Разкрит за незаконни схеми в Молдова руснак с кипърски офшорки строи без ОВОС на метри от „Круше“ в Разлог
Разследване на Тодор ТОДОРОВ
Две важни писма се отлежават в чекмеджетата на главния прокурор на Република България Сотир Цацаров и на министъра на околната среда и водите Ивелина Василева. Едното е с молба Главната прокуратура да отговори на Асоциацията на разследващи репортери и издателска сигурност на Република Молдова RISE Moldova (партньор на Organized Crime and Corruption Reporting Project – OCCR и на International Consortium for Investigative Journalism – ICIJ) на запитването относно евентуални наказателни или административни нарушения от страна на гражданина на Република Кипър Игор Владимирович Риммер, роден в Казахстанска ССР, Алмати през 1968 г.
Другото е на Асоциацията на парковете в България и председателя й Тома Белев към ресорния министър относно необходимостта на проверка на строеж на 100 м от защитената зона НАТУРА 2000 „Круше“ в националния парк „Пирин“, част от световното наследство на ЮНЕСКО. Строежът няма ОВОС, а за част от него няма и ПУП, който се изисква по Закона за устройство на територията.
ПРОЕКТ ЗА ЛУКСОЗНИ ВИЛИ В ПОДНОЖИЕТО НА ПИРИН
В документа на Община Разлог „Информация за вземане на решение за необходимост от ОВОС“ според Наредбата за условията и реда на провеждане на ОВОС от февруари 2016 г., с който Топ ПРЕСА разполага, има само резюме на мащабния проект от луксозни вили на десетки метри от южната граница със защитената зона „Круше“.
Става дума за „15 жилищни сгради (дефакто са обособени къщи – бел. ред.) със 150 кв. м застроена площ всяка“. Всяка от къщите обаче ще разполага с алеи, двор и паркинг, като отделената за всеки имот площ ще е 1 000 кв. м. Така, общата застроена площ според проекта ще е 15,910 кв. м или 1,5 дка от общо 6,2 дка, заети от компанията-девелопър, каквато е „Рейнфлор България“ ЕООД с едноличен собственик Игор Риммер. Пише също така, че „достъпът към всеки от имотите ще се осъществява по алеи“: „Къщите ще са на 1 етаж с прилежащ двор, парковъчно място за всяка“.
Също така в резюмето пише, че „с реализация на инвестиционното предложение инвеститорът си поставя за цел да съчетае природните условия на района, благоприятните климатични условия с развитието на туризъм и отдих, а също така и на бизнес и развитие“.
„Инвеститорът предполага 50% озеленяване на територията“… „Предвижда се ограда от мрежа и растителност“. Пояснява се, че „парцелът представлява изоставени селскостопански земи, незастроен, необлагороден, разположен в полите на Пирин планина“.
Така, инвеститорът стига до ключовия момент за изкупената земя където твърди, че „парцелът за застрояване представлява изоставени селскостопански площи, незастроена, необлагородена, разположена земя в полите на планина Пирин“.
Община Разлог твърди, че „тази територия е подходяща за дадената дейност, тъй като наблизо се намират и други подобни обекти, като районът е обособен за туристическа дейност и отдих“. Председателят на Националната асоциация на парковете в България Тома Белев обаче е категоричен, че има нужда от ОВОС: „Дори за първите две постройки при урбанизирането на територията не е проведена екооценка“.
Все пак от общината твърдят, че са поискали вземане на мерки с цел „минимизиране на отрицателното въздействие върху околната среда“. Тези мерки обаче са представени с доста общи пожелания, сред които „озеленяване на 50% от площадката с използване на санитарно-хигиенна роля на растителността, която ще осигури благоприятно в екологично отношение жизнена среда“. Също така се споменава и „осигуряване на необходима площ по време на строителните работи за временно разтоварване и складиране на строителните материали“.
СПИСЪКЪТ СЪС ЗАПЛАХИТЕ ОТ СТРОИТЕЛСТВОТО ЗА ОКОЛНАТА СРЕДА НА РАЙОНА
обаче е доста по-голям от предложените от Община Разлог „мерки“ за предотвратяването им. Така, гражданите са предупредени, че „се очаква временно въздействие върху атмосферния въздух в периода на строителните работи и от фини прахови частици и емисии вредни газове от автомобилната техника“. Пише, че „при реализиране на инвестиционно предложение по жилищно строителство се очаква нарушаване на комфорта за околната среда“. Тя се състои в предстоящите „земекопни и строителни работи“. От местните власти признават, че още един фактор, който може да доведе до „дискомфорт по време на строителството и експлоатирането“ на обекта. Става дума за „генериране на битови отпадъци, които ще се събират в контейнери, предоставени от Община Разлог“. „Строителните отпадъци от площадката ще се извозват в регламентирани за целта места и няма да се допуска разсейването му из територията и замърсяване на района“, обещават пък от компанията на Игор Риммер.
Властите не дават подробности за това как ще се избягват „инцидентите“ за някои от „компонентите на околната среда“. Но пък за сметка на това предвиждат, че са взети съответни мерки, с цел „да не се допусне замърсяване на околната среда“. Те признават, че има опасност за почвите в района, което е напълно достатъчно за живеещите наблизо да протестират реализирането на инвестиционния проект: „В процеса на строителна дейсност на обекта се очакват редица негативни въздействия върху почвената компонента“. Община Разлог дори ги степенува, като пояснява, че към „техногенните“ негативни въздействия се отнасят такива в резултат на „изкопни работи за основите на сградите, за водопровода, елмрежата“. Отделно се споменава заплаха, свързана с „уплътняване на почвите в резултат на циркулиране на товарна и транспортна техника“ за целите на педстоящия мегастроеж.
КОЙ Е ИГОР РИММЕР?
За пръв път името на Игор Владимирович Риммер в мрежата се споменава през 2006 г. – той се занимава с бизнеса с PVC-дограми в най-големия град на Казахстан – Алмати, а през 2007 – 2008 г. вече има бизнес и в областта на електрически инсталации и недвижими имоти в града. Тогава г. се появява първата информация в медиите в България за Риммер – бизнесменът е не само с руски, но и с кипърски паспорт. В офшорния Кипър се появяват компании с руски имена, свързани с бизнесмена и семейството му – Superdia Ltd., Pikeville Investements Ltd. и Alyonka Ltd. А във вестник „Струма“ се споменава скандал в Благоевград между български и кипърски съдружници – тогава областният съд се занимава с жалбата на Игор Риммер срещу местния му бизнес партньор. Според жалбата последният си присвоява 1 млн. евро на съвместната им компания „Фентъзи голф“. „Прокуратурата на Разлог внесе в съда обвинителното заключение срещу 45-годишния Иван Киров за съзнателно използване н фалшив частен документ, представляващ ценна книга – платежната разписка за 1 000 000 евро на името на Игор Владимирович Риммер“.
(Продължава в следващия брой на вестник „Топ Преса“!)
Be the first to leave a review.