2 т неизкупен тютюн в Рибново, стопаните си чакат парите от декември

2 тона неизкупен тютюн залежава по къщите на хората в гърменското село Рибново, а  договорираните количества, които са предали на гръцката фирма „Михайлидис“, все още не са платени.

Местните жители си чакат парите от декември миналата година и вече са загубили надежда, че някога ще си получат възнагражденията за своя труд.

Според кмета Феим Иса, фирмите, които изкупуват продукцията, се подиграват с производителите, а причина за това е слабият контрол от страна на държавата.

„Фирмите смачкаха хората, а управниците явно са решили да съсипят тютюнопроизводството. Никой не контролира изкупната кампания. Надеждата ни е в новите промени в Закона за тютюна, но и там нещата не се знаят докъде стигнаха. Хората са оставени на произвола на съдбата”, категоричен е управникът на Рибново.

Затова тази година рекорден брой семейства са напуснали родния си дом, за да се трудят на тютюневите ниви в Гърция. Там получават дневна надница от 20 евро, като парите се изплащат всяка седмица.

„Поне 70-80 семейства тръгнаха към южната ни съседка. Още толкова заминаха на гурбет в Англия, Шотландия, Испания. През лятото в Рибново оставаме само аз, полицаят и ходжите”, призна Феим Иса.

По думите му, допреди години в гърменското село се произвеждало 150 тона тютюн годишно, а сега продукцията е не повече от 30 тона.

„Ако държавата не се намеси, хората ще останат без препитание, защото в нашия край производството на тютюн е основен поминък”, предупреди селският кмет.

„Представителите на гръцките фирми лъжат като византийци. Казват, че ще преведат парите, а след това се оказав, че не са изплати нито лев на производителите. Хората посяха лехите със семена, купени на вересия. Това е работа на депатутатие, на управниците. Те трябва да сложат край на този поризвол. Един селски кмет какво може да направи. Ако не се намеси държавата , ще стане страшно. Засега никой не ни чува“, оплака се Феим Иса.

Тютюнджиите са о тчаяни и вече нямат желание дори и да протестират. Според кмета на Рибново, след всеки протест, цената на суровината пада и това допълнително обезкуражава хората.

Изгубили надежда, че някой ще защити правата им, местните производители зарязаха домовете си и стегнаха куфари за южната ни съседка. През последните години хората предпочитат да работят по тютюневите ниви в Гърция, вместо у нас. Там получават дневна надница от 20 евро, която им се изплаща веднага.

ИлинденПрес потърси за коментар народния представител от ГЕРБ Георги Андонов. Той увери, че промените в Закона за тютюна ще сложат ред в този хаос и хората ще усетят това още следващата кампания. Вече има регистър с всички производители, който ще гарантира на хората, че произведените от тях количества ще бъдат изкупени от фирмите.

Срокът за вписване е до края на юни, като информацията ще важи за срок от една година и няма да се прехвърля автоматично за следващата.

Освен това всички фирми, които изкупуват суровина, ще минават през лицензионен режим в Министерството на земеделието. Направена е и още една стъпка, която трябва да защити правата на стопаните – създаването на арбитражни комисии към областните земеделски служби, които ще решават спорове между производители и фирми по отношение на изкупната цена и оценяването на зеленото злато. След подадена жалба, комисията ще трябва да се произнесе в седемдневен срок.

„Тези промени ще дадат повече сигурност на тютюнопроизводителите“, увери Андонов. Той напомни на стопаните, че трябва да се впишат в регистъра, ако искат да получат гаранции, че ще намерят пазар за произведената продукция“, призова Андонов.

„Апелирам всички хора, които не са регистрирали, да го направят, тъй като подавайки вярната и точна информация навреме, ще могат да разчитат също така на навременни действия от страна на държавата за подпомагане на този сектор със средства от националния бюджет“, допълни депутатът.

ИЛИДЕНПРЕС

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search