Скандално! Как народните избраници източват общински бюджет? Съветниците от Петрич и Якоруда – единствени в областта, „узаконили си“сериозни доходи от участие в търгове
Петричките парламентаристи „стъпиха“ на стара наредба от времето на екскмета В. Илиев! Сигнал до омбудсмана Мая Манолова! Спешно!
Сериозен и противозаконен гаф разкри читател на struma.com, който ни съобщи, че съветниците от Якоруда и членове на администрацията, получават извън гласуваното си възнаграждение, и допълнителни средства за участието им в търгове.
Сигналът е отнесен и на вниманието на обмудсмана Мая Манолова. Според него в Якоруда за всеки общински търг, на който присъстват съветници и членове на администрацията, за да сложат подписа си, получават пари от общинския бюджет. Сумите не са малки, тъй като всеки от избраните участва в минимум три търга на месец, а по-някога и в повече. Писмото на читателя ни провокира да направим проверка и се оказа, че от всички 14 общини, освен в Якоруда, пари от участие в търгове получават и съветниците в Петрич.
Разследването ни започна от община Якоруда. За съжаление кметът Кафелов цял ден не вдигна телефона си, единият от заместниците му бе в отпуск и коментира лаконично, че отправеният въпрос за парите не е в ресора му и не е в час, какво получават съветниците. Ударихме на камък и в счетоводството, от където отказват информация. Пробивът в Пентагона би бил по лесен отколкото да получим информация от община Якоруда и да проверим скандалния сигнал, който потвърдиха и други наши читатели.. Все пак оставаме въпроса с Якоруда отворен и очакваме коментарa на местния кмет Кафелов по темата: Получават ли общинските съветници и членове на администрацията в Якоруда пари от търгове, колко получават и на какво основание?
Поради трудният достъп решихме да вземем някаква информация по темата от официалната страница на община Якоруда. И тук попаднахме на истински хаос. Съдейки по информацията, отразена в общинската страница, местният парламент в Якоруда не е заседавал от 19 февруари тази година. Това е последното отразено заседание. По закон общинският съвет в града би трябвало да се е самоунищожил, след като не провежда заседания повече от 3 месеца. Никаква публичност в общинската страница! Истинска конспирация в работата на община Якоруда. Сигналът отнесохме до обмудсмана Мая Манолова и се надяваме тя да успее да направи проверката в Якоруда.
Доказан факт е обаче, че от години петричките съветници получават допълнителни средства за участието си в търгове. Местните парламентаристи „бутали „в джобовете си между 50 и 100 лева от участие в търг по силата на съществуваща повече от 10 години наредба за работата на местния ОБС, от времето на екскмета Вельо Илиев. Кметът, когото днешните съветници презираха, замеряха, гориха на клада пред общината, протестираха срещу него и го ругаха с грозни имена, възмутени от това, че източвал общинския бюджет. Изненадващо обаче този парламент, съставен в по голямата си част от протестъри срещу Илиев, не отхвърли старата угодна наредба от Вельово време за допълнително възнаграждение, и продължиха да заобикалят законовите разпоредби и да си осигуряват повечко пари от оскъдния общинския бюджет. Попитахме екскмета Вельо Илиев на каква база по негово време съветниците са получавали пари и той отговори : Това става на база решение на общинския съвет, те си ги гласуват, те си ги получават. Нямам нищо общо с това, аз направих
опит да спра това възнаграждение, но ОБС гласува единодушно и си ги получават. Хората от администрацията, които се включват в търговете спряха да получават, но съветниците не!., каза Илиев
Проверката ни установи, че от търгове членове на общинска администрация в Петрич не получават възнаграждение. То се разпределя единствено между участващите в тръжната комисия общински съветници.
Според наша справка, един от най. често засичаните съветници за участие в търгове в Петрич е екслидерът на БСП Димитър Капитанов, има и други повтарящи се лица, но на тях ще посветим специален материал. Общинските съветници в Петрич продължават да си затворят очите пред истинска законова и морална нередност, продължаваща с години. По презумпция и де факто съветниците са общественици, за които не парите би трябвало да бъдат водещи, а обществения интерес на тези, които са ги изпратили в парламента. Законът е категоричен :
Чл. 34. (1) Общинският съветник получава възнаграждение за участието си в заседанията на общинския съвет и на неговите комисии. Размерът на възнаграждението се определя с решение, прието с мнозинство повече от половината от общия брой съветници.
(2) Общият размер на възнаграждението на общинския съветник за един месец не може да бъде повече от 70 на сто от:
1. брутната работна заплата на председателя на общинския съвет за съответния месец – в общините с население над 100 000 души;
Сигналите отнасяме и ние лично до Мая Манолова и очакваме нейния коментар.
В останалите 12 общини съветниците получават онова, което им се полага по закон. Темата е с продължение! Очаквайте в struma.com резултатите от проверката на Манолова, както и списъкът с имената на съветниците, участвали най-често в търговете в Петрич.
Be the first to leave a review.