Най-стария християнски храм в Неврокопско!
Сред богатото културно и историческо наследство на Неврокопско (днешен Гоце Делчев) изпъква един забележителен паметник на християнската вяра и българския дух – църквата „Събор на св. Архангели Михаил и Гавраил“. Построена в далечната 1811 година, тази църква остава най-старият действащ храм в региона и символ на възрожденската архитектура и религиозност.
Легенда и изграждане
Според местните предания, църквата е изградена на мястото на по-древен християнски храм. Легендата разказва, че турчин, след като детето му било излекувано по чудодеен начин, предоставил земята за построяването на храма. Благодарение на усилията и вярата на местното население, строителството завършва през 1811 година, а храмът е осветен на Архангеловден.
Архитектурен стил и особености
Църквата „Събор на св. Архангели Михаил и Гавраил“ е трикорабна псевдобазилика с купол – типична за възрожденската архитектура. Впечатлява със своите дървени тавани, резбовани декоративни елементи и богато изрисуван иконостас. Сред 109-те икони в храма има произведения от XVII и XVIII век, дело на известния неврокопски зограф Серги Георгиев.
Значение и културно наследство
Днес църквата е обявена за паметник на културата с местно значение. Освен че е духовен център за вярващите, тя е и ценен исторически обект, който привлича посетители с уникалната си атмосфера и красота. Храмовият празник, Архангеловден, се отбелязва всяка година с богослужения и празнични събития, които събират хора от близо и далеч.
Други исторически църкви в района
Неврокопско се гордее и с други забележителни църкви като „Успение Богородично“ в село Делчево, строена през 1838 г., и митрополитската църква „Св. св. Кирил и Методий и св. пророк Илия“ в центъра на Гоце Делчев, изградена през 1907 г.
Посещение и впечатления
Църквата „Събор на св. Архангели Михаил и Гавраил“ не е просто религиозно средище, а истинско културно богатство, запазило духа на миналото. Посещението й предлага възможност за връщане назад във времето, където легендите и историята оживяват чрез всяка икона, резба и камък от този величествен храм.
Be the first to leave a review.