Истината за Картала! Кой как заграби ски пистата, направи я…Днес всички закононарушения лъсват на бял свят! И виновните!
Силвия СТОЯНОВА
Преди месец община Благоевград обяви, че готви още един голям проект за развитие на спорта и туризма в района. Кметът Атанас Камбитов разкри, че има идея за разширяване на ски зона „Картала“ в Рила планина.
Целта е да се построи поне още една модерна ски писта и инфраструктура, без да има презастрояване.
Общината има дял в ски центъра, но частният инвеститор, който бе теглил кредит, не го обслужваше. „Ще водим преговори с въпросната банка, за да може общината да стане собственик на ски зоната. Идеята е всички съоръжения да са общински и ние да стопанисваме този ски център”, уточни Атанас Камбитов.
Ски център „Бодрост – Картала” бе открит през 2008 г. Ски пистата е с дължина 2000 м, има ски влек с начална станция на 1400 м надморска височина и горна станция на 1750 м надморска височина, а също така и къс учебен влек.
През годините „Картала“ стана сериозно посещавана дестинация най-вече заради достъпните си цени на дневни карти, както и разнообразието на голямата ски писта. За курорта се чуваха какви ли не слухове и намерения, които включваха направата на нови писти под връх „Исмаилица“, където се намира и последната станция на прословутия кабинков лифт, на който бившият премиер Сергей Станишев „увисна“ при официалното му пускане в употреба.
Местността „Бодрост“, „Добро Поле“, „Септемврийче“, както и самата ски-писта винаги са били обект на интерес за потенциални инвеститори, но развитие към по-модерни условия имаше единствено при направата на въпросния лифт, който реално е втора употреба от Швейцария. Към днешната дата липсват оръдия за изкуствен сняг и прилежащите към него съоръжения и водоеми. През годините са се спрягали десетки имена като евентуални купувачи, почвайки от японски инвеститори, минавайки през покойния Емил Кюлев, Цветелина Бориславова, Валентин Златев и др.
През 80-те години започва изграждане на ски-център „Kартала“ в к. к. Бодрост над Благоевград, когато около 190 декара от държавния горски фонд са предоставени на Община Благоевград. Ски-центърът се намира в непосредствена близост до Национален парк „Рила“ и резерват „Парангалица“. Инвеститор е „Прима Инвест БГ“ ООД (92.7% от дялове се притежават от „Прима ФР-Илия Ризов“ ЕТ – собственост на благоевградския бизнесмен Илия Ризов, а 7.3 % са собственост на Община Благоевград). Първи, но злополучен клиент на новото съоръжение (чиито кабинки всъщност са втора ръка, 30-годишни) става премиерът Сергей Станишев през септември 2008 г.
Първоначално се смяташе, че това ще е един от малкото законни ски курорти в България, който да сочим като пример, но уви.
Според информация през 2004 г. за изграждането на „Картала” са приложени две скици с нотариален акт на името на „Прима Инвест БГ” ООД и на община Благоевград. Установено е, че община Благоевград е издала неправомерно документи за собственост на фирма „Прима Инвест БГ”. През май 2006 г. кметът на Община Благоевград назначава комисия, която да извърши преглед на заповедите от 1982 година и 1985 година и документите за ски зоната, издадени след това. Комисията не само че не открива нарушения, а и мистериозно се появяват скици с 5 имота на името на „Прима Инвест БГ“ и Община Благоевград – три от имотите са в долна станция на лифта. Тези имоти нито са им били преотстъпвани, нито са били заменени. В регистрите на Регионалното управление по горите петте терена са вписани като площи, не като имоти, а само за два от тях има скици. Териториален кадастър-Благоевград също незаконно издава актове за собственост върху имоти част от държавния горски фонд, без да е правено искане и да им одобрение от министъра на земеделието и горите. След това постъпва и искане 15 декара в средата на пистата да се извадят от собствеността на дружеството и да се заменят с точно толкова в долния край на пистата в непосредствена близост до многофункционалната сграда. Замяната отново е одобрена в разрез със закона. Незаконно е изсечена дървесина, а предназначението на терена не е сменено и няма документация. В района има път, за който община Благоевград има претенции за собственост. В регистрите на РУГ пътят фигурира като държавен горски фонд. Документите за строителството на ски център „Картала” са разгледани на три заседания на комисии на общинския съвет в Благоевград. Нередности не са открити.
Практическото осъществяване на част от инвестиционното намерение започва след издаването от Община Благоевград на разрешително за строеж № 232/25.06.2006 г., отнасящо се до изграждането на Пътническа въжена линия (I етап) – подобект начална лифтова станция и частично трасе.
През 2007 г. в МОСВ е внесен Доклад за оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) относно предложение за изграждане на кабинков лифт, който да обслужва съществуващата ски писта Бодрост. Поради съществени пропуски докладът е върнат от МОСВ за доработка, вкл. и заради липсата на оценка за съвместимост с Натура 2000 (зони „Рила“ и „Рила-буфер“).
През 2007 г. строителството на кабинковия лифт и преустройството на ски-пистата започват без да е завършена процедурата по ОВОС. В резултат на сигнали от граждани е установено и изграждането на ПВЛ (II етап) – подобект „Горна лифтова станция и трасе с дължина 3000 м”, за което съгласно наличната информация (писмо №БЛ-16-00-392/13.02.2008 г. на РДНСК Благоевград) изобщо няма издадено Разрешително за строеж от Община Благоевград. Осъщественото застрояване е довело до повреждането на държавен поземлен имот №000008 в землището на с. Бистрица, общ. Благоевград, без да е учредено право на строеж.
