Бившият директор на фестивала „Пирин Фолк“ – композиторът Валентин Пензов: Тази година „Пирин фолк“ имаше чалгаджийско, а не македонско звучене!
Фестивалът „Пирин фолк 2016” е вече история, но си струва да го коментираме. Новите организатори получиха множество похвали от изпълнители, публика и жури. Очакванията не бяха такива, че един чалга продуцент като Ненчо Касъмов ще иска да запази традицията на македонската песен, но ето че според мнозина съумя да го направи. Извън похвалите обаче фестивалът остави много въпросителни за размисъл.
Големият победител на вечерта – Светлин Миланов, който грабна първа награда на журито с песента „Очакване”, наградата на телевизионния зрител и на публиката в Летния театър на Сандански, както Запад-ЮГ пръв писа, не е професионален изпълнител, а работи като съдебен архивар във Врачанския съд. За него се говореше с интерес още преди самия конкурс, но той не отчете това като нещо положително за себе си и показа неуважение към журналистите, като отказа да разговаря с тях: „Нямам време, говорете с Иван Йосифов ( б. а. композиторът на песента”, отвръщаше Миланов на въпросите на журналисти, а когато излезе да си получи наградите, си спести благодарностите и към публиката. Вместо него отново говореше композиторът, което обърка телевизионните зрители кой всъщност е изпълнител на песента и кого награждават?!? В публиката започнаха да се чуват подмятания,
ЧЕ ПЕСЕНТА Е ЗАИМСТВАНА ОТ ДРУГИ НАРОДНИ ПЕСНИ
а се представя като нова?!? На такова мнение, разбира се, имат право само специалистите. За разлика от Миланов изпълнителката Ива Давидова бе толкова трогната от наградата, че се разплака на сцената. Певицата грабна наградата на журналистите, както и специална статуетка от община Сандански. Прочувственото си изпълнение на песента „Не изтривай, майко, сълзите ми” Давидова посвети на покойния си баща – Валентин Давидов. Ивайло Герасимов и песента му „Бащин дом”, която взе втора награда на журито, породи множество спекулации. Оказа се, че по схемата за гласуване песента е класирана главно заради високата оценка на текста. Самото изпълнение не бе впечатляващо, но пък темата за родния дом винаги успява да трогне!.. Получи се конфузна ситуация и с третото място, което си поделиха Душко Георгиевски и нашенецът Благо Борисов, а
СТАТУЕТКАТА СЕ ОКАЗА САМО ЕДНА
Така Благо де факто си тръгна без награда, като му бе обещано, че в най-скоро време ще бъде изработена статуетка и за него. Безпрекословно – и за журитата, и за публиката, в конкурса за изпълнителско изкуство първото място единодушно спечели младата звезда Мария Гогушева с песента „Катерино моме”. Големият гвоздей на вечерта беше появата на Ненчо Касъмов на сцената, който връчи специална награда на досегашния организатор – Валентин Пензов.
Това бе един благороден реверанс към усилията на предишните организатори да запазят най-дълго просъществувалия песенен конкурс у нас – „Пирин фолк” – Сандански. На пресконференцията след края на фестивала Ненчо Касъмов приветства всички участници и гости – дори и онези, които не скриха критичните си коментари и препоръки, и отбеляза че съзнава отговорността за развитието на фестивала и още отсега започва да се готви за следващото му издание догодина, когато и малки таланти ще се състезават на сцената на „Пирин фолк”.
НОВАТА КОНЦЕПЦИЯ ОЩЕТИ ЛЮБИМКАТА НА САНДАНЧАНИ ВИЛИ РАЙ
Шармантната звезда, по-известна в Сърбия, отколкото в България – Вили Рай, за пореден път представи своя оригинална композиция, кръстена „Златно време”. Може да се каже, че певицата по традиция бе отново най-топло приета от публиката на Сандански.
Танцувалната й песен бе очевидно извън концепцията на новите организатори, но затова пък напълно съответстваше на усилията на предишните, които години наред се бореха да привлекат на сцената в Сандански повече балкански звезди и да превърнат „Пирин фолк” в международен фестивал – с по-широко участие на творци и по-голяма свобода на жанровото разнообразие.
Сътрудничеството на Вили Рай с композитора Раде Радивоевич е добре познато на санданчани и те бурно аплодираха песента „Златно време”, но и изпълнителката и композиторът се разминаха с наградите. С типичната си толерантност певицата обяви, че не се чувства ощетена, но няма как да скрие огорчението си, че е била „прецакана заради регламента на конкурса”. Логото на фестивала „Магията на традициите” не „пасвало” на мелодиката на „Златното време”.
