РИМ-Благоевград откри експозицията „За народното знание, умение и вдъхновение“

Изложбата „За народното знание, умение и вдъхновение“ представя културни практики и традиции в ръчните домашни (предимно женски) и специализирани –(основно мъжки) дейности от края на 19 до средата на 20 в. Това е един опит да разкажем с музейни изразни средства как човекът от онова „фолклорно“ време прилага умело познанията си за качествата, свойствата и технологичните похвати при обработката на природни суровини (текстилни влакна, дърво, метал, глина) за да се облече, да стъкми дом, да организира стопанство; как изразява себе си и отношението си към света в художествени образи, вдъхвайки живот на вещите от делничното и празнично битие; как твори изкуство.

Идеята е развита в три условно разделени изложбено-тематични пространства: ръчни занятия – тъкачество, плетачество, везбарство; занаятчийски производствени дейности – грънчарство, ковачество, медникарство, златарство, дървообработване, изработка на музикални инструменти. Завършваме с препратки към модерното време и градската жилищна среда, разкрасена с художествени форми на обновената традиция – тъкан, шевица, дантела.

Посвещаваме изложбата на творците на народната култура, на нейните пазители и радетели, които са поели мисията да посредничат между поколенията и пренасят във времето знанието, умението и вдъхновението на предците.

 

Започнете да пишете и натиснете Enter за търсене