Екозащитници установиха масова незаконна сеч в Беласица

След излъчен телевизионен репортаж за злоупотреби с дърва за огрев в предизборния период в Община Петрич и получени сигнали от граждани, природозащитници от коалицията от неправителствени организации и граждански групи „За да остане природа“ извършиха проверки в горите на Природен парк „Беласица“, които попадат в землищата на селата Коларово, Самуилово, Камена и Габрене.

На терен са установени масови незаконни сечи на вековни букови и кестенови дървета, често прикривани с фалшиви марки. Някои от дърводобивните фирми с тежка строителна техника прокарват с тежка строителна техника незаконни горски пътища, водещи до унищожаването на горския ландшафт и до ерозия. Голяма част от високопланинските туристически маршрути са унищожени до непроходимост от използваните при дърводобива машини.

Установените нарушения показват, че горскостопанските дейности са в разрез с целите на парка, което налага допълнителни усилия за намирането на баланс между икономическия, обществения и природозащитния интерес към горите.

Коалиция „За да остане природа в България“ подаде сигнали до Министерството на земеделието и храните, Изпълнителна агенция по горите и Югозападното държавно предприятие и настоява за извършването на комплексна проверка в целия природен парк.

Случващото се в Беласица не е изолиран случай, а част от системни нарушения в цялата страна, които могат да се предотвратят единствено чрез предприемане на конкретни мерки за спасяване на вековните гори като:

– деполитизиране на назначенията в горските стопанства чрез публични конкурси;
– създаване на публични надзорни съвети към горските стопанства и горските контролни институции;
– ограничаване на сечите в природните паркове до задоволяване нуждите от дървесина на местните общности;
– извършване на дърводобивните дейности в защитените територии от специализирани бригади към държавните горски стопанства;
– назначаване на горски инспектори към дирекциите на природните паркове.

Природен парк „Беласица“ е най-младият парк в България, обявен през 2007 по предложение на Българска фондация Биоразнообразие, с цел запазване на вековните гори, съставени основно от обикновен бук, обикновен кестен и естествени чинарови местонаходища. Биоразнообразието е изключително богато и тук намират убежище стотици защитени видове. Беласица е известна и като планината на водопадите. На нейната територия в България се намират повече от 10 водопада, които привличат със своята красота десетки любители на българската природа. Всяка година хиляди туристи посещават туристическите маршрути в планината, създадени и с усилията на местните хора. Опазването на вековните гори е единственият шанс за запазването на това природно богатство и за развитието на природосъобразен туризъм в района.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search