КРИТИКАРИ ОПРИЛИЧИХА СЦЕНАТА НА „ПОГРЕБАЛЕН ОФИС”
Средновековната църква на сцената на „Пирин фолк” 2016 не пасна на художествените виждания на мнозина. Декорът – копие на църквата „Свети Никола” в Мелник бе окачествен като „нелеп”. Разбира се, всичко това е въпрос на виждане, което обаче стигна до подигравателни подмятания от рода на: „На мен ми приличаше на погребален офис!..”
БИВШИЯТ ДИРЕКТОР НА ФЕСТИВАЛА – КОМПОЗИТОРЪТ ВАЛЕНТИН ПЕНЗОВ: ЗАБОЛЯХА МЕ ОЧИТЕ ОТ СУЕТА И ЛЪСКАВИНА!
„Говори се постоянно как трябва да се връщаме към традициите, пък стана точно обратното – бягаме от тях!, каза бившият директор на фестивала Валентин Пензов и откровено добави: Не мога да приема това. Както и факта, че лъскавите „Чинари” в първата част на фестивала се развяваха с някакви копринени сукманчета в стил ретро соц и казашки рубашки – досущ като в предишни години, с анцузи с кант.
Бях 25 години начело на този фестивал и сега отговорно казвам, че македонското излъчване на сцената се губеше. Докато бях директор на „Пирин фолк, винаги ме е било страх да не залитнем към чалгата. Досега опазвахме максимално македонското звучене, което, съгласен съм – категорично трябва да преобладава на този фестивал, но ние, предишните, много сериозно подбирахме журито и то беше на високо професионално ниво, за разлика от сегашното.
Имахме за председател на журито хабилитиран професор – Дора Христова, ръководител на „Мистерията на българските гласове”. Жена, която в никакъв случай не би си плюла на реномето, правейки грешен подбор! Сега на нейно място стои една музикална редакторка в радио София, която аз поне познавам като майката на Мария Илиева и ръководител на ансамбъл „Космическите гласове”, но тя е наследила този ансамбъл, а не го е създала!..
Нали разбирате разликата между това да създадеш и да развиеш нещо, от това да го наследиш!.. Друг важен човек в предишното жури беше любимката на слушателите на „Неделен мегдан” по програма „Хоризонт” на БНР – Юлия Цанкова. В старото жури присъстваше един бетонен естетически и морален колос – Димитър Гетов. Срещу този човек сега имахме един „тракийско-сватбарски-джазменски” капацитет. А в македонската стилистика няма такъв тип сватбарски иширети. Така че, достатъчно е на цяла каца с мед да сложиш едно л…нце, и се разваля всичко!
СРАВНЕНИЕТО Е ОТ ЗЕМЯТА ДО ЛУНАТА!
В журито през изминалите години имаше и задължително условие, дебело подчертавам това – да не работи нито с „Ара мюзик”, нито с „Пайнер”, за да не стане фестивал от типа „Дай ми – на ти”! И накрая ще ви кажа, че „Пирин фолк” беше огромен, мощен трамплин, който боравеше с близо 2 милиона телевизионна публика, а сега не е така. Емоцията присъства винаги, но виждам как и творците, които привлякохме през годините, един по един почват да се отказват. Големият Раде Радивоевич се отказва вече да участва – обажда ми се обиден, учуден от безумния договор, който са му дали!..
Ако трябва да обобщя, за фестивала сега мога да употребя една подходяща събирателна думичка – „лъскаво”! Толкова лъскаво, че чак ме заболяха очите от лъскавите казашки униформи с претенцията за „магия на традициите”. Заболяха ме очите и от лъскавите, напудрени, типични за фолкпевиците атрибути…Тая „лъскавина” направо крещеше: „Развиваме и уважаваме македонската традиция!..”
СВЕТЛИН МИЛАНОВ: ПЯХ С ДУША И СЪРЦЕ, КАКТО ВИНАГИ!
Не е вярно, че съм се държал високомерно. Публиката винаги е била най-ценна за мен, аз съм много емоционален. Като миналата година с „Бащин грях”, и сега – с „Очакване” държах песента ми да носи силно послание. Пях с душа и сърце, както винаги. Обичам музиката, но съзнавам, че комерсиализацията опорочава таланта. Затова предпочитам да съчетавам професията си в съда във Враца с пеенето. Харесвам си професията и се развивам успешно в нея.
Be the first to leave a review.