Баща от Вълкосел забули 16-годишната си дъщеря, даде на съд директора на училището Митко Джуков
Първо по рода си дело предстои да разгледа Административният съд в Благоевград.
Скандалният процес е образуван по жалба на Ресим Шаматарев от сатовчанското село Вълкосел срещу директора на СОУ „Христо Ботев” Митко Джуков и цялата плеяда от учители и представители на педагогическия съвет в школото след забележки към деветокласничката Емине Шаматарева да не ходи на училище забрадена в арабски стил, който за хората от Вълкосел е напълно непознат.
От училището във Вълкосел опровергаха твърденията, че Емине Шаматарева е била изключена на 8 март тази година поради същите причини. Напротив – тя и до днес посещавала учебните занятия като редовна ученичка, но продължавала да не изпълнява заповедта да не влиза в час забулена.
Ученици и учители от СОУ „Христо Ботев” обаче издават, че самата ученичка се държала арогантно както със съучениците си, така и с учителите, особено към тези със светски имена. Смятала, че щом не ходели забулени като нея в традиционни арабски одежди значи се срамували от религията си. Наричала ги дори неверници, гяури, изменници.
По такъв начин освен Емине се държал и нейният баща Ресим.
Ден преди съдебния процес от учебното заведение коментираха, че поради непристойното поведение на 16-годишната ученичка и заради скандалите, които вдигал в нейна защита в школото баща й, решили да свикат педагогически съвет относно поведението й.
Емине е единствената в светското училище във Вълкосел, посещавано от около 500 ученици, която ходела различно облечена от другите деца. На всичкото отгоре тя съветвала съучениците си и се опитвала да им налага да я последват и да започнат да се обличат като „истински мюсюлманки“.
Така, за да бъде запазен установеният ред по отношение на облеклото и поведението, записан в закона, 40 от 45-те представители на педагогическия съвет се обявили против това Емине да ходи на училище забулена, а ако откаже да изпълни решението им приели тя да бъде преместена в духовно училище в Момчилград, където е позволено момичетата да ходят със забрадки.
Учители коментираха още, че до 8-и клас Емине не била забрадена и била обикновено момиче като всички останали. Да ходи забулена в школото тя започнала в началото на тази учебна година, след като се върнала от Коран курс.
Бащата, който се представя, че е завършил ислямски университет в Йордания, че в момента учи психология в ЮЗУ „Неофит Рилски“, както и че работи в Главно мюфтийство като експерт, е бил викан от директора Митко Джуков още през октомври миналата година, или месец след старта на учебната година, за да му обясни, че облеклото, с което е облечена дъщеря му, е против законодателството на България.
Ресим Шаматарев обаче се опълчил и заявил, че ще плати всяка глоба, но няма да свали забрадката на Емине. Той твърдял, че решението е на Емине и той нямал право да й се меси.
В съдебна зала магистратите ще решават дали законът позволяла на 16-годишната ученичка от Вълкосел да ходи забулена на училище, или ще трябва да приеме да продължи образованието си в духовно училище, без да нарушава обета, който си е дала миналото лято след посещение на Коран курс.
След нашумяването на случая „Емине“ десетки учители, директори на училища, родители и ученици от цялата страна се обявиха в подкрепа на Митко Джуков, учителския колектив и децата от училището във Вълкосел.
Получаваната ежедневно подкрепа е за борба срещу влиянието на чужди религии и превръщането на светските училища в опасна и застрашена среда за българското образование и култура.
„Член 5 от Закона за народната просвета категорично гласи, че образованието в България е светско и то изключва налагането на учениците на идеологически и религиозни доктрини, както и демонстрация на религиозна принадлежност. Не се допуска носенето на шапки, забрадки, бурки и дори слънчеви очила в сградите на училищата“, цитираха образователния закон работещи в СОУ „Христо Ботев” във Вълкосел.
Be the first to leave a review.