Синонимите на думата баба са искреност, обич и добронамереност, ама истинска такава, защото като идеш на гости на баба, тя те чака с отворени обятия, не чака да и дадеш 250лв. не те третира като клиент!

Историята на баба Дешка от разложко или как се създаде бизнеса – плащаш 250лв. да идеш на гости у баба….

“Ние сме славни пенсионери, никой с нас не може да се мери, дойде ли числото пето, хоп, парите в портмонето…”

 Ммм да, настанаха и такива времена, да ходиш „на гости на баба“ за 250лв. на вечер, ама имало  

включени обяд или вечеря, и двете обаче не може, трябва да си доплатиш за пълен пансион.

Нямаме нищо против  българските традиции и фолклор, даже напротив, ценим ги и именно защото ги ценим, няма как да не изразим мнение, че баба Дешка отдавна превърна българското от автентично до комерсиално и пошло, с цел разбира се, пари.  

Дешка Кротева – от Горно Драглище до Поднебесната империя

Дешка Кротева е родена през 1962 г. в Горно Драглище, Разложко. Преминала дълги години през шивачество и сладкарство, тя се захваща със селски туризъм – стопанка е на къща за гости “Дешка”. И това с туризма се оказва точно като за нея. Там ви посрещат с народна музика и песни, обличат ви в традиционна местна носия, ще ви напоят и нахранят и всичко това срещу скромните 250лв. на вечер. Къща за гости Дешка се намира в с. Горно Драглище, на 10 км от ски курорта Банско и на 5 км от с. Добърско, където се намира църквата Св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат – национален паметник на културата.

Според нейните думи,  Дешка еднакво лесно общува и с депутати, министри, бизнесмени или просто човеци, дошли да й гостуват. Тя не знае чужди езици, но владее до съвършенство езика на „гостоприемството“ осен това, известната вече Дешка има особено отношение и  към храната – трябва да се приготви с продукти гледани в техния двор или при роднини и съселяни…. сакън някой да не си пожелае нещо от друго място.

„Глезя ги с душа. Има една приказка: хлеб и сол – блага дума. Разбираш ли? Дай на човек хляба и солта – той ще си топне, ама като си думате убаво – това е най-добре. Хората, които идват при нас, са гости, а не клиенти. Казвам ви честно – не съм чула лоша дума от никого.“, споделя в интервю баба Дешка.

Ами не, „бабче“ ако не си чула лоша дума, сега ще „чуеш“ и се замисли! Синонимите на думата баба са искреност и добронамереност, ама истинска такава, защото като идеш на гости на баба, тя те чака с отворени обятия, не чака да и дадеш 250лв. не те третира като клиент. Баба не ходи по разни риалити, да си прави рекламка на къщата си. Така че, мила баба Дешке, изключително лицемерно е да споделяш в интервюта как, хората които идват при тебе, са ти гости а не клиенти,  защото за теб са именно такива- клиенти!

И преди някой да ни упрекне, как „плюем“ милата „бабичка“, която се труди и бори законно за насъщния си, макар и чрез комерсиализиране на българското, ще ви споделим че това съвсем не е така, баба Дешка касови бележки за услугите си не дава…Ма нормално то никоя баба не дава касова бележка, но и 250лв. не взима, нали?!

На изпроводяк ще ви оставим само два отзива извадени от интеренет, оставени от „гости“  пардон, клиенти на баба Дешка.

„Автентично, но комерсиално, като на конвейр.Жените полагат усилия и са атрактивни,но уморени.“

„Баба Дешка не дава касова бележка.“

А институциите спят ли, та спят… Зимен сън у баба.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search