През септември 2008 г. незаконният лифт е пуснат в експлоатация преди да бъде тестван и да получи разрешение за ползване. В него злополучно засяда премиерът Сергей Станишев, който е поканен за почетен гост. Със случая се заема Върховната административна прокуратура с подкрепата на неправителствените организации от Коалиция „За да остане природа“. Резултатът е тотално бягство от отговорност на компетентните държавни органи – ДНСК и МОСВ.
Въпреки, че ВАП иска нищожност на разрешителните за строеж на лифта на Картала, РДНСК-Благоевград отказва да признае нищожността, което е оспорено от Окръжна прокуратура Благоевград пред Административен съд Благоевград. Съдът със съдебно решение отменя отказа на РДНСК Благоевград.
С писмо No. БЛ-16-02-587/10.09.2009 Директорът на РДНСК-Благоевград за втори път отказва да обяви разрешителните за строеж на лифта на Картала за нищожни по силата на чл. 146, т. 4 от АПК. Отказът на РДНСК е обжалван отново от Благоевградската прокуратура, отново (удобно за инвеститора) с един ден закъснение след срока за обжалване. С определение № 4074/22.03.2011 Върховният административен съд за втори път установява, че Окръжната прокуратура внася жалби за обявяване на строежа на лифта за незаконен и за премахването му като такъв ден след изтичане на процесуалните срокове. Може би „случайно случилата се случайност“, че един от прокурорите в Окръжната прокуратура – прокурор Евгения Стоянова, е съпруга на инвеститора в ски курорта Илия Ризов, е само един ненатрапчив щрих в контекста на провала на благоевградската прокуратура да защити обществения интерес, въпреки разпоредбите на Върховната административна прокуратура.
Запитан дали ще предприеме правни стъпки за нарушенията на Закона за опазване на околната среда, министърът на околната среда и водите отказва да реагира под предлог, че чл. 147, ал. 1 от АПК не позволява на държавните органи да обжалват административни актове.
Безхаберието на държавните институции към спазването на законността достига своя връх на 30 декември 2009 г., когато местната власт и ДНСК подвеждат и министър-председателя Бойко Борисов да открие незаконния лифт на Бодрост-Картала, въпреки течащите прокурорски проверки, съдебно дело и отказ на екоминистерството да съгласува лифта.
И до днес институциите продължават да си прехвърлят топката и никоя не поема отговорност да обяви решението за нищожно. ДНСК твърди, че щом решението е влязло в сила, а обектът е изграден и пуснат в експлоатация, разрешението е непоклатимо и не може да бъде отменено. МОСВ твърди, че не може да бъде издадено разрешение, ако не е приключила процедурата по ОВОС с произнасяне на административния орган, т.е. МОСВ. Но тъй като вече има издадено разрешение и строежът е завършен, МОСВ не вижда как би могла процедурата да бъде приключена законосъобразно, защото тя следва да протече преди издаване на разрешението за строеж. От друга страна, ДНСК е изразила становище до МОСВ, че неналичие на отрицателна оценка за въздействие върху околната среда ще бъде пречка за мотивиране на отказ за издаване на разрешение за ползване от ДНСК.
КЛЮЧОВИ ЗАКОНОНАРУШЕНИЯ
- Закон за опазване на околната среда и Закон за биологичното разнообразие
Без да е издадено решение по ОВОС и оценка за съвместимост с Натура 2000 лифтът бива построен, изсечени са незаконно няколко декара гора за прокарване на временни пътища за строителството на стълбовете на лифта, а трасето на ски пистата се преустройва с булдозери
- Закон за горите
В държавен горски фонд Държавната агенция по горите документира незаконни сечи с цел преустройство на трасето на ски-пистата, строителството на долна лифтова станция и прокарване на временни пътища за строителството на лифта.
Регионално управление по горите-Благоевград е подало сигнал, на база който е установено, че в Картата на възстановената собственост от 2005 г. е нанесено увеличение на площта на общинските имоти (писта и имоти за застрояване около първа лифтова станция), за което нямаме информация от ДАГ да са съгласувани нови предложения за замяна изключване на земи и гори от горския фонд, освен тези от 1982 и 1985 г.
- Закон за устройство на територията
3.1 Разрешително за строеж №232/26.05.2006 г. е издадено от Община Благоевград в нарушение на чл. 144(4) от ЗУТ.
3.2 Строителството на долна лифтена станция излиза извън предвидените в ПУП линии на застрояване.
3.3 Съгласно проверка на РДНСК-Благоевград строителството на горна лифтена станция се извършва незаконно без актуално разрешение за строеж
- Закон за държавната собственост
Съгласно проверка на НПО строителството на горната част от лифта се извършва без учредено право на строеж в държавен поземлен фонд. За случая е информирана прокуратурата
- Наказателен кодекс
По сигнал на Коалицията „За да остане природа в България“ Окръжна прокуратура Благоевград установява, че инвеститорът Илия Ризов е направил опит да узакони незаконния строеж на лифта чрез фалшифицирани екологични документи. На 11 декември 2009 г. ДНСК пуска престъпно изградения лифт в експлоатация, а премиерът Бойко Борисов е подведен на свой ред да открие незаконния обект същия месец.
Be the first to leave a review.