Тайните на Сатовча – където ювката се точи с молитва

Скрито в пазвата на Родопите, там където мъглата говори на родопски, а душата чува звуци от времето преди времето, живее едно тайнство, по-меко от вълна и по-ароматно от билкова пролет – ювката от Сатовча.

Сатовча не е просто село. Това е граница между светове – между езиците на планината, между миналото и бъдещето, между тревата и небето. Хората тук не готвят, те разказват приказки с брашно и яйца. А ювката, оная тънка, златиста паста, не се ражда – тя се предава.

Сутрин в Сатовча мирише на дим, не от фабрики, а от комини, където бавно къкри легендата. Жените – с шарени забрадки, с ръце по-груби от кора на бор – точат ювката с такава точност, че дори в Швейцария биха се поклонили. Но тайната не е в умението. Не е и в брашното, макар че тукашното жито „от Бели вир“ се мели само в каменна мелница, където водата пее. Не е и в яйцата – те идват от кокошки, хранени с дива коприва и мащерка.

Тайната е в нещо, което местните наричат „шепота на баба“ – онзи ритуал, когато старата жена промълвява думи, уж рецепта, но всъщност заклинание. „Три чаши любов, две шепи мъка, щипка гордост и една молитва, да не умре Сатовча“ – казва баба Севда, последната пазителка на „скритата ювка“. Това е ювката, която не се продава, а се дава – само ако човекът отсреща си струва. „Ако си чужденец, но имаш сърце като наше, ще ти дадем. Но ако си наш, а си забравил, няма да получиш нищо.“

В долната махала се говори, че някога, по време на турското робство, една девойка – Зейнеб, укрила бягащи комити, хранейки ги само с ювка и сушени домати. Тя умирала гладна, но ювката ѝ спасила цяла чета. Оттогава всяка истинска сатовчанска ювка се прави не просто с ръце, а с болка.

Рецептата, която излиза на бял свят за първи път в тази статия, е записана в забравен тефтер, открит в дъното на раклата на баба Невенка. На корицата – само една дума: „Дар“. А вътре:

  • 1 кг брашно от пшеница, сята край връх „Кара бурун“

  • 11 яйца – не 10, не 12, „защото числото 11 пази от зло“

  • 1 шепа сол – „да не е сладка мъката“

  • 1 пръст вода от „Синьото кладенче“ – кладенец, който според легендата никога не пресъхва, дори в суша

  • Омесва се при изгрев, защото „слънцето от Сатовча трябва да я види“

  • Оставя се под ленена кърпа, в която някога е било повито бебе

  • Точи се само в мълчание

  • Суши се на вятър, но не какъв да е – северен, „защото той помни“

А когато всичко е готово, ювката се събира не в торби, а в вълнена престилка, която „да не пусне душата ѝ“. Така живее тя – не просто храна, а родопска сълза, изсъхнала по ръба на съдбата.

И като чуеш песента:

„Я изгрей, слънце, да изсъхне ювката,
да запее баба, да са сити децата…“

… разбираш, че си влязъл не в кухня, а в храм. Храм на паметта, на вкус, на народ, който, въпреки всичко, още живее с душата си в брашното.

Сатовча не търси туристи. Тя търси хора. Истински. Ако си такъв – ще вкусиш ювката. Ако не си – ще вкусиш само спагета.

И тогава ще разбереш защо тук казват, че „който веднъж яде ювка от Сатовча, никога вече не е гладен.“

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search