Грациите ни отиват на финала в Рио

Снимка: БТА

Българският ансамбъл се класира за финала на многобоя на олимпийския турнир по художествена гимнастика в Рио де Жанейро.

Българките завършиха на седмо място в квалификациите за многобоя със сбор от 34.182 точки, след като получиха оценки от 17.566 точки на пет ленти и 16.616 точки на два обръча и три чифта бухалки, съобщава Dnes.bg.

14 ансамбъла участваха в квалификациите, а първите 8 от тях се класират за утрешния финал. На финала в многобоя се започва от нулата, без да се зачитат оценките от квалификациите.

Михаела Маевска, Християна Тодорова, Ренета Камберова, Цветелина Найденова и Любомира Казанова изиграха добре съчетанието си, но имаха леки неточности. Те получиха оценка от 17.566 точки. Треньор на отбора е Ина Ананиева.

На два обръча и три чифта бухалки българките изпуснаха два пъти бухалки и бяха оценени с 16.616 точки. Така те влизат във финала със седми резултат. Квалификацията изненадващо спечели ансамбълът на Испания с 35.749 точки (17.783 точки на пет ленти и 17.966 точки на обръчи и бухалки).

Защитаващият титлата си тим на Русия направи грешки на обръчи и бухалки и е на втора позиция в класирането с 35.516 точки (18.283 точки и 17.233 точки). Беларус заема третото място с 35.433 точки (17.583 и 17.850).

В класирането следват Италия с 35.349 точки, Япония с 35.149 точки, Израел с 34.883 точки, България с 34.182 точки и Украйна с 33.816 точки. Всичките тези отбори се класират за финала, който е в неделя от 17.00 часа българско време.

Ансамбълът на Китай, който се нареди на 11-а позиция, едва завърши последното си съчетание заради контузия на една от гимнастичките.