

Централата е въведена в експлоатация през декември 2012 г. и е собственост на фирма „ЕНЕРГИЯ“ ООД. Макар да разполага с издадени разрешителни от 2005 г., включително за водовземане и оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС), настоящият ѝ статут повдига редица въпроси. Причината: съоръжението попада в границите на защитена зона „Яденица“ от мрежата Натура 2000 – зона с високи екологични изисквания и строг режим.

Посещения и наблюдения на Сдружение Балканка през 2021 г. разкриват, че вместо задължителните 440 литра в секунда, МВЕЦ „Ели дере“ изпуска едва около 70 л/сек – драстично нарушение на Закона за водите. Същевременно рибният проход не функционира ефективно, а според експерти ВЕЦ-ът не би трябвало изобщо да работи в сухите периоди.

Екологичните проблеми не спират дотук. През февруари 2025 г. Сдружение Къркърия алармира, че под носа на отговорните институции – Басейнова дирекция Пловдив и РИОСВ Пазарджик – се прокарва нова процедура за изграждане на още един ВЕЦ на същата река. Предложението предвижда задбаражното езеро да се намира в непосредствена близост до кладенците за питейна вода на Варвара и съседното село Ветрен дол. Подозренията за институционална протекция и пренебрегване на законовите процедури са сериозни.

Документирани са случаи на бездействие от страна на контролните органи, включително отказ за прекратяване на процедура по оценка за съвместимост, въпреки подадени възражения и явни нарушения. Междувременно остават въпросите дали всички изисквания, заложени в ОВОС и водните разрешителни, се спазват в момента, както и какви са резултатите от последните проверки – ако изобщо са били извършвани такива.

Случаят с МВЕЦ „Ели дере“ показва до каква степен може да бъде заобиколено екологичното и водно законодателство в България, дори в чувствителни и защитени територии. Докато институциите си затварят очите, гражданите и природата плащат цената.

Обществото има право на прозрачност и контрол. Призивът е ясен: вместо нови ВЕЦ-ове, край селата Варвара и Ветрен дол е време за проверки, отговорност и спазване на закона.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search