63% ръст на добива, „пропуски“ в документи, осъдена институция и вещо лице с конфликт на интереси – всичко това в сърцето на защитена зона „Рила буфер“

ЕКОПРЕСТЪПЛЕНИЕ В СЯНКАТА НА МАНАСТИРА! „Рилска пъстърва“ ООД бетонира скандала: заобикаля закони, мачка природа и печели с измама?! ДОКУМЕНТИ

Медийна група Топ Преса публикува разследване, което разтърсва доверието в държавния контрол и хвърля светлина върху съмнителни практики на „РИЛСКА ПЪСТЪРВА“ ООД – фирма, действаща под самия Рилски манастир. Собствениците Борислав Лазаров и Теодора Петрова са в епицентъра на поредица от действия, които будят съмнение за системно заобикаляне на екологични изисквания, съдебна манипулация и неприемливо поведение в една от най-чувствителните защитени зони на България – „Рила буфер“, част от европейската екологична мрежа Натура 2000.

В центъра на скандала е рибовъдното стопанство „Агнилото“, което, под претекст за „закупуване на оборудване“, прикрива шокиращо намерение – увеличение на добива от 80 на 130 тона годишно! Този 63-процентов скок е пропуснат удобно в уведомлението до РИОСВ – Благоевград от декември 2024 г. Институцията, подвела се по непълната информация, издава съгласувателно писмо, без да поиска екологична оценка за очевидно сериозното разширение. Едва на 10 юли 2025 г., след като действията по увеличението са в ход, фирмата „уточнява“ пропуска. Умишлена ли е тази тактика? Всички факти сочат към хладнокръвна стратегия, целяща да се избегне задълбочен контрол.

И това не е първият случай, в който фирмата успява да преметне институциите. През септември 2024 г. „Рилска пъстърва“ печели дело срещу Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“, след като дирекцията е допуснала противоречиви данни в документите си – различни координати, различен брой басейни, неясни технически параметри. Съдът отменя отказа на институцията и реално отваря врата за бъдещото разширение. Логичният въпрос е: дали дирекцията днес съдейства на фирмата от страх да не бъде осъдена отново?

Добавете към това и скандалната „експертиза“, представена в Административен съд – Кюстендил от вещо лице, което, както самото признава, е било бивш служител на същия рибарник! Решението е отменено от ВАС, но сянката на конфликт на интереси и ниво на „експертност“ без нужната квалификация хвърлят тежък отпечатък върху цялото съдебно производство.

Всичко това се случва в защитена зона, където според закона (Закон за биологичното разнообразие, чл. 31 и чл. 33) всяко действие, което може да повлияе значително на екосистемите, подлежи на предварителна оценка за съвместимост. Нарушенията на тези разпоредби могат да доведат до административни санкции между 5 000 и 50 000 лв. (чл. 162 от ЗООС), както и до прекратяване на дейността и възстановяване на околната среда. При доказано умишлено укриване на информация или подвеждане на контролен орган – законът предвижда и наказателна отговорност по чл. 353б от Наказателния кодекс – за замърсяване на води или унищожаване на местообитания.

Случаят с „Рилска пъстърва“ е поредното доказателство, че когато бизнесът играе с вратичките в закона, а институциите са с вързани ръце или допускат скандални пропуски, природата губи. Но губи и доверието в системата. Време е да се зададе въпросът: има ли воля някой да сложи край на тази нагла практика, или ще чакаме р. Рилска да стане поредната жертва на безконтролния „прогрес“?

Топ Преса ще следи случая с цялата си журналистическа тежест и няма да спре да пита: кой пази пазителите на Рила?

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search